eikö 30:iä tarttee hoitaa?

luut kolisee

Moron! Mulle tehtiin luuntiheys mittaus ja siinä todettiin, että luumassa on haurastunu. Mä olin silloin 31. Mä käytän suht. vähän maitotaloustuotteita ja liikkuminen on heikompaa.
Fysioterapeutti & sairaanhoitajat on olleet vakuuttuneita siitä, että ehdottomasti pitäis aloittaa osteoporoosilääkitys.
Mä käytin aikoinaan (10 v.) paljon kortisonia vaikean astman takia. Nyt kuitenkin lekurit sanoo, ettei ole syytä hoitaa, eikä luumassan haurastuminen kai meinaa mitään.
Onks kenelläkään 30 ja risat kokemusta?

T. Soft bones

3

1150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jarjar

      Kortisonia itekin joutunut syömään jo liki 10-vuotta ja lievä osteopenia todettu jo vuosia sitten. Mitään osteoporoosilääkitystä ei vielä ole. D-vitamiinia pyrin napsimaan n. 1000 - 2000 IU:ta päivässä.

      Mitään tarkempaa tietoa ei ole mutta eiköhän osteoporoosilääkitys ole syytä aloittaa viimeistään silloin kun luut alkavat murtua suht. helposti. Oletko varma että sulla on jo osteoporoosi, esim. itselläni on vasta lievä osteopenia, osteopenia on taasen lievää osteoporoosia joten suurempaa hätää ei itselläni vielä ole.

      Maitotuotteiden puuttuminen ruokavaliosta ei haittaa mitään, oikeastaan parempi vain. Valion propagandasta huolimatta niistä ei liene mitään suurempaa hyötyä..

      Eli D-vitaminiinia (ja kalsiumia) kannattaa ottaa tabletteina vaikka ruokavalio olisi mikä, varsinkin talviaikaan jopa puolella suomalaisista on D-vitamiinin puutosta..

      Tietysti vielä liikunta, luita rasittavaa liikuntaa eli lenkkeilyä ynnä muuta pomppimista..

      • luut kolisee

        Moron ja kiitti kommentistas!

        Sen on todenneet röntgenhoitaja, fysioterapeutti ja sairaanhoitajat.

        Luita rasittavaan liikkumiseen mulla ei ole mahdollisuutta - sauvakävely on ainoa.

        Mulle tahtoo käydä vatsaan koskemaan nuo kalkki - & d - vitamiinitabletit.

        Lääkärit vain naureskelevat testituloksille (siis luustokarttamittauksille).

        No, tässä on n. 1,5 vuotta seuraavaan luustokartta tutkimukseen.

        Toivon sulle hyvää vointia.


      • 25 vee ja osteoporoosi
        luut kolisee kirjoitti:

        Moron ja kiitti kommentistas!

        Sen on todenneet röntgenhoitaja, fysioterapeutti ja sairaanhoitajat.

        Luita rasittavaan liikkumiseen mulla ei ole mahdollisuutta - sauvakävely on ainoa.

        Mulle tahtoo käydä vatsaan koskemaan nuo kalkki - & d - vitamiinitabletit.

        Lääkärit vain naureskelevat testituloksille (siis luustokarttamittauksille).

        No, tässä on n. 1,5 vuotta seuraavaan luustokartta tutkimukseen.

        Toivon sulle hyvää vointia.

        Moiks, kyllä nyt halolla päähän lääkäriä. Tarkistuta vielä luuntiheysmittaustulokset ja tiedustelepa osteoporoosilääkitystä. Tärkeää!
        Mulla on osteoporoosi todettu jo 23 veenä, eli ei katso ikää - ehdottoman tärkeää on, että hoidot aloitetaan pian, muuten alkaa kolisemaan ja kunnolla.. Nyt on jo olemassa myös tiputuksella annettavia osteoporoosilääkkeitä, tai suihkeena, otapa selvää mikä sopii sulle parhaiten. Itse aloitan nyt viikoittaisiin lääkkeisiin kyllästyneenä kuukaisttain otettavan lääkkeen, vaikkakin kalkkia pitää siltikin napsia kahdesti päivässä. Ryhtiä ja toimintaa niin saat hoidot kuntoon!!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      31
      3924
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2629
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      41
      2607
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2395
    5. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      29
      2248
    6. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      306
      2130
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1859
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1633
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      46
      1518
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1477
    Aihe