Moron! Mulle tehtiin luuntiheys mittaus ja siinä todettiin, että luumassa on haurastunu. Mä olin silloin 31. Mä käytän suht. vähän maitotaloustuotteita ja liikkuminen on heikompaa.
Fysioterapeutti & sairaanhoitajat on olleet vakuuttuneita siitä, että ehdottomasti pitäis aloittaa osteoporoosilääkitys.
Mä käytin aikoinaan (10 v.) paljon kortisonia vaikean astman takia. Nyt kuitenkin lekurit sanoo, ettei ole syytä hoitaa, eikä luumassan haurastuminen kai meinaa mitään.
Onks kenelläkään 30 ja risat kokemusta?
T. Soft bones
eikö 30:iä tarttee hoitaa?
3
1203
Vastaukset
- Jarjar
Kortisonia itekin joutunut syömään jo liki 10-vuotta ja lievä osteopenia todettu jo vuosia sitten. Mitään osteoporoosilääkitystä ei vielä ole. D-vitamiinia pyrin napsimaan n. 1000 - 2000 IU:ta päivässä.
Mitään tarkempaa tietoa ei ole mutta eiköhän osteoporoosilääkitys ole syytä aloittaa viimeistään silloin kun luut alkavat murtua suht. helposti. Oletko varma että sulla on jo osteoporoosi, esim. itselläni on vasta lievä osteopenia, osteopenia on taasen lievää osteoporoosia joten suurempaa hätää ei itselläni vielä ole.
Maitotuotteiden puuttuminen ruokavaliosta ei haittaa mitään, oikeastaan parempi vain. Valion propagandasta huolimatta niistä ei liene mitään suurempaa hyötyä..
Eli D-vitaminiinia (ja kalsiumia) kannattaa ottaa tabletteina vaikka ruokavalio olisi mikä, varsinkin talviaikaan jopa puolella suomalaisista on D-vitamiinin puutosta..
Tietysti vielä liikunta, luita rasittavaa liikuntaa eli lenkkeilyä ynnä muuta pomppimista..- luut kolisee
Moron ja kiitti kommentistas!
Sen on todenneet röntgenhoitaja, fysioterapeutti ja sairaanhoitajat.
Luita rasittavaan liikkumiseen mulla ei ole mahdollisuutta - sauvakävely on ainoa.
Mulle tahtoo käydä vatsaan koskemaan nuo kalkki - & d - vitamiinitabletit.
Lääkärit vain naureskelevat testituloksille (siis luustokarttamittauksille).
No, tässä on n. 1,5 vuotta seuraavaan luustokartta tutkimukseen.
Toivon sulle hyvää vointia. - 25 vee ja osteoporoosi
luut kolisee kirjoitti:
Moron ja kiitti kommentistas!
Sen on todenneet röntgenhoitaja, fysioterapeutti ja sairaanhoitajat.
Luita rasittavaan liikkumiseen mulla ei ole mahdollisuutta - sauvakävely on ainoa.
Mulle tahtoo käydä vatsaan koskemaan nuo kalkki - & d - vitamiinitabletit.
Lääkärit vain naureskelevat testituloksille (siis luustokarttamittauksille).
No, tässä on n. 1,5 vuotta seuraavaan luustokartta tutkimukseen.
Toivon sulle hyvää vointia.Moiks, kyllä nyt halolla päähän lääkäriä. Tarkistuta vielä luuntiheysmittaustulokset ja tiedustelepa osteoporoosilääkitystä. Tärkeää!
Mulla on osteoporoosi todettu jo 23 veenä, eli ei katso ikää - ehdottoman tärkeää on, että hoidot aloitetaan pian, muuten alkaa kolisemaan ja kunnolla.. Nyt on jo olemassa myös tiputuksella annettavia osteoporoosilääkkeitä, tai suihkeena, otapa selvää mikä sopii sulle parhaiten. Itse aloitan nyt viikoittaisiin lääkkeisiin kyllästyneenä kuukaisttain otettavan lääkkeen, vaikkakin kalkkia pitää siltikin napsia kahdesti päivässä. Ryhtiä ja toimintaa niin saat hoidot kuntoon!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1952747Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83042673Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy462359Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1591424Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171132Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään481106- 57812
Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j11801- 19709
- 55702