rinnakkaismyyjiä

muita kuin focus,kumitassu ja ee niin pääsis vertailemaan hieman hintoja!!!!!????pistäkääs infoa jos tietoa.
4526
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...rinnakkaistuojilla ei sitten huolita vaihtopyörää. Sen verran halvemmalla joudut myymään vanhan tykkisi jollekin suoraan, että loppupeleissä olis ollut samanhintaista tai jopa halvempaa vaihtaa merkkiliikkeessä mieleiseen pyörään.

Äänestä
  • tässä se on koko suomalaisen ajoneuvomarkkinan totuus, kauheus, kupla ja toimimattomuuden syy:
    osta näennäisesti kallis ajokki niin saat näennäisesti hyvän hinnan vanhastasi, teet siis näennäisesti hyvät kaupat!

    Kuka puhkaisee paiseen ja päästää mädän ulos?

    Äänestä

  • Free Trade kirjoitti:

    tässä se on koko suomalaisen ajoneuvomarkkinan totuus, kauheus, kupla ja toimimattomuuden syy:
    osta näennäisesti kallis ajokki niin saat näennäisesti hyvän hinnan vanhastasi, teet siis näennäisesti hyvät kaupat!

    Kuka puhkaisee paiseen ja päästää mädän ulos?

    Aivan samalla kaavalla muodostuu asunnon, veneen ja autonkin arvo/vaihtoarvo. Elämme markkinataloudessa. Tuolla kaukana idässä on kyllä vaihtoehtoja. Ehkä tämä nykyinen malli on kuitenkin parempi?

    Äänestä

  • matula kirjoitti:

    Aivan samalla kaavalla muodostuu asunnon, veneen ja autonkin arvo/vaihtoarvo. Elämme markkinataloudessa. Tuolla kaukana idässä on kyllä vaihtoehtoja. Ehkä tämä nykyinen malli on kuitenkin parempi?

    Missäpäin itää?
    Venäjällä ja entisissä SEV-maissa jyllää oikea markkinatalous, ehkä liiankin oikea?

    Suomen moottoriajoneuvokauppaa varjostaa hankintavero, joka vääristää koko markkinakuvion.
    Hinta muodostu kahdesta osasta: ajokin fyysisestä hinnasta ja verosta. Ensinmainittuun pätee markkinataoudesta tuttu arvon alenema: ikä,käyttö ja kunnon heikkeneminen alentavat sitä.
    Veron osuus on vakio tai melkein vakio: uuden ajokin hankkija maksaa kirveltävän veron mutta myhäilee siirtävänsä sen käytetyn ostajalle.
    Kaupat tukevat tätä yritystä hyvittämällä hyvin vaihdokista.
    Yksityistuonti on paha kiila tähän automaattiin, mutta sitä voidaan vaimentaa pitämällä pyyntihinnat kovina: käytetyn maahantuontiverohan määräytyy auto/mp-liikkeiden pyyntien perusteella, ei väliä vaikka ajokki myytäisiin halvalla. Tällä huijataan lisäksi käytetyn ostajaa: voi väittää tehneensä hyvät kaupat kun sai 10.000 e ajokin 8.000:lla e:llä, vaikka aamuyön tunteina alitajuntaisesti tajuaakin että sen oikea arvo on 7.000

    Autoala kirjasi omilla koulutuspäivillään alan suurimmiksi uhkatekijöiksi korkeat vaihtohyvitykset ja suuret alennukset.

    Jos ihannoit vapaaata markkinataloutta, esimerkit kannatta hakea jostain muualta kuin Suomen moottoriajoneuvokaupasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


löytyykö. kirjoitti:

muita kuin focus,kumitassu ja ee niin pääsis vertailemaan hieman hintoja!!!!!????pistäkääs infoa jos tietoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu