Led-polttimoita autoon

valopää

Eli onko kenelläkään kokemuksia auton hehkulamppujen (esim. jarruvalot) vaihtamisesta ledeiksi? Onko kukaan esimerkiksi ostanut Xenonledistä (www.xenonled.com) led-polttimoita?
Kiinnostaisi tietää ainakin seuraavaa:

- Sopivatko (mahtuvatko) ledit tavallisten polttimoiden paikoille? Usein nettikaupoissa on valittavana useita kokoja samalla kannalla, joten mahtuuko isoinkin vaihtoehto auton umpioon?

- Kuinka ledin pienempi teho vaikuttaa esimerkiksi vilkun releen nopeuteen (jos takavilkun vaihtaa lediksi ja etuvilkkuun jättää tavallisen polttimon)? Eli muuttuuko releen nopeus?

- Mitä katsastuksessa sanotaan ledeistä?

- Ja tietenkin, näyttävätkö ledit hyvältä?

Kiitos vastauksista jo etukäteen!

3

920

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kalle

      Kyllähän noissa on tulevaisuus, mutta sivuilla ei ole mainintaa E-hyväksynnästä. Ilman sitä en lähtisi vaihtamaan niitä auton ulkovaloihin. Ei tule turhaa kädenvääntöä katsastuksessa. Vilkut ja jarruvalit ovat yleensä suunniteltu ympärivalaiselille polttimoille. Ledit ovat yleensä melko pienellä valaisukulmalla tehtyjä. Lisäksi saattaa tulla vikailmoituksia viallisesta polttimosta tai vilkutusnopeus muuttua radikaalisti pienemmän virrantarpeen vuoksi.
      Sen sijaan jos olet vaihtamassa kojetaulun valoja, niin ledien pidempi kestävyys houkuttelee.

      • etuparkeissa ledit, parkkivälo näytti hyvältä edestäpäin, mutta pikkusen viistosta näytti pimeeltä, en suosittele.


    • tuolta

      Justiinsa tuosta puljusta hommasin omaan pirssiin ja Sisällä on nyt valkoset valot kusenkeltasten sijasta. Muuallakin hyvin toiminu. Kannattaa kokeilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1276
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      307
      1101
    3. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      919
    4. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      299
      910
    5. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      781
    6. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      193
      662
    7. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      106
      641
    8. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      61
      595
    9. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      38
      585
    10. Olenko käsittänyt oikein?

      Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
      Ikävä
      40
      536
    Aihe