Kaikkea tulee kokeiltua, ja tänään pistin sykemittarin ruumiiseen kiinni 22 km meriretkellä.
Ei paljon sykemittarin viisari värähtänyt, vaikka muskeleissa tuntui riittävästi. Keskinopeus oli 6.7 km/h (vkv offshore)ja keskisyke 90. Rullaluistelussa vedin kesäkuussa 40 km:n kisan keskisykkeellä 164. Ei taida melonnassa päästä lähellekkään tuota. Ainakin mulla olkapäät hirttää kiinni.
Sykkeitä melonnassa
5
1398
Vastaukset
- diefenbaker
Vähän samansuuntaisia kokemuksia itselläkin on, vaikka en ole sykemittarin kanssa melonutkaan. Varsinkin vähänkin pidemmällä lenkillä loppuu ruis yläkropasta ennemminkin kuin hapenotto muuten joutuu koetukselle. Koskimelonnassa sen sijaan sykkeen saa helposti heilumaan 180 tienoille (arvio). Tiedä sitten johtuuko se fyysisestä rasituksesta vai silkasta pelosta on eri asia.
- ...©
Eipä se syke tuollaisella läpsyttelyllä nouse ;)
Hyvällä säällä tuollainen vauhti kajakilla vastaa lähinnä kävelyä... pistä "juoksuksi", eli kajakin keskinopeus 8,5 km/h:n paremmalle puolelle. Itse kun vedän 15km:n lenkin Nordkappilla 9,3km/h keskinopeudella tiedän että sykkeet ovat samalla tasolla kuin reippaan juoksu/rullaluisteluleinkin aikana. En tiedä, mutta veikkaisin VKV:tä Nordkappia nopeammaksi...
PS. se on tekniikasta kiinni - Lill-Klas
on kevytkulkuinen kajakki joka kulkee 6,7 km/h todella pienellä voimalla, ei siinä syke voi nousta. Vain ylävartalon lihaksia meloessa käyttämällä ei hyväkuntoinen saa kyllä sykettä nousemaankaan. Jos haluaa saada sykkeen nousemaan meloessa niin on otettava jalkatyö vahvasti mukaan. Tämähän onnistuu VKV Offshorella hyvin koska se on suunniteltu kilpamelontatyyliä varten. Silloin on nopeus myös 10 km/h tuntumassa. VKV Offshoren suunnitelija pitää sillä 8-9 km/h nopeutta ns. "kruissailunopeutena".
http://www.vitudden.com/speed_test_uk.htm- vanha kehno
Joo, yläkropan lihasten ja tekniikan puutettahan se vain on. Ja vauhti paranee kun malttaa tinkiä muista harrasteista. Lill-Klasille vielä kiitokset viime kesän VKV:n penkinparannus ym. ohjeista. Selkätuessa on vielä parannettavaa. Mistä sait sen pumpattavan tuen?
T. Harri A - Lill-Klas
vanha kehno kirjoitti:
Joo, yläkropan lihasten ja tekniikan puutettahan se vain on. Ja vauhti paranee kun malttaa tinkiä muista harrasteista. Lill-Klasille vielä kiitokset viime kesän VKV:n penkinparannus ym. ohjeista. Selkätuessa on vielä parannettavaa. Mistä sait sen pumpattavan tuen?
T. Harri ATerve Harri,
Se pumpattava ilmatyyny jolla säädin Kajaksportin Ergo-penkin selkänojaa oli http://www.bayermann.fi :ltä ostettu pumpattava ristiselän tukityyny.
T.
Lill-Klas
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1781476
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431061Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38745- 14670
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21660Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä29653- 37653
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall184604Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17593