Vaikuttaako vartijan ammattiin se, että onko suorittanut armeijan B-miehenä vai A-miehenä? Jos vaikuttaa millä tavalla (esim. mahdollisuuteen päästä töihin)?
Vaikuttaako armeija vartijan ammattiin/työhön?
15
6672
Vastaukset
- ...
Kaikkialla aina lukee noissa avoimissa firmojen nettikaavakkeissa, että "varusmiespalvelus a) suoritettu b) ei suoritettu c) vapautettu. (Joskus vielä missä ja milloin).
Mutta tuolla pyörii ns. rivivartijoina kesähessuina ei vielä käyneitä, sivareita, vapautettuja...kaikkea löytyy. Tietty jos vakituiseen työhön olet menossa vähän kovempaan kohteeseen, niin vapautus jonkin terveydellisen syyn takia tietty katsotaan helposti aika karsaasti. Onhan se kuitenkin krooninen ja pysyvä käytännössä kun vapautuksen on jo intistä poikinut. Mutta tosiaan edes siviilipalvelus ei ole mikään este nykyään.
Tietty jos korkeammalle kuin ihan rivivaksiksi on hakemassa tai jossain vaiheessa ylenemässä pitkäaikaisena työntekijänä, voivat vaikuttaa armeija-asiat, vaikka olisi jotain VAT:ia, TVEAT:ia ym. käytynä. Ainut joka on melko hyvä meriittimaininta, on sotilaspoliisikoulutus. Siinä on kuitenkin paljon vartiointialaa sivuavia hyötyominaisuuksia.
Nykyään etenkin pääkaupunkiseudulla on niin kova vartijapula, että voi jonkunmoinen hidaste olla tiukempaan kohteeseen tai päättäjän ollessa kovasti militaristi jos olet esim. mainittu sivari mutta armeija on menettänyt merkityksensä melkolailla. Tai sanotaan näin, että johonkin firmaan ja johonkin kohteeseen pääsee pysyvällä kortilla aina.
Sittenpä ei oikein millään merkitystä "menneillä" enää olekaan, kun jo sisällä on ja hyväksihavaittu henkilö. Hommien hoitaminen (=välillä kaikkeen suostuminen...) ratkaisee siinä vaiheessa.- vinku.
"Ainut joka on melko hyvä meriittimaininta, on sotilaspoliisikoulutus. Siinä on kuitenkin paljon vartiointialaa sivuavia hyötyominaisuuksia."
En allekirjoita tuota. Oikeastaan harvaa sotilaspoliisi koulutuksessa opittua asiaa voidaan hyödyntää käytännössä siviilivartijan työssä joka on pääasiassa palveluammatti, mitä taas spollin tehtävä ei oikeastaan ole. - polizi
vinku. kirjoitti:
"Ainut joka on melko hyvä meriittimaininta, on sotilaspoliisikoulutus. Siinä on kuitenkin paljon vartiointialaa sivuavia hyötyominaisuuksia."
En allekirjoita tuota. Oikeastaan harvaa sotilaspoliisi koulutuksessa opittua asiaa voidaan hyödyntää käytännössä siviilivartijan työssä joka on pääasiassa palveluammatti, mitä taas spollin tehtävä ei oikeastaan ole.Spollena kasvaa kieroon. Poliisin ja vartijan tärkein työväline on suu, joka on spollareilla aivan vieras käsite.
- ...
polizi kirjoitti:
Spollena kasvaa kieroon. Poliisin ja vartijan tärkein työväline on suu, joka on spollareilla aivan vieras käsite.
Ehkä nyt vähän väärin tuon kirjoitin nyt kun lukee jälkikäteen. Tarkoitin lähinnä sitä, että siis Spol-koulutus on oikeastaan ainut armeijasta saatu tausta jolla on mitään merkitystä firmoille. Jotkuthan tiettyihin tehtäviin väkeä haettaessa mainitsevat tämän jopa suoraan "esim. Spol-koulutus toivottava".
Eipä tuolla nyt vartijan hommiin mitään kummoista toki opi, (Niin itsekin olen rakastettu Spolle) mutta melkein lähin ja pitkälti ainut siviilin kohtaaminen alan kanssa joka voi pohjalla olla...Tai jokainenhan nyt on väijynyt, kuka enemmän ja kuka vähemmän, olet käynyt intissä mitä vain, mutta Spol-koulutus nyt kuitenkin ehkä se eniten alaa sivuava.
Makuasia tietenkin ja miten kukakin ajattelee. - PASKAT
... kirjoitti:
Ehkä nyt vähän väärin tuon kirjoitin nyt kun lukee jälkikäteen. Tarkoitin lähinnä sitä, että siis Spol-koulutus on oikeastaan ainut armeijasta saatu tausta jolla on mitään merkitystä firmoille. Jotkuthan tiettyihin tehtäviin väkeä haettaessa mainitsevat tämän jopa suoraan "esim. Spol-koulutus toivottava".
Eipä tuolla nyt vartijan hommiin mitään kummoista toki opi, (Niin itsekin olen rakastettu Spolle) mutta melkein lähin ja pitkälti ainut siviilin kohtaaminen alan kanssa joka voi pohjalla olla...Tai jokainenhan nyt on väijynyt, kuka enemmän ja kuka vähemmän, olet käynyt intissä mitä vain, mutta Spol-koulutus nyt kuitenkin ehkä se eniten alaa sivuava.
Makuasia tietenkin ja miten kukakin ajattelee.No ehkä jonnekkin tehtaan portille kun menee notkumaan. Ja toisekseen spollet ovat myymälävakseiksi siksi toivottuja, kun he ovt usein vain peruskoulun käyneitä tolloja, joilla ei ole mahdollisuutta pitää puoliaan tai vaihtaa alaa.
- Ex-Spolle
PASKAT kirjoitti:
No ehkä jonnekkin tehtaan portille kun menee notkumaan. Ja toisekseen spollet ovat myymälävakseiksi siksi toivottuja, kun he ovt usein vain peruskoulun käyneitä tolloja, joilla ei ole mahdollisuutta pitää puoliaan tai vaihtaa alaa.
Mihis toi sun väittämä mahtaa nyt perustua. Meillä ainakin oli suurinosa spolleista ylioppilas pohjasia. Ryhmänjohtajista olin itse ainoa jolla oli ammattikoulu pohja. Eikä spolleks helppo ole edes päästä. Meilläkin yli puolet karsiutu alussa pois koska ei saanut p1 ja p2 tarpeeksi pisteitä.
- ...
PASKAT kirjoitti:
No ehkä jonnekkin tehtaan portille kun menee notkumaan. Ja toisekseen spollet ovat myymälävakseiksi siksi toivottuja, kun he ovt usein vain peruskoulun käyneitä tolloja, joilla ei ole mahdollisuutta pitää puoliaan tai vaihtaa alaa.
Mutta kysytään nyt sitten käänteisesti sieltä päin:
Eli mikä armeijassa käytävä osa-alue sitten paremmin sivuaisi hommaa kuin Spol-koulutus, jos kerran se mielestäsi ei ole "oikea" vastaus.
Enhän tässä puhukaan mistään yksi-yhteen päikseen menosta tai edes kummempaa hyötyä antavasta, vaan LÄHIMMÄSTÄ KOSKETUKSESTA VARTIOINTIHOMMISSA HYÖDYTTÄVIIN TEKIJÖIHIN, JOITA PERINTEISESTI VARTIOINTIHOMMIA HAKEVALLA NUORELLA JANNULLA VOI OLLA.
Itse en ainakaan keksi mitään lähempää, kuin Spol-hommat jos ajatellaan jotain max. 22-vuotiasta kaveria, jollaisia palveluksen suorittaneet ja vartiointihommiin siirtyvät aika pääsääntöisesti ovat.
Jos nyt ajatellaan esim. pelkkää perus Aukkia, niin onhan siellä sitten raapaisuna johtajakoulutusta ja sen kanssa joutuu tekemisiin ym. mutta ei kuitenkaan ole oikein osa-alue mitä suuremmin rivivartijana tarvitsee.
- Martti H. Kuuppa
Joo kyllä voi ihan hyvin päästä hommiin vaikka on b-mies tai sivari tai vapautettu.
Enemmän ratkaisee se syy miksi joku on sivari tms. Esim. aseistakieltäytyjän on melko turha hakea vartijan työtä. (näitäkin on ollut)
B-miehenähän voi olla jos on vaikka liian huono näkö. Ei se työhön vaikuta, kun muistat kertoa mikä sinusta b-miehen tekee. - sama
Ei vaikuta mitenkään. Tiedän että on jotku on päässy vartijaksi vaikka on istunut vankilassa totaalikieltäytymisen takia.
Pääasia on että ukko on terve! Fyysisesti peruskunnossa, se on sit eri asia miten päänsisällä on asiat mallillaan. - vinku.
Pääasia että on käyty.
- kumipää
Parempi kait se on jos olet ollut intissä b-mies, niin et astu kenenkään varpaille.
- väijy3
Elikkä ihan sama syy kuin millä tahansa firmalla jos pidempiaikaisia tai vakituisia hommia haet ja olet nuorempi miespuolinen. Intti on kuitenkin se vähintään 6kk rasite edessä työrupeamassa, pisimmillään ollaan 12kk pois duunista ja paikan pitää odottaa. Eli tietenkin sekin syy.
- Rassu Hessu
Seculla oli ainakin aikanaan melkoisesti evp kapiaisia töissä pomoina. Voipi olla paha mennä sellaiselta töitä kyselemään ;(
- Antler
Vertijakurssille ei armeijasta saa mitään pisteitä. Töitä hakiessa sitten joskus voi olla esim. SPOL-koulutuksesta hyötyä. Ja jos joihinkin ns. "parempiin tehtäviin" hakee niin RUKin käyminen voi olla mukava lisämeriitti.
Huomioikaa kuitenkin, että missään ei sanota, että kummastakaan mitään lisäpisteitä saisi.
P.S. Ainakin RUKista (ja käsittääkseni myös SPOL-koulutuksesta ja ehkä muustakin) saa 9kk turvallisuusalan työkokemusta hyväksiluetuksi. Voi olla hyödyllistä esim. hommiin joissa tarvitaan vuoden turvallisuusalan työkokemus.
- Vartija
Jos joku haluaa vartijaksi ei sillä ole väliä onko armeijan suorittanut tällä hetkellä jokaisella pääkaupunki seudun firmalla kova työvoimapula töitä riittää kaikille ihan varmasti... meijän firma maksaa siitä jos hankkii lisää työntekijöitä..ainut ehto miten alalle pääsee on se että ei ole rikosrekisteriä ja on 18v. Vakkari paikkaa ei ihan heti saa mutta sekin riippuu mitä osaa ja mitä ei...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881587
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla151481- 981390
- 1191295
- 691260
- 1161150
Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan
Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n258987- 69971
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o18945- 37917