Mikäli nyt on harkitsemassa asunnon ostoa niin kannattaa ehdottomasti odottaa ja tarkkailla tilannetta esim. puoli vuotta. Negatiivisia uutisia hintojen kehityksestä on nyt tullut niin paljon, että ostajan riskit ovat aika suuret. Puolen vuoden odotuksella ei ainakaan rahallisesti paljon häviä, mutta selviää miten hintakehitys jatkuu tämän epävarman ajan jälkeen. Mikäli hinnat kääntyvät syksyn aikana laskuun alkavat markkinat suosia enemmän ostajia.
KUUMA VINKKI OSTAJALLE
Virkamies
262439
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Jos hinnat kääntyvät laskuun, kukaan ei osta ennen hintojen tasoittumista. Jos hinnat laskevat esim 10% neljässä kuukaudessa on turha kuvitella kenenkään ostavan asuntoa (koska on riski että hinnat laskevat vielä toiset 10% seuraavien 4 kuukauden aikana)...
sitä kannattaisikin odottaa. Nyt kun näyttää hieman epävakaalta, jos lasku on jo alkanut niin markkinoiden maltillinen tarkkailu on järkevää.
Joo ja arvaatko millainen vaikutus tällä on asuntojen hintoihin? Silloin ei puhuta enää 10% laskusta. Silloin rommaa ja kovaa. Sopuliefekti toimii kumpaankin suuntaan.
Jos hinnat kääntyy laskuun, niin eipä ole sen jälkeen paljon ostettavaakaan.
Miksi perheen, joka asuu jo omistusasunnossa tulisi odotella jotain laskua tai nousua? Ei se asuminen siinä vaiheessa ole pörsspeliä, vaan vaihtotarve määräytyy tarpeen mukaan.
Ensiasunnonostajien kannattanee harkita hintojen kehitystä. Huom! kienkin vuokriin menee vuodessa äkkiä enemmän mitä asuntojen hinnat laskee..
Tarjoatko lapsipeheille innolla kahden asunnon loukkua? Siinä vasta takkiin tuleekin rahallisesti. Ehdoton toimintatapa tähän tilanteeseen keskituloiselle lapsiperheelle, jonka tarvitsee vaihtaa isompaan on myydä ensin oma pois ja tarkkailla vuokralla joitakin kuukausia. Toki jos heti kun oma on myyty löytyy jokin "ihana koti" niin eikun iskee kiinni. Homma ei kuitenkaan mene näin, kyllä sitä haluamaansa saa etsimällä etsiä. Ei sitä kannata mihinkään komprimisseihin ryhtyä oman kodin suhteen, että ostetaan nyt vaikka tuo kun pitää jokin ostaa.
Lapsiperheiden ei kannata ottaa mitään turhia riskejä. Eipä kyllä muidekaan tosin...
Vau, tällä palstallahan on joku fiksukin kaveri (itseni lisäksi;-D)!!!
-Pelimies, pienituloisen lapsiperheen isukki...
Niin joo, se onkin tosi helppoa lähteä ison perheen kanssa muuttamaan isoa kotia. Pakkaamaan, purkamaan jne... Eikä varmaan lapsien mielestäkään ole kiva vaihtaa kotia puolen vuoden/vuoden välein! Lisäksi koulun/päivähoidon muutokset ym. Ehkä onnistuu vielä yksinäiseltä ihmiseltä, mutta suuren perheen kanssa tulee muita ongelmia. Ja elämää pitää ajatella suurelta osin lasten kautta. Minulla, ja monella muulla, ei ole mitään syytä lähteä muuttamaan vuokralle, kun tulevaisuudesta ei kukaan tiedä. Lisäksi tiedän, että eniten tuollaisesta muuttorumbasta kärsii lapset, joten KIITOS EI
Missä vaiheessa olen tarjonnut 2 asunnon loukkua?
Eiköhän jokainen osaa itse laskea kompetenssinsa ja riskit asuntokaupoissa.
Pointti oli se, että siirtyminen vuokralle pikavoittojen toivossa on mielestäni haihattelua.Äkkiä menee vuokriin asuntojen mahdollinen hintojen lasku. Toki oman myymisen jälkeen on riskittömämpää siirtyä vuokralle. Mutta onko niissä millaiset jonot? Kunnilla taita olla eteläsuomessa kohtuu pitkiä ja yksityiset vuokranantajat tekevät mielellään pitkiä vuokrasopimuksia.
Itse olen tällä hetkellä kahden asunnon loukussa, mutta olen laskenut toimintani niin, että vaikeuksia ei tule vaikka asunto jäisikin myymättä. Laitan sen vuokralle. Korko on kiinteä.
Kommentti kahden asunnon loukusta oli kysymyksen muodossa.
Voin muuten vannoa, että kun vuokrakämppää ilmestyy kyselemään lapsiperhe jolla ei ole asuntoa niin asunto järjestyy vallan nopeasti. Ne ketkä asuntoa oikeasti tarvitsevat niin sen myös heti saavat, kokemusta löytyy. Joten turha on ihmisiä jonoilla säikytellä. Yksityisillä markkinoilla on sitten eri asia, mutta siellä pyydetään muutenkin ylihintaa.
Omaa kahden asunnon loukkuasi en usko todeksi, tuli niin vallan mainiosti tähän keskusteluun lisäksi.
Jos valitset riskin kahden asunnon loukusta sen sijaan, että lapset kärsisivät pari muuttoa niin omapa on valintasi. Itse olen lapsena ollut tilanteessa, jossa vanhempani järjestivät itselleen kahden asunnon loukun. Ei ollut järin mukava kokemus ne kärjistyneet erimielisyydet ja riidat, jotka tuosta tilanteesta aiheutuivat. Olen myös muutaman kerran lapsena joutunut muuttamaan ja ei sekään mitään mukavaa ollut, mutta kokemukset ovat aivan eri planeetalta. Osaltaan oman kokemani takia pidän kyllä kahden asunnon loukkua totaalisena EI-EI-tilanteena.
Muutenkin pidän kyllä sitä, että nostetaan tällaiset pienet seikat raskaiden taloudellisten asioiden edelle hyvin naisellisena ajattelutapana. Mutta se on vain oma mielipiteeni, muuta ajatelkoot mitä huvittaa.
Sinähän tunnut tietävän ja uskovan kaikenlaista.
Kun ammukset loppuu (lue: viisaat argumentit) tulee näitä tallaisia totaalisen ääliömäisiä kommentteja.
Ei minulta ole argumentit loppu. Itse latelet siellä älyttömyyksiä, kuten kyseenalaistat minun asuntotilanteen ja vuokransantimahdollisuuden vailla mitään todellisuuspohjaa.
Ps. Olit siinä oikessa, että en ole kahden asunnon loukossa, koska olenkin kahden asunnon OMISTAJA.
Pss. On sitä tullut edellisen asunnonvaihdon yhteydessä mutettua vuokralle, joten omakohtaista kokemusta löytyy vuokra-asunnon etsimisestä ja saannista ian parin vuoden sisällä.
Sun logiikka on siis, että on vain perheitä ja yksinäisiä... entäs lapsettomat pariskunnat.. niitäkin on aika paljon, joille muuttaminen on tosiaan helpompaa... nim.merkki 7 kertaa 12 vuoden aikana muuttanut.. ja onneksi ei ole lapsia..
Tilanne on muuttunut kevään aikana täysin (ainakin pääkaupunkiseudulla). Vain idiootti suostuu maksamaan sen mitä pyydetään tällä hetkellä. Nyt menee hintapyyntöjä huomattavasti pienemmät tarjoukset läpi koska ilmaa pyynnöissä on todella reilusti. Yleisesti n.25-35% pienemmät tarjoukset menee läpi. Tilanne on vieläkin suotuisampi ostajan kannalta syksyllä, sillä;
-korot nousee edelleen
-tarjonta kasvaa edelleen
-kysyntä pienenee edelleen
-hulluimmat ovat jo ostaneet
-öljyn hinta nousee
-jenkkien asuntojen rommaus jo alkanut
-työpaikat vähenee rajusti syksyllä
-Sipoon kaavoitus (-> voi olla kohta joillain tahoilla kiire pistää "ylimääräiset" tontit lihoiksi)
-korot nousee edelleen (ei kauaa, alkaa laskemaan)
-tarjonta kasvaa edelleen (ei kauaa)
-kysyntä pienenee edelleen (aina on kysyntää)
-hulluimmat ovat jo ostaneet (vuokralla asuu hullut)
-öljyn hinta nousee (ei kauaa, saadaan sota kuriin)
-jenkkien asuntojen rommaus jo alkanut (paskat)
-työpaikat vähenee rajusti syksyllä (kertoo kuka?)
-Sipoon kaavoitus (-> voi olla kohta joillain tahoilla kiire pistää "ylimääräiset" tontit lihoiksi)(ja sinähän sen tiedät)
Helvetti mikä idiootti!
se sinällään ikävä asia, että suurin osa ison asuntolainan ottaneista on suhteellisen nuoria. Sinänsä selvä asia koska heille ei ole ehtinyt varallisuutta kertyä vielä paljon. Toinen ikävä seikka on sitten se, että he joutuvat armottoman rahastuksen kohteeksi. Kaipa tämä asia on aina ollut näin täällä kapitalistisessa länsimaailmassa, silti kuitenkin toivoisi ettei homma menisi näin kärjistyneesti.
Tästä kommentista ilmenee, että vuokralla asuvat tuhnuperseet luulevat tietävänsä kaikesta kaiken vaikka oikeasti säälittävät tuhnuttajat eivät tiedä mistään mitään! Oksettaa tuollaiset ihmiset!
Eipä kai tuohon ole mitään lisättävää.. Homma hyvin selvä.
Totta. Samat sanat herra Kaikkitietävä!
- oma palkka nousee
- oma työllisyys paranee
- elinkustannukset pienenee
- korot pysyy paikallaan
- korot laskee vieläkin alemmas
- 30-60v. asuntolainoista saadaan vain hyviä kokemuksia
- asuntojen hinnat nousee
- inflaatio syö lainaa pois
- perheeseen syntyy lisää loistavia ennustajia
- isompaan asuntoon kannattaa vaihtaa aina kun sitä tarvitsee
- oma asunto se vaan paranee asumalla
- EU on pystyssä ikuisesti kuten myös euribori
- kaikissa muissakin maissa homma kulkee kuin elokuvissa
- oma palkka nousee (No yleensä näin käy!)
- oma työllisyys paranee (No eikös näinkin yleensä käy ylennyksineen ym)
- elinkustannukset pienenee (Vaikea sanoa, ainakin siinä vaiheessa kun lapset lentää pesästä)
- korot pysyy paikallaan (Ei pysy, heiluu 3%-4,5% välissä)
- korot laskee vieläkin alemmas (En usko että alle kolmen enää mennään)
- 30-60v. asuntolainoista saadaan vain hyviä kokemuksia (Ei kiinnosta noin pitkät lainat)
- asuntojen hinnat nousee (Pitkässä juoksussa kyllä, niinkuin on ennustettu)
- inflaatio syö lainaa pois (Vaikea sanoa)
- perheeseen syntyy lisää loistavia ennustajia (En tiedä muista, mutta itsellä jo kiintiö täynnä)
- isompaan asuntoon kannattaa vaihtaa aina kun sitä tarvitsee (Totta)
- oma asunto se vaan paranee asumalla (Ainakin oma tuntuu paremmalta vuosi vuodelta, ja ainakin järkevämmältä kuin vuokra-asunto)
- EU on pystyssä ikuisesti kuten myös euribori (Luultavasti)
- kaikissa muissakin maissa homma kulkee kuin elokuvissa (En tiedä minkä alan elokuvia olet katsonut, enkä halua tietäkään)
kaikki listatut asiat tuntuu oikeilta, uskallat ottaa niin ison ja pitkän lainan kuin pankista saa.
Jos kaikki ajattelis näin ja eläis sen mukaan niin Suomella menis aina hyvin. Pidetään kulutus tasaisena eikä lähdetä panikoimaan mistään niin saadaan tasaista rullausta ikuisuuteen ilman takaiskuja. Positiivisuutta kehiin ihmiset ja jätetään ne panikoinnit pörsseissä sun muissa pois! Kun kukaan ei panikoi, ei hinnatkaan tipu!
se olis, mutta kun näihin asioihin liittyy se aaltoliike, (aallonpituus ja koko = ??). Mun tunne on sellainen että "isot pojat" pyörittää tätä systeemiä.