Kuka on oikeutettu saamaan eläkeläisen hoitotukea. Eli konkreettisesti ja esimerkein mihin kela hoitotukea myöntää? Pitääkö olla jotain todistuksia tai kuitteja maksetuista palveluista? En tiedä asiasta juurikaan mitään muuta kuin että joku saa ja joku ei. Kiitos selventävistä vastauksista.
eläkeläisen hoitotuki
13
6916
Vastaukset
- sen saa
Eläkkeen saajan hoitotukea saa eläkeläinen. Pitää olla lääkärin todistus ja sitten kelalle täyttää hakemus. Sen hakemuksen saa Kelalta ja siinä onkin sitten pitkä liuta typeriä kysymyksiä. Muistelen että tämäntapaisia. Millaista päivittäistä apua tarvitessa ja kuinka monta tuntia päivässä. Tarviiko pesussa apua ja syömisessä ja kuinka monta tuntia päivässä.
- miten....
Mitkä on kriteerit korotettuun hoitotukeen ?
- Näyttää helpolta!
Kelalta ei kyllä saa mitään!On "lääkärin-,fysioterapeutin-,toimintaterap yms. lausunto, mutta Kelan lääkärit "tietää paremmin" että hlö pärjää ilman apuja vaikka eivät koskaan ole eläkel. nähnytkään.Tukea käsitelty nyt 3v ja on nyt vakuutusoikeudessa ! Järkyttävää toimintaa! Jos olet vähemmistöläinen ja tullut jostakin niin kyllä asiat hoituu Kelalta, maksavat tukia vaikka perhe jo lähtenyt Suomesta, niin isä nostaa suomesta rahoja! menen asian kanssa oikeuteen, sillä kelan toiminta aivan p.....!
- xsarx
Näyttää helpolta! kirjoitti:
Kelalta ei kyllä saa mitään!On "lääkärin-,fysioterapeutin-,toimintaterap yms. lausunto, mutta Kelan lääkärit "tietää paremmin" että hlö pärjää ilman apuja vaikka eivät koskaan ole eläkel. nähnytkään.Tukea käsitelty nyt 3v ja on nyt vakuutusoikeudessa ! Järkyttävää toimintaa! Jos olet vähemmistöläinen ja tullut jostakin niin kyllä asiat hoituu Kelalta, maksavat tukia vaikka perhe jo lähtenyt Suomesta, niin isä nostaa suomesta rahoja! menen asian kanssa oikeuteen, sillä kelan toiminta aivan p.....!
Joo totta turiset. Kelalta ei apua saa, keksivät kaiken mahdollisen jotta ei hakijalla mahdollista saada korotettua hoitotukea.
Toivon vain jotta lomakkeiden tekijä ei tule koskaan,ikinä saamaan mitään tukea kelasta. Suomessa on todella paljon apua tarvitsevia vanhuksia.
Ja niin kauan kuin omaiset jaksavat vanhuksensa hoitaa,-kela hurraa ja keksii uusia kysymyksiä. Jep kelan toiminta on V.....a
- tyttis.
Korotettuun tukeen vaaditan päivittäin, useita tunteja kestävä avuntarve henk.koht toimissa (hygienia, ruokailu, liikkuminen tms). Ei siinä sen kummempaa. Tai vastaavasti isot kulut toimintakykyyn heikentävän sairauden hoidosta (lääkkeet, lääkärikäynnit, kotisairaanhoito tms.)
- vieläjaksan
Ei saa korotettua hoitotukea,vaikka henk.koht toiminnoissa saa apua monta tuntia päivässä,kelasta tuli tieto,että kustannuksia hoidosta ei ole tarpeeksi vuodessa, ei kai niitä tulekkaan hoitaja maksaa kaikki omasta pussistaan, ei kela tätä huomioi,ja kun ei saa korotettua hoitotukea, niin ei hoitaja saa haettua omaishoitaja rahaa, niinpä hoitaja hoitaa ilmaiseksi vanhuksensa.
Tähän on menty. - ??
Paljonko noita kuluja pitää olla, jotta ne lasketaan isoiksi ja saa hoitotukea? Onko siihen olemassa jotakin taulukkoa, vai onko tuo "isot kulut" vain pärstäkertoimen mukaan määritelty summa?
Pitääkö hoitotukea hakiessa toimittaa joitakin aikaisempia kuitteja sairauden hoitomenoista, esim. lääkärikäynneistä, apteekkikuiteista tms.?
- 98769876421
Niin, millaisia taulukoita käytetään? Esim. lääkekulut 300 euroakuukaudessa, oikeuttavatko tukeen?
- 94574857283782734827
No ei oikeuta suuret lääkekulut hoitotukeen. Saat lääkekuluihin helpotusta ns. lääkkeiden kattokorvausten kautta eli tutkipas sitä kelan sivuilta. Lisäksi verotuksessa voi saada helpotusta jos lääkekulut ovat ISOT! Eläkeläisen hoitotukea maksetaan silloin kun on jokin muu PALJON kuluja aiheuttava vamma tms. Esim itse saan eläkeläisen hoitotukea koska minulla on pysyvä avanne.
- 976363679869
Miten voi verotuksessa saada helpotusta isoista lääkekuluista, jos on pudonnut koko toimeentuloturvan ulkopuolelle?
- kasjfalsjfjajdfjljla
Mielestäni asia tunnetaan verotuksessa nimellä "alentunut veronmaksukyky".Tietysti jos sinä et saa MITÄÄN verotettavaa tuloa niin et sinä saa tuotakaan.
- nainen84tt
se ei ole eläkeläisen hoituki se on eläkkeensaajan hoitotuki
- nainen84tt
hoitotukea voi saada vaikka ei ole eläkeläinen
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662288Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381883Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣241578Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711550Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.901318Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1841214Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1111135Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬241130En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9952- 77949