onko tietoa minkä merkkisellä ja värisellä autolla sammy ajoi kohtalon kolarin ja montako oli kyydissä ?
sammy
turkulainen
443453
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Sammy oli kyydissä autossa, josta kaikki oleellinen on kerrottu tuolla alempana aiemmissa viesteissä.
kiitos ! kuvittelin sammyn ajaneen autoa. mutta ehkä se tärkein ei vielä tullut vastatuksi: minkä merkkinen ja värinen auto oli ?
asiallisia vastauksia odottaen.
lue alempaa
Eikö se ollut joku bemarin urheilumalli, 2002 tai joku sellainen.
EI AUTO OLI KYLLÄ ALFA ROMEO
Alfahan se taisi olla... 33 vai oliko joku vanhempi?
Taisi olla vielä Superi. Väti metallihohto shampagne.
taisi olla bmw eikä alfa ? ja olen antanut itseni kuulla Simo Rantalaiselta, että auto oli todellakin keltaisen sporttinen saksalainen. Kertosko Simo Rantalainen faktaa ?
asiallisia vastauksia kiitos !
mene pikkuhiljaa jakeluun eli auto OLI merkiltään Alfa Romeo ja malliltaan 1750 GTV, auton väri oli vihreä... tämä kävi selväksi Hannu Karpon tekemästä dokumentista joka esitettiin vähän aikaa sitten televisiossa..
Eikö toi 1750 ole ladan malli eikä ladan?
Olisi erikoista jos sammy olisi ajanut yli 200 km/h sillankaiteesta ulos ladalla vuonna 1978.
Ainakin minun televisiossani se auto oli musta-valkoinen.
sekaisin. oliko se auto a) Lada b)Alfa Romeeo c)bmw ? Ja jos joku väittää auton olleen mustavalkoinen niin oliko se sitä ? Vai oliko J..:n tsoukki ?!
Asiallisia vastauksia kiitos !!!
Mista sita voida tieta, mika vari se auto olla, koska se ohjelma, jossa nahda the romu, olla musta ja valkoinen.
Siina auto peltissa olla kuitenkin uno grande logo Alfa Romeo. Siksi Jim ei usko, etta oli BMW eli Lada se auto. Kylla se olle Alfa. Mutta ei Jim tieda malli. Jim omista una bianco Arna, valkoinen Datsun, jossa Alfa 33 tecnique. Jim itse ole musta kuin night in the south. Mutta vaikka ole valkoinen auto ja musta mies, ei ole silti sama juttu kui se Karpo Hannun ohjelma, joka se ole siis musta ja valkoinen. Ei silti mika film noir. Tama selva?
auto oli bertone korinen GTV ja väri oli vihreä, miksi se on niin vaikeaa uskoa???
Olen kyllä aina ollut siinä uskossa että auto oli vihreä mutta racing green värinen triumph, oikeanpuoleisella ohjauksella.
Kuski oli tottumaton oikeanpuoleiseen ohjaukseen ja tuohon sillalle tullessa oli 180 km/h (poliisien mittaus) vauhdissa vaihtamassa vitosvaihdetta, menikin vahingossa kolmoselle kun ei vasuri osaa vaihtaa... Tästä seurasi se että takapyörät alkoi jarruttaa ja perä pyörähti sivulle josta seurasi kylkitörmäys sillankaiteeseen.
kuvioihin tuli mukaan triumph ?!!! itse olen yrittänyt selvittää asiaa ja edennyt tutkimuksissa sen verran, että tällä hetkellä vaikuttaa siltä, että auto olisi ollut Ford. Taisi olla Roadster se malli ja väri vihreä. Selvittelen lisää ja palailen tuota pikaa asiaan. Oletteko samaa mieltä ?
asiallisia vastauksia Kiitos !!!
minne voit sen triumphisi työntää, kyllä se oli alfa.
mikäs helvetin pölvästi täällä arpoo kun Sammyn autona ollut alfa muuttuu ensin bmw:ksi ja kohta se onkin jo ford.
kyllä huomaa että olet turusta. LOL
Tehtiinkö alfaakin oikeanpuoleisella ohjauksella?
no tiedäppä häntä mutta sammyn Alfassa oli kuitenkin ohjaus vasemmalla.
mitenkäs tuo oikeanpuoleinen ohjaus yleensäkkin liittyy Sammyyn ja alfaan.
asiallisesta (?!) vastauksestasi. Selvittelen yhä asiaa ja kerron ökyllekin viimeistään parin päivän sisään varmempaa tietoa. Mutta kuten sanottu, Karpolle soitin ja Ford Roadsterista puhui. Mistä Öky tiedät, että se oli todellakin Alfa ? Oletko HK:n kanssa eri mieltä asiasta kuin asiasta vaiko vain tästä ? Ja muuten. Tuohon aikaan Suomessa taisi olla todellakin liian vähän liikennekulttuuria, ettei tuota kuolonkolaria oikein voinut välttääkään ?
Asiallisia vastauksia kiitos !!!
Sammyhan kävi englannissa, toi varmaan auton tullessaan
taanoin tuli tv:stä karpon tekemä pienoisdokumentti sammyn ulosajosta, autoa ja ulosajopaikkaa oli myös kuvattu reilumman puoleisesti ja alfoja kun hieman tunnen niin sen perusteella turma-auto oli ihan selvä alfa kylkeen liimatusta suhteellisen isosta alfa romeo logosta puhumattakaan.
soitteleppas sille karpolle uudestaan ja käske opetella hieman auton tunnistamisen aakkosia!
ja minun takiani ei tarvi selvitellä mitään sillä tiedossa on että alfa oli kyseessä ja se riittää minulle!
Tuohon aikaan maailma oli vielä mustavalkoinen. Se selviää Karpon dokumentistakin. Toisaalta, tiedä sitä sitten... Henry Fordin tiedetään sanoneen, että T-Hoppaa saa minkävärisenä tahansa, kunhan se on musta. Kuitenkin myöhempi historiantutkimus on osoittanut, että T-malli olikin aina tumman vihreä. Olisiko tässä käynyt samoin? Onnettomuusauto oli siis Ford modell T.
odotas vielä hetkinen öky-veliseni, tutkimus etenee ja prkl totta tosiaan: Auto on kuin onkin alfa. Kysymyssarja kuuluukin:
Paljonko on ollut ihmisiä siinä kyydissä ?
Minkä mallin Alfa oli kyseessä ?
Minkä värinen auto/alfa oli ?
Millä puolella ratti oli ?
Kuten huomaatte vasta osa arvoituksesta on ratkottu. Mutta salapoliisi työ vaatii hermoja sekä myös paljon energiaa. Ja jeesiä kanssaihmisiltä.
Joten tuleeko noihin ratkaisemattomiin kysymyksiin täältä lisä valaistusta ?
Asiallisia vastauksia kiitos !!!
Henry Ford tarjosi vain hyvin tumman vihreää väriä siksi, että kyseinen emalimaali oli ainoa, joka ehti kuivua nopean sarjatuotantoprosessin aikana. Väri oli niin tumma, että sitä pidettiin melkein mustana ja mustaltahan se siinä Karpon leffassakin näyttää. Kyseessä oli siis kuitenkin T-Ford ja tumman vihreä.
Tulee mieleen että onko tuo dokumentti sittenkin lavastettu.
Karpohan lavasti mm. aiemmin tv-ohjelman jossa murtauduttiin jalokiviliikkeeseen. Voipi olla että Karpo on kohua hakiessaan kuvaillut jotakin romua saadakseen "hyvän uutisen".
Itse olen edelleen triumphin kannalla.
vai että lavasti, no voithan elää ihan rauhassa noissa harhoissasi ja pitää sammyn autoa triumphina, aivan sama minulle, Alfa se kuitenkin oli.
suosittelisin muuten hoitoon menemistä..
vasta sitten kun kolariauto on selvinnyt. jos HK on lavastanut koko jutun, niin salapoliisityön on alettava alusta. Sitkeyttähän tämä vaatii.
vi**uakos täällä sitten kyselet ja SELVITTELET jos ei kerta Fakta tieto kelpaa, vai onko tarkoitus vain jauhaa tyhjänpäiväistä paskaa.
suosittelisin siis jättämään selvityksen kuitenkin kesken ja hankkiutumaan suosiolla sinne hoitoon.
Missä on Fakta Tietoa annettu?
On vain epämääräisiä vihjeitä siitä että auto olisi ollut Triumph.
Tuo muuten olisi ihan mahdollista että tuollainen triumph olisi maahan tuotu, siinä kun oli sama moottori kuin senaikaisessa saab 99:ssä, joten varaosien suhteen ei olisi ollut ongelmaa.
Tuo moottorihan sitten myöhemmin suurennettiin ja turboahdettiin. Moni ei tiedä mutta triumph piileskelee myös saabin konepellin alla.
eipäs hiillytä hyvä veli öky. selvitin nyt asian jo suurimmalta osin. Malli oli Fordin GTV. Väri oli metalli tumman vihreä, kuljettajan ratti vasemmalla eteenpäin menijän näkövinkkelistä. Onko tästä enää erimielisyyttä ?
asiallisia vastauksia kiitos !!!
T-Fordilla ei olisi päässyt noin kovaa. Veikkaampa, että kyseessä oli T, mutta T-72. Väri on myös tummanvihreä. Tähystäjä putoaa helposti kattoluukusta kolaritilanteessa.
T-72 tuli markkinoille vasta tuon traagisen onnettomuuden jälkeen. Kyseessä oli T 55. Siinä ei ole turvavöitä.
En oikein lämpene 33:een enkä liioin 164:ään. Sanoisin, että 156 GTA, metallinhohto tummanvihreä ja kitkarenkain. Mietihän sanoja: daa-daa-daada-daada, GiiTää Alla autostrada...
daa-daa-daada-daada, hiGi pinTAan täytyysaada...
Mallimerkintä on piilotettu tekstiin kahteen kertaan.
Onnitelkaa ! Selvitin asian:
http://www.opel6070club.com/forum/viewtopic.php?t=20920
Öky ja kaikki muut veljet ! Kiitän teitä vaivasta ja poistun YLPEÄNÄ takavasemmalle.
Ps; jos haluatte että vaklin salaa vaimojenne puuhia, niin ottakaa yhteyttä, olenhan etsivä numero UNO !!!
Vain asiallisiin etsintäpyyntöihin vastataan kiitos !!!
täysi pelle tämä turkulainen.
alfetta 159-veliseni ! Asia on nyt ratkennut, joten onko nyt niin, että kiittämättömyys on maailman palkka ? Kiitän sinuakin arvon veli hyvästä yhteistyöstä näiden päivien aikana, mutta on tullut aika siirtyä uusien tutkimushaasteiden pariin.
Toivotan teille, veljet hyvät, mitä mainiointa jatkoa !!!
Mitä helvetin väliä, millä joku babitsin on ajanut kolarinsa. Ei vois vähempää kiinnostaa!!!!
Alfa osastolla jos ei kiinnosta. tosin tämä aihe on jo monta kertaa käsitelty ja pellet jatkavat trollailua
puhalletaan peli poikki niinko palloseuran peleis, heh, tsoukki veljet. olen ratkaissut jo ongelman / asian. lukekaa keskustelua tarkemmin senkin puusilmät.
No hei, tsoukki, tsoukki. Mutta komisariona en voi ymmärtää epätarkkanäköisyytänne.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=1500000000000040&posting=22000000018110516
Miksi kirjoittaa Alfa oasatolle, jos ei ole "hajuakaan" millä autolla Sammy ajoi..?
Tarkkanäköisyytesi on kyseenalainen, koska oikeaa vastausta tyrkytettiin monta kertaa..
En todellakaan epäile Turkulaisuuttasi...
Tarina vaan ei kerro, että onnettomuusautosta tuli kolarin jälkeen Opel, niinkuin kaikista autoista vanhemiten. Ei ole täysin pois-suljettua, että siitä olisi tullut myös Ford.
Mu kyllse silti naurat, ko anopin naaraamine Aurajoest! ;)
Juuri saamamme tiedon mukaan, kyseessä oli punainen Toyota Yaris Verso - Enligt rot, var det i frågan av en röd Toyota Yaris Gro. Kyseinen auto oli ajanut liian lujaa - åkte fast - ja siinä oliollut ohjauspyörä oikealla - rattfylleristen hade haft sjo rätt.
Näkemiin - Adjö