kitkarengas kuluu keskeltä...(talvinen aihe), silloin sitten lisätään painetta vai olenko aivan väärässä???
kitkarengas
matsis
8906
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
olet aivan väärässä,jos rengas kuluu keskeltä niin silloin siinä on yleensä liikaa painetta eli paineita pitäs vähentää
jos kuluu keskeltä niin paineet liian pienet. Perusteluna se että,jos painetta on vähän niin renkaan keskikohta nousee ylöspäin keskipakovoimasta ja tästä syystä kuluu keskeltä.
ihme keskipakovoimat sulla on päässäsi.... liian matalat paineet aiheuttavat renkaan kulutuspinnan muuttuvan koveraksi, eli rengas lässähtää niin että vain reunat ottavat maahan ja kuluvat.
http://www.firststop.fi/articles.asp?ID=51443&menuID=&myID=2598&siteID=36#492401
jep jep,painetta lisää
vähentää painetta. liian suuri paine aiheuttaa renkaan kulumisen keskeltä, koska rengas tavallaan tulee kuprulle keski-kulutuspinnalta.
80 sarjalainen vähennä painetta
70 sarja ei vaikutusta
65 ja matalemmat lisää painetta.
Kun piirtää renkaista eri profiileihin voima vektorit fysiikan lakien mukaan niin asian on ihan selvä.
Usein erimerkkiset renkaat kuluu eri lailla,koska renkaissa on erilaiset kudokset ja erilainen reunan jäykkyys. Itselläni blizzakin kitkat MZ02 kului reunoilta, mutta michelinit maxi-ice keskeltä, renkaissa oli samat paineet 2,5 bar ja auto oli sama.
kitkarengaat tosiaan niin pehmeitä, että niissä pitää olla painetta ettei kulu keskeltä!!!