minulla on ollut jo vuosia pahoja ahdistus- ja paniikkitiloja. varsinkin mahataudin pelko on todella vaikea. vanhempani eivät kuitenkaan ottaneet minua vakavasti. he sanoivat aina, että olen lapsellinen kun en osaa asennoitua tuollaiseen asiaan oikein. se satutti niin paljon. ehkä juuri siksi olen aina vähätellyt oireitani. nyt olen tajunnut, että en voi jatkaa näin.
pelko on jokapäiväistä. se aiheuttaa kipuja ja tunnetiloja minussa, jotka eivät ole todellisia. olen päättänyt hakea itselleni apua, mutta en tiedä mistä.
osaatteko auttaa minua? terveyskeskuksessa on mielenterveys-osasto. pitäisikö minun mennä sinne?
pelko on jokapäiväistä. se aiheuttaa kipuja ja tunnetiloja minussa, jotka eivät ole todellisia. olen päättänyt hakea itselleni apua, mutta en tiedä mistä.
osaatteko auttaa minua? terveyskeskuksessa on mielenterveys-osasto. pitäisikö minun mennä sinne?
Vastaukset 6
Vanhimmat
olla hyvä aloittaa vaikka sieltä mielenterveys puolelta kyllä sieltä varmaan saat apua ja he katsovat siellä mitä olisi tehtävissä.
niinpä varmaan... en vain oikein saa itsestäni otetta, että menisin sinne. mutta nyt tuntuu, että todella haluan sitä. ongelmana on vaan se, että mitähän se maksaa... mutta sehän selviää sitten samalla. kiitos kuitenkin!
aikoinaan oli pikkasen vaikeuksia ja sain apua sieltä ja ei se maksannut yhtään sen enempää kuin normaali terveyskeskumaksu,eli menehän sinne juttelemaan saat varmasti apua sieltä ja toivon hyvää jatkoa sinulle :=)
Julkiset mielenterveyspalvelut ovat lakisääteisesti maksuttomia, avohoidon puolella. Mahdollisesta sairaalassaoloajasta menee hoitopäivämaksu.
Apua, ja oivalluksia arjessa pärjäämiseen löytänet keskustelusta psykologin, sairaanhoitajan tai lääkärin kanssa. Oireesi kuulostavat sellaisilta, että saattaisit hyötyä myös psykofyysisesti orientoituneen fysioterapeutin vastaanotolla käymisestä. Hyvällä tuurilla asut kunnassa, jossa näitä palveluja on myös tarjolla.
Voi kumpa ihmiset ottisivat mielensairaudet samallalaila kuin esim.flunssan,korvatulehduksen tai angiinan.Kun alkaa oireita ilmaantua,niin lääkäriin,mutta miksi psyykkisen puolen hoitaminen on niin vaikeaa???Se on osa meitä,enkä voi käsittää,mikä sen tekee niin erilaiseksi.Kuka on aikoinaan keksinyt,että se on häpeällistä,salailtavaa?Syyllisyys,huonommuudentunne...jotkut hakevat lääkettä krapulaan,sehän se vasta on omaa syytä ja silloin ei hävetä!Harvoin pahamieli/mielenterveysongelmat ovat omaa syytä,kukaan ei niitä itselleen kehittele.JENNA Q,ota rauhallisesti,ole luottavainen,illä saat varmasti apua.
kiitos sinulle. sanasit ovat kauniita.
en vain ole tottunut saamaan ymmärrystä. ihmiset pitävät vaivojani naurettavina, ja luulen heidän olevan oikeassa. kun joskus olen varovasti yrittänyt ystävälle kertoa, hän vain nauraa ja sanoo, että ei sitä tarvitse pelätä. mutta en pysty kontrolloimaan pelkojani, koska ne ovat alitajunnassani.