Ooon ollut muutaman (diesel)keskimoottorin kyydissä ja ajohytissä on mielestäni ollut kohtuuttoman kova melutaso - normaaliääneen keskustelu ei onnistu. Onko kohdalleni osunut meluisimmat koneet vai jumputtavatko ne kaikki liki hermoja raastavasti? Hyrräävätkö bensakoneet hiljempaa? Onko vanhoilla ja uusilla koneilla eroa? Näitäpä kyselen, kun tommoinen alle 10-metrinen kiinnostaisi, mutta enpä tuosta jumputuksesta korvan juuressa välittäisi.
Onko eroa melussa?
Herkkäkorvainen
4629
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyse on siitä, miten huollellisesti kaikki on tehty. Bensakone ei takaa hiljaista ääntä. Luepa Kipparin testi Bavaria veneestä. V-8 bensasisäperäkone, avoin ohjaamo ja silti melu
jotain 90 dB.
Paras asennus mitä olen tehnyt keskimoottoriveneeseen oli Seiskari S-29 BMW D-150 moottorilla aikoinaan, 73 dB.
Melun vaimennus on asia, joka on erittäin helppo pilata ja vaikea tehdä hyvä lopputulos.
löytyy tosiaan suuriakin,runkomateriali,eristysaine,kone,hytin rakenne jne.desibelitkään eivät kerro kaikkea,jotkut äänet vaikuttavat korvaan aivan eri tavalla kun toiset,lisäksi korvissakin on eroja.Omat korvani eivät enään toimi suunnitelmien mukaan,joskus normaali puheäänikin jää osittain hukkaan,kuuntele itse ja tutki voitko tehdä jotain lisäeristeitä.Ilmanotto ja poistoputketkin tulisi eristää,eihän ole mitään järkeä että eristät kopan hyvin ja lattia ei lainkaan eristetty jne.
Ylivoimaisesti hiljaisin hidas matkavene on Finnsport 720DL, koska kone on veneen peräosassa kaukana itse hytistä. Matkanopeudella 2150r/min 7 solmua 65dP.
Mun mielestä ylivoimasesti hiljasin matkavene on mikä tahansa purjevene.