lento yli 7 h myöhässä-ei korvauksia

Matkustimme Bulgariaan pari viikkoa sitten, lennon piti lähteä klo 18.25. Kentällä selvisi, että lento lähtisi vasta klo 2 yöllä. Näin jouduimme valvomaan yön ja seuraava päivä perillä kului nukkumiseen. Menetimme siis päivän lomasta. Kysyessäni Finnmatkoilta korvausta tästä, ilmoittivat, että valmismatkojen ehtojen mukaan eivät ole velvollisia korvaamaan mitään. Eipä tunnu kovin reilulta...voisikohan asiasta valittaa mihinkään ?
61392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

vastaus on: finnmatkat.
finnmatkat = rahastamme kaikesta emmekä maksaa mistään.

Äänestä
  • tuo jo koske suomessakin joka ikistä firmaa ja matkatoimistoa? mutta syy haukkua sekin?

    Äänestä

Jos sinulla on jokin hieman kattavampi matkavakuutus, niin sen luulisi korvaavan. Ystäväni matkavakuutus korvasi jo yli 3h odottelun lentokentällä. Selvitäpä siis tuota! Ja voithan aina tehdä kirjallisen reklamaation Finnmatkoille, eiköhän ne sieltä jotain kaunista sitten kirjoittele takaisinkin...

Äänestä

http://ec.europa.eu/transport/air/rules/rights/doc/2005_01_19_apr_leaflet_fi.pdf

Soita uudestaan ja sano että mihinkä heidän ratkaisunsa kiistassa perustuu? Sano että EU-alueella on voimassa lentomatkustajan oikeudet ja sen mukaan heidän tai heidän käyttämänsä lentoyhtiön tulee korvata myöhästyminen.

Pikaisesti laskettuna Finnmatkojen pitäisi korvata teille vähintään 4.15% matkan hinnasta jos olitte viikon matkalla. Suosittelin vaatimaan 10% matkan hinnasta.

Äänestä

http://www.kuluttajavirasto.fi/user_nf/default.asp?id=7668&root_id=7440&mode=readdoc

Lue varsinkin kohta 14,3 viivästymisistä. Se on valitettavaa, mutta kyseessä on luultavasti ollut lentoyhtiön vika, ei suinkaan matkatoimiston: Matkatoimisto kun ostaa lentoyhtiöltä tarvitsemansa palvelun. Toki näiden kahden osapuolen välillä on myös sopimuksia, jos näissä on varaa sopia niin mikäs siinä. Jos tunnet todella kärsineesi, kirjoita asiallinen reklamaatio matkatoimistoon ja pidä peukkuja.

Äänestä

Käsittääkseni vastuullinen matkanjärjestäjä/lentoyhtiöt ovat vastuullisia korvaamaan tuollaisen myöhästymisen. Korvaus perustunee prosentuaaliseen menetetyn matka-ajan korvaukseen. Laittaisin sinuna kirjallisen palautteen Finnmatkoille. Jos korvauksista kysyy suullisesti, lienee tapana, että saa tuollaisen vastauksen. Yrittävät välttää vaateita..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Harmittaa kirjoitti:

Matkustimme Bulgariaan pari viikkoa sitten, lennon piti lähteä klo 18.25. Kentällä selvisi, että lento lähtisi vasta klo 2 yöllä. Näin jouduimme valvomaan yön ja seuraava päivä perillä kului nukkumiseen. Menetimme siis päivän lomasta. Kysyessäni Finnmatkoilta korvausta tästä, ilmoittivat, että valmismatkojen ehtojen mukaan eivät ole velvollisia korvaamaan mitään. Eipä tunnu kovin reilulta...voisikohan asiasta valittaa mihinkään ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu