Sain Volkswagenilta sähköpostia, että olen voittanut 100.000 puntaa ja volkkarin. Nyt kyselen, että kuinkas moni on "voittanut" saman volkkarin??? Hieman epäilyttää tällainen... Soitin kahteen viestissä mainittuun numeroon, jossa kumpikin mies kertoi tämän olevan totta. Itse en usko ollenkaan.
Volkswagenin voittaja?
9
2090
Vastaukset
- Ville vaan
taitaa olla humppuukkia
- minä voitin viime vuonna
Uskottava se oli, täytyi vaan ensin lähettää luottokortin numero henkilöllisyyden tarkistamiseksi, mutta sekin onnistui näin sähköpostiaikaan helposti.
- Aulis Gerlandet
Tämä viesti on feikki!
- vaan
luottokorttihuijaukselle! Niin ja ne puhelinnumerot on sitten maksullisia.
Mutta tyhmiltä saa ottaakin rahat pois. En sentään minäkään niin höpsö ole, että luottokorttinumeroitani jakaisin ;) Kyseisessä postissa kysyttiin osoitetta ja kotimaata. Joita en tosin silti antanut. Varokaa siis muutkin!
P.S. Saldonkin kännystä otin, eikä jumalattomia summia näkynyt, vaikka kyseiset puhelut kuitenkin muutaman euron arvoisina :)vaan kirjoitti:
luottokorttihuijaukselle! Niin ja ne puhelinnumerot on sitten maksullisia.
Mutta tyhmiltä saa ottaakin rahat pois.Kukas luottokorteista puhui ;) Ainahan ne puhelut maksaa, tässä tapauksessa ei onneksi maltaita. Loppu hyvin, kaikki hyvin :)
- nakkendaali
hande-83 kirjoitti:
En sentään minäkään niin höpsö ole, että luottokorttinumeroitani jakaisin ;) Kyseisessä postissa kysyttiin osoitetta ja kotimaata. Joita en tosin silti antanut. Varokaa siis muutkin!
P.S. Saldonkin kännystä otin, eikä jumalattomia summia näkynyt, vaikka kyseiset puhelut kuitenkin muutaman euron arvoisina :)Juu muutaman euron... Ja arvaapa onko huijari tyytyväinen vaikkapa 50 000 puheluun. Volskimiehiä huijataan aina. Maksa vähän enemmän...
nakkendaali kirjoitti:
Juu muutaman euron... Ja arvaapa onko huijari tyytyväinen vaikkapa 50 000 puheluun. Volskimiehiä huijataan aina. Maksa vähän enemmän...
Itseasiassa suurin osa noista puhelueuroista meni Volkswagenin omaan asiakaspalveluun, sillä varmistin heiltä, ettei heillä moista kilpailua ole.
Huijarit taasen eivät puheluistani hyötyneet, sillä heidän puhelunsa maksoivat ainoastaan ulkomaanlisän normaalin puhelumaksun verran (sain juuri puheluerittelyn). Ethän sinäkään hyödy, jos sinulle joku soittaa, ellet satu sitten omistamaan liittymää, jossa näin on ;)
Ja sähköpostissa pyydettiin ottamaan yhteyttä sähköpostitse, joten mikähän mahtoi olla heidän motiivinsa huijaukselle?- Realismin mies
hande-83 kirjoitti:
Itseasiassa suurin osa noista puhelueuroista meni Volkswagenin omaan asiakaspalveluun, sillä varmistin heiltä, ettei heillä moista kilpailua ole.
Huijarit taasen eivät puheluistani hyötyneet, sillä heidän puhelunsa maksoivat ainoastaan ulkomaanlisän normaalin puhelumaksun verran (sain juuri puheluerittelyn). Ethän sinäkään hyödy, jos sinulle joku soittaa, ellet satu sitten omistamaan liittymää, jossa näin on ;)
Ja sähköpostissa pyydettiin ottamaan yhteyttä sähköpostitse, joten mikähän mahtoi olla heidän motiivinsa huijaukselle?Ei kai kukaan ole niin tyhmä, että edes rupeaa tiedustelemaan tuollaista asiaa ? Maksoi sitten vähän tai paljon, joka sentti on liikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst24914351Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1483827PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1283722Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1661519Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3691464En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O171432Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn481263Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var81041Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok45938En pystynyt vaan vastaamaan...
Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔93783