Hei.Olen tuore 5kk ikäisen ihanan vauvelin äiti.Olen alkanut epäillä itselläni raskauden jälkeistä masennusta.Aina väsyttää,aina ahdistaa,kotityöt ei onnistu.Ei vain yksinkertaisesti ole energiaa.Univaikeuksia minulla ei ole,päinvastoin voisin vain nukkua.Nukkumisen jälkeenkään ei ole levännyt olo.Olo on uupunut ja vetelä.En vastaa puhelimeen,viesteihinkin välttävästi ja ajatuskin ihmisten tapaamisesta alkaa ahdistaa.Sosiaalista elämää ei juurikaan enää ole.Aijemmin sain mielettömiä raivokohtauksia ja kiukustuin helposti,mutta nykyään olen vain apaattinen,enkä jaksa edes suuttua.Itku on joka päivä herkässä,enkä aina tiedä edes syytä.Silti on myös päiviä jolloin on enemmän energiaa ja jaksaa nauraa.En ole saanut itseäni lääkäriin koska pelkään kuvittelevani tämän..Jos nyt päätänkin hakea apua,niin minkälaista apua voisin saada?ei huvita alkaa ravata kenenkään luona juttelemassakaan..Onko olemassa mitään väliaikaista lääkitystä mikä vähän piristäisi jotta saisin hiukan energiaa ja enemmän elämän iloa?..
väsyttää..
väsynyt
2232
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Äkkiä lääkäriin! Saat lääkkeet, eikä tarvitse kenenkään kanssa mennä puhumaan. Minulta ainakin lääkäri kysyi onko tarvetta, sanoin ei.
Jos pitkität saat vain pidemmäksi aikaa harmia, mitä nopeammin haet apua sen parempi! Ja pääset nauttimaan kaikesta lapsen tuomasta ilostakin=)
lääkkeet mutta hylkäsin ne sitten puolen vuoden jälkeen, typerää harmaata putkea vaan tuli elämästä, ei silleen tuntenu aitoa iloa, surua ym. Mutta tämä on käsittämätöntä että energisyys mulla on noussu aikalailla kun aloitin popsimaan hylkeenöljytabletteja, ilmeisesti niissä on jotain aineosia jotka poistaa masennusta, mulla ainakin toimii, oon paljon energisempi ja "tasaisempi" luonne, harmi että maksaa kumminki oman summansa mut maksan sen kyllä jos vaikutus on näin hyvä mielentilaanki.
Ehkäpä se on se että ikinä oikein kalaa syö niin tämä on se mikä puutos mulla on ollu elimistössä.