Ehkäisy ja kilppari lääkitys

Voiko käyttää e-pillereitä jos on jokin kilpirauhaslääkitys?
45770
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ja pitääkin, jos ei ole lapsia suunnitelmissa. Kumpikaan ei estä toista. Voi olla että pillereillä ollessa tyroksiinilääkitys on vähän suurempi, mutta sen tuntee olosta ja kokeista näkee arvojen kehityksen.

Äänestä
  • Löytyykö teitä joilla tyroksiinilääkitystä on jouduttu lisäämään pillereiden alotuksen jälkeen?

    Itsellä kun ollut jo vuosia tyroksiinin kanssa hyvä tasapaino eikä oireita. Nyt kun sitten aloitin e-pillerit ekaa kertaa jokunen kuukausi sitten ja otettiin kontrolliverikokeet niin kilppariarvot ei ollukaan enää aivan edes viitearvojen puitteissa.

    Lääkäri kyllä totesi että yhteisvaikutusta ei pitäis olla mutta toisaalta hormoneja kun molemmat ovat niin täytyy seurata. Hieman ihmetteli korkeita arvojani mutta tyroksiinilääkitystäni ei kuitenkaan ollut halukas nostamaan vaikka arvojen puolesta olisi ehkä ollut syytä. Ihmettelen kyllä vähän että miksi ei...

    Äänestä

  • yhteisvaikutus kirjoitti:

    Löytyykö teitä joilla tyroksiinilääkitystä on jouduttu lisäämään pillereiden alotuksen jälkeen?

    Itsellä kun ollut jo vuosia tyroksiinin kanssa hyvä tasapaino eikä oireita. Nyt kun sitten aloitin e-pillerit ekaa kertaa jokunen kuukausi sitten ja otettiin kontrolliverikokeet niin kilppariarvot ei ollukaan enää aivan edes viitearvojen puitteissa.

    Lääkäri kyllä totesi että yhteisvaikutusta ei pitäis olla mutta toisaalta hormoneja kun molemmat ovat niin täytyy seurata. Hieman ihmetteli korkeita arvojani mutta tyroksiinilääkitystäni ei kuitenkaan ollut halukas nostamaan vaikka arvojen puolesta olisi ehkä ollut syytä. Ihmettelen kyllä vähän että miksi ei...

    Kannattaa nostaa lääkitystä, ei siitä mitään haittaa ole että arvot saadaan kuntoon, päin vastoin. Outo lääkäri. Ei se tilanne pelkästään seuraamalla parane.

    Tällä palstalla on ollut joskus puhetta päinvastaisesta tilanteesta: kun e-pillerit on lopetettu, on pitänyt vähentää tyroksiinia.

    Äänestä

  • Kontroller kirjoitti:

    Kannattaa nostaa lääkitystä, ei siitä mitään haittaa ole että arvot saadaan kuntoon, päin vastoin. Outo lääkäri. Ei se tilanne pelkästään seuraamalla parane.

    Tällä palstalla on ollut joskus puhetta päinvastaisesta tilanteesta: kun e-pillerit on lopetettu, on pitänyt vähentää tyroksiinia.

    Siis tosiaankin hormoonit vaikuttavat kilppariin. Mulle tulee vajis jos syön e-pillereitä eli arvot menee ihan päin p:tä ja lihon, olen sekava ja väsynyt jne. Mutta ilman niitä pärjään ilman tyroksiinia. E-pillerithän kuivattaa ihoa, vähentää seksihaluja, lihottaa jne. monia oireita mitä vajiksessakin on. Itse en koskisi pillereihin enää pitkällä tikullakaan ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


------------- kirjoitti:

Voiko käyttää e-pillereitä jos on jokin kilpirauhaslääkitys?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu