...lyö jopa suomalaisen! Kyllä saimme monta hauskaa hetkeä seuratessamme jokseenkin tympääntynyttä asiakaspalvelua, karua, etten sanoisi. Mutta tähän kun tottuu alkuihmettelyn jälkeen, ei se niin haittaakkaan.Suomesta kun ollaan ja eipä täälläkään ole mitään jenkkityylistä "smile"meininkiä. Muuten oli asiallinen paikka, jee!
Heheh, latvialainen
"palvelutaso"
71174
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Huomattiin myös, että palvelua ei löydy.
Bussikuski yritti saada ymmärtämään huutamalla, että 10 sentimaa extramaksua kun on E linja. Tarjoilijat ei huomaa tilausta tekevää, mutta astiat lähtee pöydästä alta aikayksikön, joskus jopa ennen ruokailun lopettamista.
Kaippa oppivat, kun ymmärtävät turistien tuoman rahamäärän.
Kyllä on naurettavaa tuo suomalaisten muisti.
Suomessa ei kukaan kerää astioita pois pöydistä.
Ei moneen tuntiin varsinkaan loma-aikoina.
Suomalaiset etsivät puoli-ilmaisia ruokapaikkoja ja valittavat palvelun tasoa.
Nuo ihmiset eivät ilmiselvästi ole käyneet missään Suomessakaan.
Riikassa oli kyllä harvinaisen törkeetä palvelua useimmissa paikoissa missä tuli oltua ja se ei todellakaan johtunut omasta käytöksestä. Tarjoilijat veti nenä pystyssä ohi huomaamattakaan ja vaihtorahoja ei meinannu saada kirveelläkään. Ihan suoranaista vittuilua tuli koettua muutamissa paikoissa. Hyvää palvelua sai ainoastaan hotellilla ja parissa vanhan kaupungin ravintolassa. Todella kylmää sakkia ulkomaalaisia kohtaan. Voi tietty olla että sattui oleen just niissä paikoissa hilloviikot emännillä ja äijät hävinny tilinsä lotossa...?
Olin juuri mieheni kanssa neljä päivää Riiassa. Käytiin monissa kahviloissa, kuppiloissa ja ravintoloissa mm: Chili Pica -ketjun kolmessa eri ravintolassa, intialaisessa Raja -nimisessä ravintolassa, Nostalgjia -ravintolassa,Steikk Haussissa ja monissa Tuomiokirkon aukion ja vanhan kaupungin olutpaikoissa. Kaikissa oli loistava palvelu. Englantia osattiin joka paikassa riittävästi ja monissa jopa loistavasti. Ruoka oli maukasta ja annokset isoja. Melko hidastahan se palvelu oli mutta eipä lomalla ole kiirettä. Niissä nähtävyyksissä, joissa käytiin oli myös ystävällinen palvelu (Pyhän Pietarin basilikan näköalatorni, jokilaivaristeily, taidemuseo yms.). Vaikea kuvitella, että joillekin on osunut kohdalle noin huonoa palvelua, kuin mistä niin kauheasti valitetaan.
Paljon valitetaan myös kalliista hintatasosta ja puhutaan olevan Suomen hinnat,mutta huomasin itse siellä kolme päivää vietettyäni jutut olevan täyttä puppua.Tuntuu olevan niin useilla suomalaisilla vaan tapana valittaa valittamisen ilosta.Vaimoni kanssa otimme oluet monessakin paikassa ja esim pitkä 0,5L maksoi vanhassa kaupungissa ja Reval hotel Latvijassa 1,5 latia eli noin 2,2 euroa .Eräästä keskustan ulkoilmaravintolasta (ei vanha kaupunki)joimme oluen 0,3l 0,7 latilla .Söimme vanhassa kaupungissa todella hyvää ruokaa ja pullo viiniä pöytään maksoi 6,9 latia.Pihvit siellä olivat aika lailla isompia kuin mitä olemme tottuneet täällä Suomen ravintoloissa saamaan.On myönnettävä,että kannattaa katsoa minkä ruokapaikan pöytään istuu.Jos ruokalistat hiontoineen eivät ole esillä,on kyse kalliista paikasta.Liikkuminen Riiassa on varsin halpaa,kun julkiset kulkuneuvot (ratikat,bussit ja johdinautot)maksavat vain 0,2 latia kerralta matkan pituudesta riippumatta.Tosin jos tahtoo mennä Riiasta Jurmalaan (n. 25 km),maksaa se jo 0,7 latia.Sekin on jo varmaan jollekin liikaa.Pääsyliput oopperaan ,joka on kuulemma erittäin korkeatasoinen ovat halpoja.Siellä ei tosin ehditty käymään-ehkä ensi kerralla.Riiassa on myös lettubaareja.Kävimme yhdessä-melko edullista oli.Meille jäi paikasta sellainen käsitys,että hintataso on keskimäärin Teneriffan luokkaa tai ehkä jopa hieman alhaisempi.Mutta kun nykyään Suomessa ei edes pitkää olutta tahdo saada alle viiden euron mistään ravintolasta ja kun yleensä latvialainen olut on vähän keppanaa vahvempaa niin kyllä Riiassa voi ottaa rennosti ja nauttia hyvästä ruuasta ja juomasta ja paljon muustakin huomattavasti paremmalla omalla tunnolla kuin Suomessa.
Todellakin yllätyin iloisesti mukavasta palvelusta. Kaupoissa tultiin hyvällä enlannilla kysymään, tarvitsenko apua. Lisäksi meripihkan myyjät ja sukkamummot olivat tosi ystävällisiä ja juttelivat kovasti. Vanhemmat ihmisetkin osasivat ainakin vanhassa kaupungissa muutaman enkun sanan. Lisäksi opettelin; mitä maksaa,päivää ja kiitos latviaksi. Olihan niitä nirppanokkiakin pikku puodeissa. Mutta kaikkialtahan niitä löytyy. Ravintoloissa ystävällinen palvelu. Ei moitteen sanaa. Jospa suomalainenkin sulattaa jään hymyllään ja muutamalla lätin sanalla. Busseissa eivät huolineet rahaa, joten matkustus ilmaista! Suosittelen Monika Centrum
kone tökkii, joten siis lisäys: suosittelen Monika Centrum Hotellia (Elisabetes Iela 21).