Pihallani on paljon krasseja, mutta niissä on myös paljon pieniä mustia öpyköitä. En tiedä mitä ovat, onko muilla ollut vastaavia? Miten pääsen niistä eroon? Kylmävesisuihku ja mäntysuopaliuos eivät ole auttaneet...
krassissa öpyköitä
4
1203
Vastaukset
ovat syöneet minunkin krassini lehdet reikiä täyteen. Toissa vuonna niitä ilmaantui meille ensi kerran ja söivät krassit täysin. En muista ennen nähneeni. Kai joku tietää keinon miten niistä pääsee?
- sirkka
ovat hyökänneet tänä kesänä parvekkeelleni. Ensin iskivät päivänsineen ja sitten levisivät krassiinkin. Toluliuoksella olen yrittänyt häätää - osin onnistunutkin. Päivänsini on nyt kuitenkin siinä kunnossa, että joutaisi muuten jo biojäteastiaan, mutta odottelen, että siemenet valmistuvat. Ihme kyllä se kukki ahkerasti. Onkohan tänä kuivana kesänä noita ötököitä tavallista runsaammin koristekasveissa?
- nakka
Tajusin soittaa puutarhaan öpykäiden poistamisesta ja he neuvoivat käyttämään melasiiniruiskutetta. Kokeilin ja kyllä krassit rupesivat virkoamaan! Melkoista tuhoainetta, joten lue ohjeet ennen käyttöä.
- Hansuli81
Hei!
Minulla on kanssa krasseissani pieniä mustia ötököitä, jotka tuhoavat lehtiä ja kukkia. Olen ruiskuttanut Mäntysuopa-liuoksella. Se on osittain auttanut, mutta luulen, että suopa ei tee oikein hyvää krassin kukille, kun ne menevät jotenkin "lyttyyn" ja muuttuvat pian ruskeiksi.
Tarvitsen siis todella apua!! Mitä tuo melasiini oikein on?? En löytänyt sitä puutarhakaupasta, enkä edes Googlella netistä.
Kiitos jo etukäteen vastauksista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613131Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433077- 422427
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa952112- 311893
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271780- 481606
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä841387- 391290
- 811122