Muutimme omakotitaloon, niin kysynkin että onko ulkoseinässä "sokkelissa" sellainen tavallinen muovi, jonkinnäköinen vesieristys? Se muovi tulee jostain sieltä maan alta seinää pitkin ja päättyy periaatteessa maan rajan tasolle. Miten syvältä seinää pitkin se kulkee?
Toinen kysymys, kun katsoo sitä sokkelia maan rajan tasolta, niin sen pinnasta on lähtenyt isoja ohkasia palasia. Onkohan siinä jonkinlainen pinnoite päällä? Talo on rakennettu v.1999.
Toinen kysymys, kun katsoo sitä sokkelia maan rajan tasolta, niin sen pinnasta on lähtenyt isoja ohkasia palasia. Onkohan siinä jonkinlainen pinnoite päällä? Talo on rakennettu v.1999.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyseessä on rakennusvirhe ja siitä seurannut kosteusvaurio.
Muovikalvo estää sokkelin kuivumisen ja yläosaan vedettu saneerauslaasti kerää alleen kosteutta, joka jäätyy talvella.
Seurauksena sokkelin lohkeilu palasina ja tippuu alas.
esim. sokkelikivetyksen suojaksi alle laitettua muovia, sillähän on oma nimikin, mikäs se olikaan... Kukas nyt mitään muovia sokkelia vasten laittais.
Pitäisikö näkyä jotain muuta eristettä kun kaivaa sokkelin vierestä jonkun matkaa??
Voiko auringonpaiste vaikuttaa sokkelin pintaa niin, että se lohkeilee/rapisee?? Siihen seinään paistaa aina aurinko voimakkaasti.
Kuulostaa aika oudolta että perustusten sivuilla olisi pelkkä muovikalvo mutta kaikki on rakentamisessa mahdollista varsinkin jos ammattaitaidottomat ovat olleet asialla. Paha tästä yhtäkkiä sanoa mitään tietämättä millain perustus talossasi on mutta esim. maanvaraisella laatalla toteututussa kosteutta ehkäisee parhaiten kun on tehty hyvä salaojitus ja hyvä lämmöneristys betonin alla ja ympärillä, näin betoni pysyy lämpimänä ja pääsee kuivumaan. Selvitä miten rakenne on talossasi perustuksen osalta toteutettu niin sitä kautta pääset ongelmaan käsiksi jos sellainen on. Täältä vastausten haku ongelmaasi on silkkaa hakuammuntaa.
routaeristeenä käytettävien styroksien päälle laitettuja muoveja? Joskus pakettien muoveja käytetään tuohon...