sadepäivän lukemista yh:lle
MMI
8445
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hyvä nimimerkki "MMI", olet kirjoitellut tänne paljon ja nyt -ehkä tahtomattasi?- sait jotain hyvää aikaan ainakin minulle.
Kirjoitus oli mielenkiintoinen ja tuki omia ajatuksiani isän tärkeydestä nuoren elämässä. Luettuani yritin ottaa yhteyttä nuoren isään siinä onnistumatta. Kirjoitus kuitenkin rohkaisi minua siihen, että vielä yritän puhua isyyden merkityksestä miehelle, joka ei ymmärrä omaa tärkeyttään nuorensa elämässä.
Elätän varovaista toivetta isä-suhteen paranemisesta, se olisi tällä hetkellä tärkein toiveeni, joka ei ehkä toteudu -valitettavasti.
Kiitoksia sinulle siis :) ja hyvää loppukesää.
Olen niin yksin ajatusteni kanssa, ei ole oikeen ketään jota voisin näillä huolillani vaivata.
Ymmärräthän "MMI", että me monet yh:t suremme myös lasten huonoa tai olematonta isä-suhdetta. Sitä haluaisi antaa lapselleen onnellisen elämän, muttei isäksi voi muuttua. Tällaista elämää en halunnut lapselleni, elämä ei vaan aina mene suunnitelmien mukaan.
Jatkuu siis..
Olen huomannut, että olet usein kirjoitellut tänne isyyden merkityksestä. Haluaisin, että isä, joka potee huonoa omaatuntoa siitä ettei ole tavannut poikaansa aikoihin, tapaisi poikaansa.
Isä siis on ristiriitainen ja tarvitsisi ehkä paljon tukeani, jonka olen valmis antamaan. Mitäpä mieltä olet? Isällä on vaikeaa ja hän saattaa kokea, että painostan häntä. Kuitenkin se kannattaa, kannattaahan? Toivon nyt todella mielipidettäsi tähän ja tukea tähän asiaan, olet niin paljon kuitenkin kirjoitellut isän merkityksestä, mikä on totta. Auta siis minua näissä ajatuksissani, please :)
Olosuhteet missä pojat kasvavat miehiksi ja miehet isiksi? Eipä ole ihme, että siitä ympäristöstä puuttuu rohkaiseva malli miehuuteen ja isyyteen. Perheestä puuttuu kokonaan mies/isä tai nainen/äiti on tukehduttanut miehen. Ja tälläisen mallin poika saa isyydestä/miehisyydestä eli miten hän voi sitten parisuhteessa toimia "oikein" ja olla mies/isä. Miehisyys/isyys on monilta osilta mitätöity yhteiskunnasta, siksi on niin paljon pahoinvoivia lapsia ja ei-toimivia parisuhteita.
Kun sinulta perätään asiallista neuvoa/vastausta väittämiesi tueksi, höpötät vain samaa vanhaa mantraa vailla järjrn hiventäkään.
Jos nainen haluaa muuttaa (sinun mielestäsi)vallalla olevaa syrjäytetyt-isät mallia, miten pitäisi toimia?
ihailemassasi ydinperheessä, niin eipä kovin rohkaisevalta näytä, isien malli...
Ja kaiken lisäksi lapsi kykenee parhaiten ratkaisemaan oidipaalivaiheen kolmiodraaman todellisissa vuorovaikutussuhteissa. ts. Freudin kuvaaman isän roolissa toimii parhaiten äidille läheisin, merkityksellisin ihminen, koska tällöin lapsi joutuu ihan oikeasti taistelemaan paikastaan ja hyväksymään sen tosiasian, että äidillä on muitakin rakkaita ihmisiä kuin vain hän. Katkeroitunut exä ei äidille edusta tätä "toista suurta rakkautta" eli oidipaalivaiheen asetelma ei mitenkään toteudu.
Mutta. Tottakai isä on tärkeä. Biologinen isä nimenomaan. vaikka se olisikin ihan sekopää. Ja se on ihan oikeasti totta ja mahdollista. Lapsen pitää vain sekin elämänsä trauma hyväksyä ja käsitellä osaksi omaa identiteettiään. Tottakai äidin on hyvä korostaa lapselle biologisen isän hyviä ominaisuuksia, koska se on myös osa lasta itseään.
Erolapsista voi kasvaa viisaita lapsia ja myöhemmin viisaita aikuisia jos vain vanhemmat kykenevät heitä tukemaan.
ps. Freued on aikansa elänyt. Onhan siinä paljon hyvääkin, mutta kannattaisi yhdistää siihen muitakin kehitysteorioita, joita tässä viime vuosikymmeninä on kehitelty...
Tutkimuksia, niitä löytyy joka lähtöön.
Sapera aude- uskalla ajatella itse.
Tutkimusaiheita lisää. Tutkitaan, millainen elämänhistoria tutkijalla, miten tämä historia voisi vaikuttaa tutkimustuloksiin ym. ym.
Purematta ei kannata niellä kaikkea kuulemaansa, lukemaansa jne.
Kiitos, että osasit tuoda lyhyen ytimekkäästi asian ytimen. ;))