joo, eli suupielet on taas auki, vaikka syön B-vitamiinia!eikös se juuri ole B-vitamiinin puutosoire?syön vaihtelevasti ja kutakuinkin monipuolisesti. jalkasärkyjen- ja kramppien takia apteekkari suositteli magnesiumia, jossa on myös B-vitamiinia mukana.ja nyt sit on suupielet auki!vasta muutama kk sit oli ja nyt taas..
suupielet auki
9
12411
Vastaukset
- aiheuttaa
suupielten halkeilua. Itse kärsin anemiasta ja suupielet oli vähän väliä auki. Lääkärin mukaan voi johtua raudanpuutteesta. Sen jälkeen kun aloitin rautalääkityksen ja sain hemoglobiinin kuntoon ei suupielet ole enää kertaakaan halkeilleet! Itse söin myös B-vitamiinia juuri suupielten takia, mutta sillä ei ollut mitään vaikutusta, vaan vasta rauta auttoi.
- voi muuten olla
tuosta kyse..talvella tarkastettiin hemoglobiini ja se oli kyllä normaali, mutta ei silti kovin hyvä.se oli siinä 120 tienoilla,en muista tarkkaan..
- ehdotus
voi muuten olla kirjoitti:
tuosta kyse..talvella tarkastettiin hemoglobiini ja se oli kyllä normaali, mutta ei silti kovin hyvä.se oli siinä 120 tienoilla,en muista tarkkaan..
myös sinkki saattaa auttaa,sillä on myönteinen vaikutus ihoon ja haavojen paranemiseen.
- tai sitten ei
Minulla on myös alhainen hemoglobiini, luuytimestä on katsottu että elimistön rautavarastot on nollissa. Hemppa välillä reilusti alle sadan, välillä vähän yli. Tästä huolimatta ei ole ollut suupielten halkeilua.
Olen kyllä kuullut sellaisen väitteen että suupielten halkeilussa olisi kyse enemmänkin tulehdussairaudesta kuin jonkin vitamiinin tai hivenaineen puutteesta. Luin asiasta noin vuosi sitten Allergia ja Astma -lehdestä, on kuulemma tutkittua tietoa ja luotan lähteeseen.
Suupielten halkeilu on kivulias ja kelju vaiva. Toivottavasti alkuperäinen kysyjä saa suun kuntoon ja hymyn takaisin.
- tipulitipu
hammastahnat aiheuttaa suupielien halkeamista itselleni ei sovi pepsodentit
- ***
... useimmat huulipunat ärsyttävät suupielet auki muutamassa tunnissa.
- A ja O
Onko B-vitamiinivalmisteesi riittävän monipuolinen? Onko siinä myös B2-vitamiinia, jonka puutteesta suupielten halkeilu johtuu?
- A ja O
Suupielten halkeilu voi johtua myös bakteeritulehduksesta. Siihen taas auttaa Fucidin-voide, jota saa lääkärin määräyksellä.
- AnneKiti
Mulla on ollut koko kesän suupielet halki, ihan vereslihalla. Olen atoopikko, joten ensin otettiin käyttöön kaikki perusvoiteet; Locobase, Ceridal, Basan, Hydran, Abobase, Bepanthen- sitten normaalit huulivoiteet ym. Ei apua. Reseptittä saa sinkkivoidetta, Canestenia, joista joillekin on apua. Sitten kokeilin lääkekaapistani kortisonivoiteita, niitä kun on kertynyt ihotulehdusten hoitoon; käytin Eloconia, Bemetsonia, Fucidiniä ym. Seuraavaksi siirryttiin silmätulehdusvoiteeseen, TerraCortriliin; ei taaskaan apua. Sitten lääkärini keksi ottaa vitamiiniarvot, ym labrakokeet; ne oli ihan ok. Kaiken aikaa söin c-vitamiinia ja yhden kuurin B-vitamiinia; niitä kun ei saisi ylenmäärin syödä, varsinkin jos on normaali ruokavalio. Kaikki tämä hoito tapahtui osaavan omalääkärini valvonnassa. Mistään ei tuntunut olevan apua. Sitten taas aukes kädet, joten jouduin kortisonikuurille, eli Prednisilonia. Siihen lääkärini antoi jatkoksi vielä Fluganozalia, joka on kai jokin hiivatulehduslääke. Nämä piti syödä juuri tässä järjestyksessä. Ja tämä homma toimi, eli Fluganozal tepsi mulla; ja kunnossa ovat suupielet edelleenkin. Luojan kiitos, on se niin pirullinen vaiva.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4908551Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1205852Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2724822Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584635Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s714166Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603940SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723768- 901708
- 991262
- 47879