suupielet auki

aina, vaikka

joo, eli suupielet on taas auki, vaikka syön B-vitamiinia!eikös se juuri ole B-vitamiinin puutosoire?syön vaihtelevasti ja kutakuinkin monipuolisesti. jalkasärkyjen- ja kramppien takia apteekkari suositteli magnesiumia, jossa on myös B-vitamiinia mukana.ja nyt sit on suupielet auki!vasta muutama kk sit oli ja nyt taas..

9

12411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aiheuttaa

      suupielten halkeilua. Itse kärsin anemiasta ja suupielet oli vähän väliä auki. Lääkärin mukaan voi johtua raudanpuutteesta. Sen jälkeen kun aloitin rautalääkityksen ja sain hemoglobiinin kuntoon ei suupielet ole enää kertaakaan halkeilleet! Itse söin myös B-vitamiinia juuri suupielten takia, mutta sillä ei ollut mitään vaikutusta, vaan vasta rauta auttoi.

      • voi muuten olla

        tuosta kyse..talvella tarkastettiin hemoglobiini ja se oli kyllä normaali, mutta ei silti kovin hyvä.se oli siinä 120 tienoilla,en muista tarkkaan..


      • ehdotus
        voi muuten olla kirjoitti:

        tuosta kyse..talvella tarkastettiin hemoglobiini ja se oli kyllä normaali, mutta ei silti kovin hyvä.se oli siinä 120 tienoilla,en muista tarkkaan..

        myös sinkki saattaa auttaa,sillä on myönteinen vaikutus ihoon ja haavojen paranemiseen.


      • tai sitten ei

        Minulla on myös alhainen hemoglobiini, luuytimestä on katsottu että elimistön rautavarastot on nollissa. Hemppa välillä reilusti alle sadan, välillä vähän yli. Tästä huolimatta ei ole ollut suupielten halkeilua.

        Olen kyllä kuullut sellaisen väitteen että suupielten halkeilussa olisi kyse enemmänkin tulehdussairaudesta kuin jonkin vitamiinin tai hivenaineen puutteesta. Luin asiasta noin vuosi sitten Allergia ja Astma -lehdestä, on kuulemma tutkittua tietoa ja luotan lähteeseen.

        Suupielten halkeilu on kivulias ja kelju vaiva. Toivottavasti alkuperäinen kysyjä saa suun kuntoon ja hymyn takaisin.


    • tipulitipu

      hammastahnat aiheuttaa suupielien halkeamista itselleni ei sovi pepsodentit

    • ***

      ... useimmat huulipunat ärsyttävät suupielet auki muutamassa tunnissa.

    • A ja O

      Onko B-vitamiinivalmisteesi riittävän monipuolinen? Onko siinä myös B2-vitamiinia, jonka puutteesta suupielten halkeilu johtuu?

      • A ja O

        Suupielten halkeilu voi johtua myös bakteeritulehduksesta. Siihen taas auttaa Fucidin-voide, jota saa lääkärin määräyksellä.


    • AnneKiti

      Mulla on ollut koko kesän suupielet halki, ihan vereslihalla. Olen atoopikko, joten ensin otettiin käyttöön kaikki perusvoiteet; Locobase, Ceridal, Basan, Hydran, Abobase, Bepanthen- sitten normaalit huulivoiteet ym. Ei apua. Reseptittä saa sinkkivoidetta, Canestenia, joista joillekin on apua. Sitten kokeilin lääkekaapistani kortisonivoiteita, niitä kun on kertynyt ihotulehdusten hoitoon; käytin Eloconia, Bemetsonia, Fucidiniä ym. Seuraavaksi siirryttiin silmätulehdusvoiteeseen, TerraCortriliin; ei taaskaan apua. Sitten lääkärini keksi ottaa vitamiiniarvot, ym labrakokeet; ne oli ihan ok. Kaiken aikaa söin c-vitamiinia ja yhden kuurin B-vitamiinia; niitä kun ei saisi ylenmäärin syödä, varsinkin jos on normaali ruokavalio. Kaikki tämä hoito tapahtui osaavan omalääkärini valvonnassa. Mistään ei tuntunut olevan apua. Sitten taas aukes kädet, joten jouduin kortisonikuurille, eli Prednisilonia. Siihen lääkärini antoi jatkoksi vielä Fluganozalia, joka on kai jokin hiivatulehduslääke. Nämä piti syödä juuri tässä järjestyksessä. Ja tämä homma toimi, eli Fluganozal tepsi mulla; ja kunnossa ovat suupielet edelleenkin. Luojan kiitos, on se niin pirullinen vaiva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      490
      8551
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      120
      5852
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      272
      4822
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4635
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      71
      4166
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3940
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3768
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1708
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      99
      1262
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      879
    Aihe