intti...ihan Perseestä! turhaa ajan hukkaa!

TJ 170

hajottaa!

8

1072

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toisinaan ajatteleva

      Jos ei innttiä olisi, niin millä tätä maata sitten puolustettaisiin? Minusta kuitenkin Helsingissä on mukavampaa kuin Grosnyissä tai Bagdadissa tällä hetkellä. Kyllä siitä on etuja, että maassa oleva armeija on oma. Jonkun armeijatäällä on joka tapauksessa.

      Ammattiarmeijan perään vaahtoavien kannattaa ensin tehdä laskelmat, mitä maksaa esimerkiksi 150 000 ammattisotilasta varusteineen ja tulla vasta sen jälkeen kirjoittamaan tänne. Tuolla määrällä ei edes puolustettaisi koko maata.

    • palloilisit

      vaikka toppatakissa ja polsut jalloissa et sitä inttiä niin vaan voi jättää tai paremminkin ei sinua jätetä intistä ...kaveria tai toveria tässä tapauksessa.

    • Pohtia_saa

      Se on selvä että armeijaa tarvitaan, mutta nykyinen systeemi ei tunnu kovin järkevältä. Armeijan tarkoitus on kouluttaa sotilaita sodan ajan tehtäviin ja pitää yllä uskottavaa puolustusta ulospäin. Tietenkin on otettava huomioon taloustilanne joten armeijastakin olisi tehtävä hyötysuhteeltaan mahdollisimman hyvä. Pitää muistaa että jokainen koulutettu sotilas maksaa valtiolle suuren summan rahaa sekä viivästyttää työhön siirtymistä. Oletus että armeijan käyneestä on hyötyä sota-ajan tehtävissä ei ole niin yksinkertainen. On paljon ihmisiä jotka käyvät armeijan mutta eivät aio osallistua sodanajan tehtäviin. Tämä siksi, että armeija on pakollinen. Tämä aiheuttaa suuren miinuksen Suomen talouteen. Paras systeemi olisi että inttiin menee ne ja vain ne jotka ovat valmiita puolustamaan maata, mutta semmoinen systeemi ei ole niin simppeli ja tarvitsee paljon muutoksia nykyiseen. Tietääkseni Ruotsissa on käytössä ammattiarmeija. En ole taloustieteiden professori mutta luulen, että Ruotsin taloustilanne on ''hiukan'' parempi kuin Suomen. Syitä voi hakea, mutta tämä on yksi mahdollinen syy... ainakin yksi suurimmista eroavaisuuksista maiden välillä.

    • Skånepåg

      En kyllä lähtis vertaamaan Suomen ja Ruotsin armeijaa.........ehkä Ruotsilla on kalustoa muttei tarpeeks käyttäjiä ku hätä tulee käteen?

    • hmmmmmmm

      Intti on ihan hyvä homma, ainakin saavat rapakuntoiset kuntoilua. Mut miltähän tuntuis jos just olis armeijassa ja Venäjä päättää hyökätä Suomeen, mua ainakin vituttais. Onkohan enää turvallista armeijassa kun katsoo itärajan taakse, nehän jyrää puolustusvoimat, ylivoima on vain niin iso. Aika saatanan taktinen pitää olla jos toinen puolustusvoitto tulee.

    • geynoss

      itse suosittelen yleistä aseenkantolupaa
      jokainen puolustakoon itse itseään
      tälläinen järjestelmä tulisi vielä halvemmaksi
      puolusstusvoimien kalusto jaettakoon suomalaisille

    • Aasko

      Miksi menit inttiin, jos et ole homo tai tykkää tarkkuusammunnasta jne. Armeija ei puolusta Suomea maahantunkeutujilta, jonka voit helposti nähdä, kun kävelet minkä tahansa kaupungin kadulla.

      • reknböcken

        Kyllä homssuilla on selkeesti kivempaa mellan pojkar L-järven sateenkaarikasarmilla


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      128
      4639
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3377
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3315
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2979
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2965
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2590
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2199
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe