tiedättekö mistä vuosimallista alkaen on mazda 626:ssa sinkitty kori? auton vaihtoa harkitsen...
galvanointi
mamba
71206
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
masaa ikinä sinkittynä tehtykään. Sinuna unohtaisin tuon merkin, tai ainakin mallin.
Niin, kannattaa unohtaa 626. Paitsi jos etsit yksinkertaista, luotettavaa ja kestävää perheautoa. Sinkitys ei ole mikään autuaaksitekevä asia, ruostuu ne sinkitytkin.
Ruostuu se sinkittykin, vain paljon hitaammin.
Pihassa on mazda 626 ja peugeot 405, vuosimallia 1989 molemmat, molemmissa noin 300tkm.
Peugeottia ei ole hitsattu koskaan, pohjaa ei ole edes massattu. Mazdaan on vaihdettu helmat, etulokasuojat ja takakaaret. Ovet ovat ruostuneet puhki ja pohjaan on joutunut hitsaamaan toistakymmentä paikkaa.
Että onhan niissä eroja. Muiden vikojen määrä tai ajo-ominaisuudet ja mukavuus onkin sitten eri juttu...
Siinäpä oliskin oiva peli jos olis 405 pösön korrosio kestävyys korissa yhdistettynä Mazdan tekniikkaan. Mutta harvoin kaikki hyvä yhteen osuu..
koskaan että auton voi myös ruostesuojauttaa.
Kyllä. Kokemusta on. Ruostesuojaus on Suomen olosuhteissa aina tarpeen ja hyvä. Mutta mitä parempi on auton alkuperäinen pintakäsittely niin sen paremmin ja pidempään se kestää myös oikein ruostesuojattuna. Toisaalta mikäpä tarve autolla onkaan ikuisesti kestää.
2001 ainakin löytyy...