ne, jotka toiset tuomitsee?
Mielestäni kristitty ei saisi ajatella olevansa yksin oikeassa sen mukaan mitä oppeja hän korostaa ja mihin seurakuntaan kuuluu. Minun sydän sanoo, että se usko, jota Jumala meiltä odottaa kulkee läpi seurakuntarajojen.Eihän se murhamies Golgatallakaan ollut lestadiolainen,mutta hänellä oli puhdas usko ja katumalla syntinsä hän pääsi taivaaseen.
Minulla ei ole mitään lestadiolaisia tai muitakaan kristittyjä vastaan.erilaiset oppimme ovat hyvin pitkälle tulkintakysymyksiä..,mutta en usko Jumalan pitävän siitä, että iskemme toista arkaan paikkaan,eli mitätöimme toistemme uskoa.
Mielestäni kristitty ei saisi ajatella olevansa yksin oikeassa sen mukaan mitä oppeja hän korostaa ja mihin seurakuntaan kuuluu. Minun sydän sanoo, että se usko, jota Jumala meiltä odottaa kulkee läpi seurakuntarajojen.Eihän se murhamies Golgatallakaan ollut lestadiolainen,mutta hänellä oli puhdas usko ja katumalla syntinsä hän pääsi taivaaseen.
Minulla ei ole mitään lestadiolaisia tai muitakaan kristittyjä vastaan.erilaiset oppimme ovat hyvin pitkälle tulkintakysymyksiä..,mutta en usko Jumalan pitävän siitä, että iskemme toista arkaan paikkaan,eli mitätöimme toistemme uskoa.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ylpeät ihmiset ovat ryhtyneet omassa vanhurskaudessaan lammashuoneen vahdeiksi, ja tehneet itsestään taikka edustamastaan yhdistyksestä oven taivaan valtakuntaan, koska he eivät tunne Jeesusta.
Tällaista se oli jo Jeesuksen aikana. Hyvät ja parhaat kristityt tappoivat Jeesuksen.
Kristinuskossa seurataan Jeesusta Kristusta, hän on ovi, ja hän on lammasten paimen. Jeesus on totinen viinipuu, jonka oksina kristityt elävät, ja vihannoivat tuoreina tuon puun kautta tulevasta ravinnosta käsin.
Joh. 10:1 "Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka ei mene ovesta lammastarhaan, vaan nousee sinne muualta, se on varas ja ryöväri.
Joh. 10:2-3 Mutta joka menee ovesta sisälle, se on lammasten paimen. Hänelle ovenvartija avaa, ja lampaat kuulevat hänen ääntänsä; ja ..
*) hän ...
kutsuu omat lampaansa nimeltä ja vie heidät ulos.
Joh. 10:4 Ja laskettuaan kaikki
- omansa ulos
- hän kulkee niiden edellä,
ja lampaat seuraavat häntä,
- sillä ne tuntevat hänen äänensä.
Joh. 10:5 Mutta vierasta ne eivät seuraa, vaan pakenevat häntä, koska eivät tunne vierasten ääntä."
Joh. 10:6 Tämän kuvauksen Jeesus puhui heille; mutta he eivät ymmärtäneet, mitä hänen puheensa tarkoitti.
Ja hänessä me tulemme siksi vanhurskaudeksi joka kelpaa Jumalalle. Jeesus Kristus on Herra. Totisesti hän on kuolleista yläsnoussut Vapahtajamme. Jeesus on tie totuus ja elämä, eivät ajalliset, omassa vanhurskaudessaan omahyväisiksi paisuneet eri nimiset yhdistykset.
Jeesus on syntisten Vapahtaja, terveet eivät tarvitse parantajaa. Jeesuksen lampaat ovat
*HENEN OMIAAN.*
KUKAAN ihminen ei voi tuomita Jeesuksen omia
Palkkapaimen "istuu lampaan perseellä tuleen".
Siis palkkapaimen heittää surua tuntematta lampaansa vaikka helvettiin, ellei lammas tottele ja miellytä häntä ja hänen edustamaansa yhdistystä, kaikkine keksittyine sääntöineen. Hän pakenee tuomitsemalla omahyväisenä lampaan helvettiin.
Joh. 10:7 Niin Jeesus vielä sanoi heille: "Totisesti, totisesti minä sanon teille:
- minä olen lammasten ovi.
Joh. 10:8 Kaikki, jotka ovat tulleet ennen minua, ovat varkaita ja ryöväreitä;
- mutta lampaat eivät ole heitä kuulleet.
Joh. 10:9 Minä olen ovi;
jos joku minun kauttani menee sisälle, niin hän pelastuu,
ja hän on käyvä
- sisälle
- ja käyvä ulos
- ja löytävä laitumen.
Joh. 10:10 Varas ei tule muuta kuin varastamaan ja tappamaan ja tuhoamaan.
Minä olen tullut, että heillä olisi elämä ja olisi yltäkylläisyys.
Joh. 10:11 Minä olen se hyvä paimen. Hyvä paimen antaa henkensä lammasten edestä.
Joh. 10:12 Mutta palkkalainen, joka ei ole paimen ja jonka omia lampaat eivät ole, kun hän näkee suden tulevan, niin hän jättää lampaat ja pakenee; ja susi ryöstää ja hajottaa ne.
Joh. 10:13 Hän pakenee, sillä hän on palkattu eikä välitä lampaista.
Joh. 10:14 Minä olen se hyvä paimen, ja
- minä tunnen omani,
- ja minun omani tuntevat minut,
Joh. 10:15 niinkuin Isä tuntee minut ja minä tunnen Isän; ja minä annan henkeni lammasten edestä.
Kiitos Herralle että hän on järjestänyt omiensa asiat näin hyvin.
Hepr. 13:5-6 Älkää olko vaelluksessanne ahneita; tyytykää siihen, mitä teillä on; sillä hän itse on sanonut: "En minä sinua hylkää enkä sinua jätä"; niin että me turvallisin mielin sanomme: "Herra on minun auttajani, en minä pelkää; mitä voi ihminen minulle tehdä?"
------------
Room. 8:27 Mutta sydänten tutkija tietää, mikä Hengen mieli on, sillä Henki rukoilee Jumalan tahdon mukaan pyhien edestä.
Room. 8:28 Mutta me tiedämme, että kaikki yhdessä vaikuttaa niiden parhaaksi, jotka Jumalaa rakastavat, niiden, jotka hänen aivoituksensa mukaan ovat kutsutut.
Room. 8:29-30 Sillä ne, jotka hän on edeltätuntenut, hän on myös edeltämäärännyt Poikansa kuvan kaltaisiksi, että hän olisi esikoinen monien veljien joukossa; mutta jotka hän on edeltämäärännyt, ne hän on myös kutsunut;
- ja jotka hän on kutsunut,
- ne hän on myös vanhurskauttanut;
- mutta jotka hän on vanhurskauttanut,
- ne hän on myös kirkastanut.
-------
*) Room. 8:31 Mitä me siis tähän sanomme? Jos Jumala on meidän puolellamme, kuka voi olla meitä vastaan?
Room. 8:32 Hän, joka ei säästänyt omaa Poikaansakaan, vaan antoi hänet alttiiksi kaikkien meidän edestämme, kuinka hän ei lahjoittaisi meille kaikkea muutakin hänen kanssansa?
Room. 8:33 Kuka voi syyttää Jumalan valittuja? Jumala on se, joka vanhurskauttaa.
Room. 8:34 Kuka voi tuomita kadotukseen? Kristus Jeesus on se, joka on kuollut, onpa vielä herätettykin, ja hän on Jumalan oikealla puolella, ja hän myös rukoilee meidän edestämme.
Room. 8:35 Kuka voi meidät erottaa Kristuksen rakkaudesta? Tuskako, vai ahdistus, vai vaino, vai nälkä, vai alastomuus, vai vaara, vai miekka?
Room. 8:36 Niin kuin kirjoitettu on: "Sinun tähtesi meitä surmataan kaiken päivää; meitä pidetään teuraslampaina."
Room. 8:37 Mutta näissä kaikissa me saamme jalon voiton hänen kauttansa, joka meitä on rakastanut.
Room. 8:38-39 Sillä minä olen varma siitä, ettei kuolema eikä elämä, ei enkelit eikä henkivallat, ei nykyiset eikä tulevaiset, ei voimat, ei korkeus eikä syvyys, eikä mikään muu luotu voi meitä erottaa Jumalan rakkaudesta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme.
------
Aamen, kiitos sinulle Jeesus.
sillä tässä on selvää raamatun sanaa, eikä sääntövaatimuksia, jotka on perinnettä. Tässä ei vaadita Lapin luottamusta, pistääkö yhtään miettimään? Avatkoon Herra kuurojen korvat....
Kiitos Jeesus!
Raamattu sanoo synnistä:
"Lihan teot ovat ilmeiset, ja ne ovat: haureus, saastaisuus, irstaus, epäjumalanpalvelus, noituus, vihamielisyys, riita, kateellisuus, vihat, juonet, eriseurat, lahkot, kateus, juomingit, mässäykset ja muut senkaltaiset, ..., jotka semmoista harjoittavat, eivät peri Jumalan valtakuntaa." Gal.5:19-21
Eräs Jumalan ominaisuuksista on se, ettei Hän katso henkilöön. Se tarkoittaa sitä, että Hän on puolueeton. Hän on asialinjalla. Hän tuomitsee synnin yhtä ankarasti on sen tekijä kuka hyvänsä. Hän myös armahtaa henkilöön katsomatta, jos joku vain uskoo Jeesukseen Kristukseen.
Ihmiset punovat juonia saavuttaaksen muita paremmat edut. He perustavat kannatusyhdistyksiä eriseuroiksi puolustaakseen omia etujaan. He perustavat puolueita ajaakseen itsensä valtaan, joko politiikassa, tieteessä, taiteessa, taloudessa tai kirkossa. Ylpeys omasta mielipiteestä tekee puoluemieliseksi. Se sokaisee näkemästä tosiasioita. Asioita katsellaan "puolueen silmälasien" läpi. Kukaan ihminen ei omista totuutta, vaan se on Jumalan omaisuutta, silloinkin kun me pidämme sitä omana mielipiteenämme. Jeesus on Totuus. Hän yksin on aina oikeassa.
Jeesus ei esitellyt omia mielipiteitään, vaan puhui vain Isänsä sanomaa. Hän ei perustanut puoluetta, vaan tuli kutsumaan kaikkia yksimielisyyteen totuudessa. Oikeamielisyys on enemmän kuin oikeaoppisuus.
Voi kuinka paljon Jumalan asiaa on yritetty viedä eteenpäin vääryydellä. Jos joku kirkko sanoo, että VAIN HE VOIVAT PÄÄSTÄ TAIVAASEEN, niin siitä kirkosta voitaisiin sanoa, että se on LAHKO. Näin siksi, että vain sydämestään yhtymällä Jeesuksen mieleen voi pelastua.
Älä siis usko kirkkojen nimiin vaan Jeesuksen Kristuksen nimeen. "Eikä ole pelastusta yhdessäkään toisessa; sillä ei ole taivaan alla muuta nimeä ihmisille annettu, josa meidän pitäisi pelastuman." Apt.4:12
ja näin sanoo Raamattukin, ettei uskovainen elä niinkuin maailma elää ja istu siellä missä pilkkaajat istuu. Vain yhdestä laumsta ja yhdestä huoneesta, kuuluu hyvän paimenen ääni. Kaikki muut ovat eriseuroja ja hänen omansa ei kuule niitä, koska ei tunne niiden ääntä, vaan karttaa niitä. Pyhä Henki opettaa vain yhdellä tavalla.
1.Joh.4:6. Me olemme Jumalasta: ja joka Jumalan tuntee, hän kuulee meitä; joka ei Jumalasta ole, ei hän kuule meitä. Siitä me tunnemme totuuden hengen ja eksytyksen hengen.
älä viitsi. sinulla on vieras ääni.
Miten voit eriseuraisena purnulaisena käskeä jotakin Raamattuun uskovaa pois tältä palstalta?
Sinä ja sinun eksymätön laumasi! Metsässä mikä metsässä. Jeesuksesta, hänen vanhurskaudestaan ja rakkaudestaan pois eksynyt narsistinen lauma.
Jos tuomitset niin sinut tuomitaan.!Minulle kävi niin.
ei ole tuomitsemaan sinua, ystäväiseni :-)
--------------
Mutta se joka sanoo toiselle, että olet tuomittu on itse tuomittu.................
Mutta joka ei usko Jeesukseen se on jo tuomittu. Piste.
Kenenkään ei häntä tarvitse enää tuomita, koska hän on tuomittu.
Miksi sinulla on sitten niin hirveä hinku sanoa se ääneen? Ymmärrätkö,että se saattaisi vaikka loukata häntä? Ihmisten ei ole tarkoitettu tuomitsemaan toisiaan helvettiin,Jumala se on se,joka tuomitsee.Tämä ateisti kyllä varmasti tietää miten tämä asia on raamattuun painettu,joten sinun ei tarvitse loukata häntä sillä enää piste