Olemme aloittamassa 10-neliöisen pikkuaitan pystytystä. Perustuksiksi tulee anturaharkot ja pilarit myös harkoista. Näitä pilareita tulee 12. Rakennuspaikka on jonkin verran kalteva.
Onko välttämätöntä käyttää saumauslaastia pilarien teossa ollenkaan? Eli riittääkö vain pinota harkot päällekkäin, pysyyhän ne rakennuksen painolla paikallaan? (Ja jos routa kallistaa aittaa niin oikaisun luulisi olevan helpon).
Tämä näin ajatuksena, onko teidän mielestänne toteuttamiskelpoinen?
Onko välttämätöntä käyttää saumauslaastia pilarien teossa ollenkaan? Eli riittääkö vain pinota harkot päällekkäin, pysyyhän ne rakennuksen painolla paikallaan? (Ja jos routa kallistaa aittaa niin oikaisun luulisi olevan helpon).
Tämä näin ajatuksena, onko teidän mielestänne toteuttamiskelpoinen?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Itse tein pienen 20-neliöisen hirsiaitan perustukset seuraavalla tavalla:
- anturoiksi 40x40 pihalaatat kaivettuna noin 30cm:n syvyyteen.
- 3 kpl anturaharkkoja päällekkäin
- anturaharkkojen sisälle pari piiskaa harjaterästä sekä tietenkin betonit
Hyvin ovat perustukset toimineet viitisen vuotta ja voin suositella routimattomalle maalle kevyelle rakennelmalle.
Ja materiaalien hinnaksi jäi noin 50 euroa, eli ei kovin paha...
Tuotahan taidankin kokeilla ...
pilareita noin pieneen koppiin .. varmasti puoletkin riitäisi. pilarit eivät tarvitse laastia saumaan mut sisus pitää kyllä täyttää betonilla .helpommalla pääset kun teet nyt pohjat kunnolla ni ei tartte joka kevät pilareita oikoa ja tunkkailla mökkiä ylös..jos pinoat vain harkot päällekkäin ja routa kallistaa mökkiä niin pahimmassa tapauksessa se koppis tippuu pilareiden päältä pois ja sit saa kaikki kylän ukot olla nostamassa sitä takaisin.
heidän tekeleensä alleen tarvitsee.
suunnittelijaa mukaan ja vastaavaakin on hyvä konsultoida, heh hee.
Eikö tämän päivän mies osaa rakentaa 10 neliön mökkiä ilman suunnittelijaa ja vastaavaa mestaria..?
Hohhoijaa....
pitää yrittää peittää kiinnittämällä huomion muuhun.
Ekaksi pitää haukkua värkit, ettei näistä saa tehtyä.
Seuraavaksi kuljetuksen.
Lopuksi isännänkin kun on tilannu tällaisen jota ei saa kasaan,.
Kuntasi tai kaupunkisi rakennusvalvonnasta saat tiedot lupamenettelyjen vaatimuksista, ne perustuvat rakennusalan neliömääriin.
Jos et tarvitse rakennulupaa aitallesi voit toki tehdä perustukset haluamallasi tavalla ja omalla riskillä, mutta jos lupamenettelyyn on mentävä, kasvavat vaatimukset ja rakentamisen valvontamäärä.
Minä suosittelen hakemaan asiantuntijan lausunnon maaperän kantavuuden ja routaherkkyyden osalta, sillä maaperä sanelee perustustavan tarpeet. Pilariperustus ilman anturaa kelpaa vain ehdottomasti routimattomalle maaperälle. Anturalla tarkoitan rakennusteknisesti toteutettua perustusta en pihalaattaratkaisuja. On hyvä muistaa, että perustuksen korjaaminen jälkkikäteen on rakennuksen kaikkein kallein toimenpide.
Kaltevalle maaperälle on tehtävä kaivaus, jotta anturat ovat vaakatasoitetulla ja tiivistetyllä maaperällä. Puhumasi aitan perustukselle ei ole järkevää tehdä porrastetusti tiivistettyä maapohjaa. Lopullisen maapinnan toki voit muotoilla haluamallasi tavalla pilareiden muurauksen jälkeen.
Itse pilariharkot on mahdollista latoa päällekkäin, jos korkomitat ovat hallussa. Raudat on vain saatava kiinni anturaan ja lopuksi valetaan valuontelo täyteen betonilla. Tämä kyllä kestää aitan rasitukset. Suosittelen asentamaan valun yhteydessä oikeisiin kohtin reikälevykiskot (ns. patenttikisko), joilla voit ruuvi-kiinnittää kantavat seinäpuut pilreihin.
Hei,haloo! Nyt on kyse rakennuksesta jonka aikamies nostaa nurkalta kyljelleen. Eli rasituksista tarvitsee huomioida ainoastaan maaperän eläminen, itse mökistä tulee pilareille yhtä paljon rasitusta kuin kärpäsestä keittiön pöydälle..
Hei Haloo!! katso mistä on kysymys! Toivottavasti
en tunne sinua!!
Saat ilmaisen perustuksen. Kaiva neljä kuoppaa, junttaa niihin märkää hiekkaa ja pikkukiviä sekaisin. Hieman ennen maanpintaa asetat nurkkakivet paikalleen, jos haluat korkean perustuksen niin useampi päällekkäin. Sitten aitta paikalleen. Eikä maksa mitään.