Kyselisin vain mielipiteitä, olen ihanassa suhteessa naimisissa olevan miehen kanssa ja nyt tuntuu että hän yrittää ottaa etäisyyttä. Tiedän että on ainakin ollut todella ihastunut minuun, onko sitten miten helppo unohtaa ne tunteet ja jatkaa elämää ja arkea vaimon kanssa? Vai painiiko ajatusten kanssa kuten minäkin?
miehen tunteet?
-N-
3834
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
eikö teitä naisia lainkaan hävetä vehdata toisten omien kanssa, oletteko te *kaikki* eläimiä?
ei ole loppujenlopuksi kovinkaan merkityksellinen. Siinä haetaan muuta, kuin rakkautta (sitähän saa omalta vaimolta/elämänkumppaniltakin), kuka sitten milloin mitäkin. Ehkä hän on vaistonnut sinussa tunteita itseään kohtaan, joita hän ei haluaisi sinun tuntevan ja ottaa siksi sinuun etäisyyttä. Hän ei halua erota vaimostaan. Miehet pystyvät erottamaan paremmin seksin ja rakkauden. Me naiset taasen emme useimmiten ole niin suoraviivaisia. Toivon, ettet ymmärrä tätä niin, että syyllistäisin sinua. En ole puolellasi (koska minusta aikuisuus on sitä, ettei puolia tarvitse valita), kuitenkaan en ole suhdekumppanisi puolellakaan. Minusta tuntuu, että sinulla on kuitenkin sydän paikallaan ja ajattelet ja pohdiskelet asioita, enkä usko, että aloittaisit miehen perheen ahdistelua kostomielessä. Tai, että kiristäisit miestä. Luulen, että haluat kuitenkin tehdä, niinkuin oikein on.
..noiden ajatusten kanssa mieskin. Ihmettelisin jos ei painisi, sillä tunteet ne on yleensä pettäjälläkin.
Suosittelen lämpimästi, että jätät tuon miehen perheineen rauhaan. Pitäisi niitä vapaita riittää markkinoilla sen verran, ettei varattuun tarvisi koskea. Ehkä mies on ihastunut, kun elää pitkässä suhteessa (ihan normaalia), mutta sinulla pitäisi olla sen verran tolkkua ettet lähtisi tuollaiseen mukaan.
Suoraan sanottuna inhottaa. Mutta niin.. elämäsi voisi olla helpompaakin, jos lopettaisit tuon nyt ja keskittyisit etsimään sitä oikeaa muualta. Ihastuminen voi olla sellaista, ettei sille voi mitään, mutta ihastuksen kohteeseen lähemmin tutustuminen ja suhteen aloittaminen on aina valintakysymys.