Tästä asiasta on keskusteltu aiemminkin, mutta mitään kattavaa konstia ei vielä ole löytynyt. Keskushermosto tuppaa olla kovilla kun pakkasella lähtee rellulla liikkeelle, epätaisaisella tiellä joku, ehkä ovien tiivisteet tai muu vastaava pitää todella "pirteää" narinaa. Oletin aluksi että saranan tapit pitävät ääntä, vaihdoin ne, ei apua. Seuraavaksi aloin voitelemaan oven tiivisteitä silikonilla, narina tuntuu vain lisääntyvän. Kyseessä on R19 -89, sama vika oli jo R9 mallissa. Senkään osalta ei vikaa löytynyt. Olisi vallan hauska löytää konsti tuon narinan hiljentämiseen, ettei tarvitse muuttaa Espanjaan, missä ei juuri pakkasia ole, rellusta en silti luovu ;)
Renaultin natina pakkasella.
Skarabeus
51015
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Natina ei ole Rellulle lajityypillinen ominaisuus vaan sitä esiintyy melkein kaikissa muisssaakin autoissa. Hiljaisemmissa autoissa sen huomaa helpommmin.
Yksi tavallisin syy pakkasnatinaan on lasien kiinnitys. Itsekantava kori joustaa aina jonkin verran tien epätasaisuuksissa. Etenkin kun iskunvaimentimine öljyt ovat vielä jäykkiä, tien epätasaisuudet välittyvät auton runkoon voimakkaammin.
Lasi on täysin jäykkä materiaali ja tällöin tapahtuu joustoa lasien ja korirakenteiden välillä, mistä aiheutuu natinaa.
Natinaa voit välttää säilytämällä autoasi lämpimässsä tallissa tai käyttämällä tehokasta sisätilalämmitintä.
Niin, tämän kyllä tiesinkin, että kantava kori elää.
En minä kyllä minkään muun merkin menossa vielä tuon tasoista narinaa ole havainnut. Se on siis aivan hillitöntä.
Lähinnä tulisi mieleen että onko kyseessä joku piilotettu selkeä vika, jota en pysty havaitsemaan.
Tähdennän vielä, että se on tosiaan harmillisen kovaa narinaa, aivan kuin rankkasateessa ajaisi autolla tms.
Olisiko kenties mahdollista että ovien lukkojen vastakappeet ovat kuluneet ja väljät, tai väärässä säädössä jolloin ovi pääsee elämään enemmän kuin pitäisi?
En todellakaan usko että esimerkiksi uudet rellut pitävät tuollaista ääntä, eihän niitä varmaankaan kukaan ostaisi silloin!
Jaa niin, muistinkin juuri lukeneeni jostain, että kyseisen mallin tuulilasin tiivistekin narisee ja joku oli vian korjannut silikoonilla ja vaseliinilla.
Toki joutunut sittemmin vaihtamaan tiivisteen kun vaseliinihan ei oikein sovi kumin kanssa.
Lähdenkin tästä heti kokeilemaan silikoonia joka rakoon ;)
Luin joskus aiemmin citikka-palstalta c5:n talvisesta natinasta ja sen hoitokeinosta. Keino oli juuri se lukon vastakappaleen säätö.
Niinhän se taas oli, vikaa etsittiin väärästä paikasta.
Suihkuttelin tuulilasin tiivisteen väliin silikoonit, ei narise enää.
Ei tarvinnut muuttaa Espanjaan ;)