ja pistetään arvostelut perään...
Haapakannel: allekirjoittanut käynyt niin kauan kauan sitten että kokkikin jo varmaan vaihtunut..uudistusta kaipaisi kyllä tämä paikka
Autogrilli: ihan jees pöperöt
Sakungrilli: en ole käynyt sitten omistajan vaihdoksen
Priimo: loistavat pitsat ja muut syömingit, paikka kaipaisi viihtyisyyttä lisää jotta voisi ihan paikankin päällä pistäytä joskus aterioimaan
olikos muita paikkoja..ei nyt heti juolahda mieleen, kertokaa jos sapuskaa muualta täällä saa.
Haapakannel: allekirjoittanut käynyt niin kauan kauan sitten että kokkikin jo varmaan vaihtunut..uudistusta kaipaisi kyllä tämä paikka
Autogrilli: ihan jees pöperöt
Sakungrilli: en ole käynyt sitten omistajan vaihdoksen
Priimo: loistavat pitsat ja muut syömingit, paikka kaipaisi viihtyisyyttä lisää jotta voisi ihan paikankin päällä pistäytä joskus aterioimaan
olikos muita paikkoja..ei nyt heti juolahda mieleen, kertokaa jos sapuskaa muualta täällä saa.
Vastaukset 25
Vanhimmat
saa mainiota kotiruokaa.Ei ole tarvinnut valittaa.
safgaa. Ite sekottelee.
uusi ja viihtyisä paikka, saa monenlaista.
Mulla tahtoo herkkänä kepulina muusit munille mennä.
on taas vaivat.
maallilla ?
silimänruokkaaki tarijolla..... Erittäin mukavanoloisia työntekijöitä.
kerran tänäkin kesänä. Ylen tyytyväisiä olimme tarjontaan, tyttäreni ja minä.
Joskus aikaisemmin kävimme porukan kanssa jossakin pizeriassa. Oli jo melko ilta, ja ehkä siitä johtuen
tarjonta ei ollut aivan parasta laatua.
Hatämaan tietäjällä tyttöä hähähää jäit valleesta kiinni hähää.
Tiijäkkö ite aivan VARMASTI, kuka on isäs? Hätämaalainenpa hymmyilee salaviissaasti ja tässä ollaan selvänäkijä jo usiammassa polovessa.
HääHÄHÄÄ.No tuo hähtys oli leikkiä oishan sinun selvännäkijänä pitänyt se nähdä.Elä vain taijo minua "pyryharakaksi". Taijo mieluummin vaikka ravihevoseksi...ei kuitenkaan tummien..
taikomista. Minun polovi ku on suvusta pahentunu melkein reumatismiin asti eikä sitä etukätteen tiijä minkälaista jäläkiä tulis noitumalla. Vois vaikka tulla sokiaksi niinku Hätä-Ukko itekin omista keitoksistaan. Minua hirvittää jo ku minun kissa noittuu aivan kauhiasti hännällään.
noituminen hupaisaa katella.Silloin kissa aattelee varmaan "piruja".
että siihen kissaan ois siirtynyt Hätämaan ukon persoona. No enhän minä usko siihen sieluvajelluksseen, vai mikä sen tietää ku on senttään kysymys itestään Hätä-Ukosta.
Hätämaalainen suoraan alenevassa polvessa,vai liekko ollut vaimoa hätämaalaisella. Olihan sillä se apulainen"silmänä" jolle kertoi salaisuutensa.
Se hätämaallainen meni vanahana naimissiin melekkeen yhtä vanahan naisihimisen kans eikä niillä ollu lapsia.
Oikijasttaan minä en tiijä syntyperästäni. Mulla ei oo muuta tietua ku mitä mumma on äitimuorille kertonu.
Se minun mumma eli ikäsä tyttöihimisenä eikä huolinu ikkää ukkua. Lasta sen kuitenki kovasti halutti tehä tuossa sata vuotta sitte eikä se tienny miten ne kakarat pannaan alulle.
No tietysti se meni kyssyyn neuvvua Hätämaan ukolta, niinku siihen aikkaan aina ruukattiin. Ja äiti sano että se Hätämaalainen teki taikojjaan ja paranti sen mummanki lapsettommuuvesta. Niin että yheksän kuuta myöhemmin synty sitten minun äiti ja varmmaan se oli syntyny pyhästä hengestä ku mummalla ei ollu mittään tietua äitimuorin isästä.
- Nii ja siellä Hätämaassa oli kuulema oikkeen hyvä ruoka, ku sen mumman piti viipyä siellä melekkeen viikko ennen ku kaikki taijat oli tehty. Niin että tämäki on aivan asiallinen viesti tähän ruokapaikkakeskustelluun.
viesti. sulle ei kukkaan uskalla väittää vastaan.Sinä voit nostaa vaikka nostaa vaikka tien pystyyn.
niin lähheistä sukua Hätämaalaiselle,että varuillaan tässä saa olla ettei tule kovin palio sinuteltua sinua,vaan alanko heti käyttään Te muotoa keskusteluissa.Minäkin oon kuullu tuosta ihime raskauvesta,että kyllä siinä on tottuuven siemen varmasti
se entinen hätämaallainen oli kansan mies eikä sitä tarvinnu teititellä vaikka monek kyllä luuli että samassa äijässä oli usijampia ku sen ympärillä sanottiin olevan kaikellaista näkymätöntä väkiä.
Minä tykkään enempi olla sinuna ku se teitittely vähä niinku eristtää kavereista johonki vierraasseen porukkaan ja tunttuu siltä niinku ei mahtus sammaan sakkiin.
***
Eipä muuten oo tullu ajeltua pitkään aikkaan Leskelästä Savikoskenperän läpi Ojakylälle. Tiettääkö kukkaa, vieläkö sieltä Hätämaan ruokapaikasta sais sapuskaa? Tai onko siellä ies jottai rakennuksia jälellä?
Viinitiloilta saa myös ruokaa tilauksesta. Aito-Onnin viinitilalla olen joskus syönyt ja hyvää oli. Kytökylän viinitilalla en ole koskaan ruokaillut, mutta hyvää kuulema on ruoka sielläkin. Kannattaa testata!
ainakin kouluaikaan. Ruustinnanhovissa Satu Lundbergilla on pitopalveluyritys, joten sieltäkin ainakin tilaamalla saa ruokapalvelua.
Ja Satu Lundbergin tekemä ruoka ON HYVÄÄ! Olen pari kertaa päässyt maistamaan hänen pitopalvelunsa tekemiä ruokia ja voin sanoa, että siinä on varmasti paras ruoka mitä Haapavedeltä voi tilata!
laavulla näkyivät pistelevän"makijasti" grillimakkaroita suihinsa.Oikein vesi herahti kielelle.
teeppäs kuule ihan yksinäsi vaan niitä listoja!!
parhaat paikat on näin äkkiseltään Priimo ja Autogrilli.