SH:sta terkkariksi

Onko kellään antaa neuvoja, miten jatkaisin sairaanhoitajasta terveydenhoitajaksi? Miten kauan pitää vielä opiskella sh:n tutkinnon lisäksi? Aikuislinja kiinnostaisi ja, että voisi työn ohella opiskella.

Olen pääkaupunkiseudun oppilaitosten nettisivuja selaillut, eikä mistään löydy em. tietoa. Ainoastaan erilaisia suuntautumis- ja syventämismitälieopintoja tarjoavat...
32939
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Noh, tietääkseni sh:sta terkkariksi jatkaminen kestää noin puoli vuotta, sisältäen suuntaavan työharjoittelun. Terveydenhoitajaksi jatkaminenhan on yksi valittavista suuntautumisvaihtoehdoista. Jotta voisit jatkaa opintojasi terkkariksi, sinun täytyy tietenkin olla nimikkeeltäsi sairaanhoitaja AMK, muuten joutuu tietääkseni (vanhemmalla tutkinnolla) käymään ensin opinnot ajantasalle sh:na.

Äänestä

olen ja opiskelut nyt jäissä mutta kuitenkin 40ov en tiedä mitä opntopisteissä on joudun opiskelemaan. Sukupuolitaudit, korvataudit, silmätaudit, päihdeterveydenhoito, esimiestyö terveydenhuollossa ja laatukriteerit, työterveyshuolto, suoritin kirjatentteinä. Aikuisten, lapsten ja vanhemuuten kasvavan perheen hoitotyöstä oli lähiopetusta. 3ov kehittämistehtävä ja harjottelut päälle, eli kotisairaanhoito, työtervhuolto, synnäri, lasten, äitiys ja kouluneuvolat.

Sanottakoon, etten ole hullua hurskaammksi tullut, koska opetuksen sisältö ei tuonut uutta teoriaatieota ainakaan. Opistoasteen suorittanut sh joutui näitten lisäksi lukemaan ainakin kieliä, atk:ta ja tekemään laajemman opinnäytetyön edellisten lisäksi.

Hain normaaleissa pääsykokeissa nuorisolinjalle eli päivä opiskelua. Pääsin eka kerrallan sen verran oli hyötyä sh tutkinnosta.

Äänestä

Ota yhteyttä oppilaitosten opintotoimistoihin. Itse jatkoin amk-pohjalta terkkariksi 2004 Laureassa ja vuoden se vei (opistoasteinen ja aikaisempi esh-koulutus vaativat n. 1,5v. opintoja).
Kielet (ruotsi ja englanti) opiskellaan, ehkä myös tietojen päivitystä kuuluu ohjelmaan. Terkan opinnoista tietenkin tulivat 12ov pakollista harjoittelua (joista VÄHINTÄÄN 6ov äitiys- ja lastenneuvolassa, muu vapaasti valittavaa). Lisäksi oli teoriaa äitiys- ja lastenneuvolasta, työterveyshuollosta, kouluterveydenhuollosta ja ehkä jostain muustakin vielä.. Opinnäytetyö 10ov.
Itse koin koulutuksen Laureassa varsin antoisana (hain Stadiaankin, mutta en päässyt edes testeihin) ja voin kokemusteni perusteella suositella lämpimästi. Niin, ja Laureassa oli minun aikanani 2 lähiopetuspäivää viikossa (ti ja ke 8-16.00). Ei liian "rankkaa".
Ja Laureaan haettiin sh-koulutukseen, suuntautuminen laitettiin terkkariksi.
Josko sotkin ajatuksiasi lisää..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nursio kirjoitti:

Onko kellään antaa neuvoja, miten jatkaisin sairaanhoitajasta terveydenhoitajaksi? Miten kauan pitää vielä opiskella sh:n tutkinnon lisäksi? Aikuislinja kiinnostaisi ja, että voisi työn ohella opiskella.

Olen pääkaupunkiseudun oppilaitosten nettisivuja selaillut, eikä mistään löydy em. tietoa. Ainoastaan erilaisia suuntautumis- ja syventämismitälieopintoja tarjoavat...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu