Onko kukaan käynyt Orkneysaarilla koskaan?,kaikki info saarista kelpaa :)
Kannattaako matkustaa invernesiin ja tehdä sieltä retkiä mm Loch nessiin vai jäädä edinburghiin ja tehdä sieltä retkiä ylämaalle?
Orkney-inverness
2
375
Vastaukset
- 1997
Ite kävin paatilla kattelemas nessietä...Oli upeeta. Eka linja-autolla pitkin nummia ja kukkuloita ja sit paatilla säkkipilliä kuunnellen etittiin nessietä...ei vaan näkyny sillä kertaa.
- Johkis
Skotlantia on tullut kierreltyä useampaankin otteeseen ja viime kesänä olin mm. Orkneyn saarilla. Orkneyn-saarille kannattaa ehdottomasti mennä: elämänmeno, luonto ja eläimet ovat varsin kokemisen arvoisia. Suosittelen myös vierailuja saarilla, johon ei pahemmin turisteja eksy, mm. Papa Westray oli varsin mieleenpainuva kokemus.
Orkneyhen pääsee kivasti esim. lautalla Aberdeenista, joka on myös mukava vierailukohde. Aberdeeniin voi saada suht edulisia lentoja esim. Lontoosta. Ja Skotlannissa aika monen ison kaupungin välillä voi päästä kohtuu edullisesti myös dösällä.
Inverness on ok mesta, mutta jos on valittava Invernessin ja Edinburghin väliltä, niin ehdottomasti Edi!
Auton vuokraamalla pääsee kulkemaan minne haluaa ja omalla aikataululla, mutta ihan mielenkiintoisia valmisreissuja tehdään myöskin nykyään. Kannattaa tarkastella reissujen pituudet ja bussien koot yms. Kannattaa myös kysyä pysähdytäänkö matkalle esim. ottamaan valokuvia jne. vai pelkkää bussissa köröttämistä (ja maisemien ihastelua). Minibussit pääsevät useimpiin paikkoihin highillseillä.
Esim. Edinburghista ei kannata missään nimessä tehdä yhden päivän reissua Loch Nessille. Matka on niin pitkä, että reissu on lähes kokonaan vain bussissa istumista. Kannattaa ottaa esim. 3-4 päivän reissu hillsseille, johon kuuluu myös kävelyjä, haikkausta tms. maun mukaan sekä vierailut esim. viskitislaamossa, linnoissa ja Loch Nessillä yms. Edistä ainakin tehdään paljon reissuja ylämaille.
Jos vuokraatte auton, niin kannattaa varmastikin aloittaa reissu Orkneysta ja rantautua sen jälkeen johonkin pohjois-Skotlantiin, josta voi tulla autolla alaspäin koko ajan ja esim. lopettaa reissu Edinburghiin. Jotkut isoimmat autovuokrafirmat vuokraa auton esim. Invernessistä ja sen voi esim. palauttaa Ediin.
Muuten, Isle of Skye on myös ehdottomasti vierailun arvoinen Skotlannin helmi!
Jos tulee jotain erityistä tai lisäkysymyksiä, niin vastailen mielelläni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk813035Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna911736Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll831581- 1371442
Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.651428- 1571334
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1591263Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j981207Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur821207- 831182