Eli ajokielto törkeänratin takia on päättynyt kesäkuun loppussa.Oikeudessa ei sanottu silloin mitään muuta kuin että "ajokielto loppuu 2006 kesäkuun viimeinen pvä ja sen jälkeen voit kortin ajaa".Ja siis aikaisempaa korttia ei ollut.
No nyt sitten menin autokouluun ja laitoin ajokorttihakemuksen kaikkine tykötarpeineen poliisille menemään.Sieltä sitten soittivatkin yhtä-äkkiä että sinulla pitää olla 3-4 kk:n seuranta tuon ratin takia ennen ajoluvan myöntämistä.
Miten tämä voi mennä näin eikö oikeuden olisi jo pitänyt infota asiasta että olisi voinut varautua.Nyt oli autokoulu jo hyvällä mallilla menossa eteenpäin ja ajotuntejakin tuli käytyä eli seuraava nootti onkin varmaan sitten se että olet ajanut ilman lupaa ei korttia vuoteen!
Mulla on sairas lapsi jonka terapiassa /kuntoutuksessa käyttäminen olisi paaljon helpompaa jos olisi tuo kortti ja auto.Kuntoutus on ainankin niin hankalan matkan päässä,asutaan suht pienellä pitäjällä.
Ja vielä se että pitäis olla päihde alan lääkäri.Käyn kuitenkin juttelemassa psykologin(ei siis ole lääkäri) kanssa joka toinen vko ja psykiatrin kanssa tavattu pari kertaa,Nämä käynnit ovat suora jatkumo sille että joskus olen käynyt pitkän päihde hoidon helsingin puolessa,ensin huumepolilla ja sieltä a-klinikalle ja sieltä muuton takia siirryin oman työntekijän perässä yksityispuolelle ja nyt tässä uudessa kaupungissa menin sitte psykiatriselle puolelle juttelemaan koska a-klinikka käynnit ei tuntunut ajan kohtaisilta kun mitään päihdeongelmaa ei ole ollut 5 vuoteen.Mutta tämä psykiatrian erikoislekuri ei käy,a-klinikan tai sitten terveyskeskuslääkäri käy.on se kumma että tk:"ota buranaa niin kyllä se sillä lähtee" lekuri on sopiva vaikka ei pähde puolen kanssa olisi mitenkään erikoistunut.Ja sitten taas se taho jonka kanssa olen puolivuotta ollut yhteis työssä ei käy,ettänyt pitää aloittaa uusi kontakti jonkun uppo-oudon ihm,isen kanssa.
Eli nyt siis se kysymys oli että onko tämä ihan lakien mukaan näin että pitää tuo seuranta olla vai kuinka?Miksi tk-lääkäri käy mutta ei erikoislääkäri jonka kanssa on kuitenkin sivuttu tuota mun vanhaa päihdeongelmaa.
Kiitos jos jaksoit lukea ja kiitos jos on myös jotain millä infota asiasta!Tuli vähän enemmän tekstiä kuin alunperin piti.
ajokorttihakemus
2
2644
Vastaukset
- ajokielto
Autokoulua voin jatkaa ja kortin aikanakin voi olla seuranta päällä,eli ei hätää kortin saa ja elämä helpottuu.Kun aluksi luulin että autokoulu tyssää tähän,niinkuin infottiin tuolta lupatoimiston virkailijan taholta,että ajotuntejakaan ei saa käydä ennenkuin seuranta on ohi.
Aurinkoisia kesäpäiviä kaikille! :o)- ajokielto
se mennytkään noin niin kuin poliisi puhelimessa informoi.Vaan nyt on se minimi seuranta aika 3kk ja sen jälkeen kun saa raittiinpaperit lääkäriltä niin voi suorittaa kirjalliset ja inssin.Autokoulua ja ajotunteja voi jatkaa kyllä,mutta kortti vasta seurannan jälkeen.Että näin....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643305Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433117- 432498
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1082356- 311923
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271820- 481626
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851425- 391300
- 821159