mieheni näkökulmasta armeija on muuttunu tosi paljon,mutta niinhän muuttu aika ja kaikki muutkin asiat kun vuosikymmen vaihtuu jne.hän ite sanoo et lomat oli siihen aikaa (v.1983)lyhyitä,iltalomille pääsi harvoin ja soittaminen kotipuoleen oli lankapuhelimen varassa,ei niinkuin nykysin et on kännykät..armeijan palvelusaika oli pitempi ja nykysin tuntuu et sinne lähteville saavat helpommin lykkäystä opiskelun yms.asioiden takia tai jopa helpommin vapautuksen palveluksesta kokonaan kuin hänen aikaan.mut ajat muuttuu hän sitten sanoo...ja ei ole mitenkään katkera,onhan niitä asepalvelupaikkoja vähennetty niin pakko kait sitten varmaan on ollut karsia palveluksen pituuttakin,jotta kaikilla sinne haluavilla tai menevillä on mahdollisuus se suorittaa ajoissa.itse puolisona,siis naisena joskus ajattelin et olis mukava käydä, mutta sitten kun kuuntelin parin nuoremman naisen kertomuksia ja kokemuksia ja koettelemuksia siellä,hävisi haaveet sinne suuntaan,totesin et ikäkin olis aivan liian korkea sinne jo,kunnosta puhumattakaan,kyllä mielummin ryömin ukkokultani kainaloon illalla kuin jossaki lumisessa maastossa ja kylmässä metsässä.
kun lähdet armeijaan...
naisena liian vanha inttiin
2590
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
"mut ajat muuttuu hän sitten sanoo...ja ei ole mitenkään katkera"
Se nyt vasta olisikin typerää, että olisi katkera siitä että nykyisin on paremmat oltavat.
Tosin suomalainen kateus ja katkeruus on jotain aivan uskomatonta, ja kyllähän täälläkin näkee miten monia suorastaa itkettää, kun varusmiehet pääsevät nykyään "liian helpolla". Itse asiassa koko yleistä asevelvollisuutta halutaan ylläpitää siksi, ettei vaan nykyiset ikäpolvet pääsisi vähemmällä. Siis "kun minä olen kärsinyt pitää muidenkin kärsiä."
Samaten vapautuksen hankkiville kohdistettu vittuilu kertoo siitä, että ollaan vaan katkeria kun itse ei uskallettu vapautusta hankkia sukulaisten ja naapureiden pelossa.
Aivan sairas ajattelutapa!
Minä olen armeijan käynyt mutta minua ei yhtään haittaa, jos ja kun pakkoasevelvollisuus Suomessa lakkautetaan vihdoinkin. Päinvastoin, hyvä jos tulevien ikäluokkien ei tarvitse tärvätä aikaansa nykyisen kaltaisen asepalvelukseen.
mene lappiin vaeltamaan pariksi viikkoa ilman armeijan soppatykkejä ja tyhmiä kessuja ,saat paljon paremman koulutuksen ,Siellä lapissa kyllä luonto kouluttaa ja saat käyttää omia viisaita aivoja!