Nauvon ja Korppoon välisessä salmessa on lautan kohdalla nopeusrajoitus, muistaakseni 16 km/h. Koskeeko tämä rajoitus vain suuria aluksia? Mitään lisäkilpeä en ole havainnut rajoitusmerkin yhteydessä. Kuitenkin vain äärimmäisen harvat veneilijät hidastavat tässä kohdassa. En ole myöskään havainnut, että Pärnäisten merivartioasemalta asiaa valvottaiiin.
Toisaalta salmi on niin leveä, että rajoitus ei veneille ole kovinkaan järkevä.
Toisaalta salmi on niin leveä, että rajoitus ei veneille ole kovinkaan järkevä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä koskee pieniäkin, mutta täysin älytön!
Silti sitä on noudatettava.
Valitettavasti vaan monet kiellot ja rajoitukset menettävät merkityksensä kun niiden noudattamista ei valvota tehokkaasti.
Siinä lajityypillinen kekkoslovakian edustaja, joka paheksuu sitä että älyttömiä rajoituksia ei vahdita tarpeeksi. Tulikohan mieleen, että virkavallankin mielestä jotkin rajoitukset voivat olla niin älyttömiä että niitä katsotaan läpi sormien. Kaltaisesi ihmiset sopisivat paremmin Pohjois-koreaan tai Maon Kiinaan muiden elämää hapattamasta, jos se vielä olisi olemassa.
Sovitaanko, että hypit täst'edes lauantait klo 10 ja 15 välisen ajan yhdellä jalla takaperin, mullku ulkona housuista. Jos et niin tee, määrään sulle 20 000 euron sakot. Miksikö? No siksi! No hophop!
TODELLA VIISAAN JA YHTEISKUNTAKELPOISEN IHMISEN TEKSTIÄ!!!!!!
Monet kiellot ja rajoitukset menettävät merkityksensä,KOSKA ovat alkujaan niin typeriä ettei normaali kansalainen voi ymmärtää niiden tarkoitusta.
Tämä johtaa siihen ettei näitä noudateta alueilla,jossa rajoituksista olisi hyötyä. Lisääntynyt valvonta alueilla jossa rajoitukset ovat normaalijärjen vastaisia ei edistä lainkuuliaisuutta. Varsinkaan jos teosta seuraamukset ovat järjettömän isot tekoon nähden.
Esim. Moottoripyöräilyssä n.vuosi sitten aloitettu korttien hyllytys on aiheuttanut liikennepakojen 5*kasvun lyhyellä aikavälillä. Ja koska n.80% liikennepaoista onnistuu moottoripyörillä on tämä aiheuttanut välinpitämättömyyttä myös rajoituksiin taajama alueilla.
Valvontaa ei pystytä lisäämään suhteessa harrastuksen kasvuun.(veneily/mp) Vaan valvonta pikemminkin vähenee koko ajan. =Vertaa kameravalvontaan maanteillä. Autot on varustettu gps-varustein,jotka hälyttää ennen kameraa ja kameroiden kalleuden takia LP-valvonta laskee.
-Eli rangaistukset pitäisi suhteuttaa tekoon ja rajoitukset alueihin jossa niitä todella tarvitaan! Ja nykyiset rajoitukset muuttaa aluekohtaisesti järkeviksi.
on tapana menettää merkityksensä, mutta sitähän ei millään ilveellä tajuta. Tosin älyttömien rajoitusten tai sääntöjen keksijöiden mielestä taitaisi useimmiten valtion kassa olla pohjaton mitä valvontaan tulee. Aivan kuin otettaisiin itseensä jos joku ei noudata älyttömyyksiä.
Huom! En varsinaisesti kommentoinut kyseistä paikkaa, vaan yleisesti tätä sääntöjenlaatimista - valvonta ei ole aina oikea ratkaisu.
ajattelevan ihmisen tekstiä ja taisit pelästyä.
Sehän se byrokratia-uskovaisten kauhu on, nimittäin ajatteleva kansalainen.