semmosta vaan tässä mietiskelin, että kun äitiysrahaa haetaan kelalta, niin vaikuttavatko nyt siihen rahan suuruuteen vuoden 2005 tulot vai? paperit laitan elokuun puolella vetämään. Tai sitten jos raha lasketaan viimeisen puolen vuoden tuloista, niin lähteekö se puoli vuotta siitä kun paperit laitetaan kelaan, vaiko sitten lasketusta-ajasta taaksepäin.? Kiitos etukäteen jo vastauksista, jos joku sai jotain selkoa tästä tekstistä.. :D
äippärahasta
sekaisin...
3586
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
jos äitiysrahakausi alkaa vuoden 2006 puolella, niin tulot katsotaan vuodelta 2004 tai sitten tuo 6 kk: KELAn sivyilla on siihen laskuri.
työtulot huomioidaan vain jos ne on 20prosenttia korkemmat kuin vuoden 2004..ja työnantaja arvioi äippäloman alusta kuus kk taakse päin tulot ja esim lomarahat yms..toivottavasti selvitti..
Niinkuin tuossa olikin ylempänä, niin jos jäät äitiylomalle vuoden 2006 puolella, katsovat ne silloin 2004 vuoden verotietoja (hassua, mutta niin se vaan menee). MUTTA, jos haluat sen kuuden kuukauden mukaan, niin silloin täytyy tienata 20 % enemmän. Ja se kuusi kuukautta lasketaan siitä hetkestä 6 kk taakse päin, kun jäät äitiyslomalle.
Minä otan tuon kuuden kuukauden systeemin. Vuonna 2004 kävin olin nimittäin vain puoli vuotta töissä enemmän tai vähemmän säännöllisesti, opiskelujeni takia. Lisäksi minulla oli portaikkoverokortti, joten en edes muistaakseni maksanut kuin muutaman hassun satasen veroja koko vuonna. Nyt olen ollut vuoden 2005 kesästä ja olen äitiyslomaani asti kokopäivätöissä, joten tuloni ovat varmasti nousseet tuon 20 %. Jään hieman ennen lokakuun puoliväliä äitiyslomalle, joten minun puolen vuoden tuloni ovat ajalta huhtikuun 1. ja syyskuun 30. koska meillä on palkkapäivä aina kuun viimeinen päivä.
En tiedä selvensikö yhtään, mutta näin asian ainakin minulle selitti avokkini sisko, jolla on nyt kolmikuinen poika ja hän itse käytti myös noita kuuden kuukauden tuloja... Ja tietysti kelaan soittamalla tai siellä käymällä asia selviää varmasti! :) Ja jos tuloja on hankala arvioida (kuten minulla, kun on vuorotyö, tulee kaikki lisät yms) niin kaavakkeet voi jo laittaa valmiiksi vetämään kelaan ja viedä sitten palkkatodistuksen kun sen saa. Näin teki siis myös tuo avokkini sisko ja oli jo saanut päätöksen rahan suurudesta seuraavana päivänä siitä kun vei palkkatodistuksen.