Olen suunnistamassa elokuun alussa Nizzaan viikoksi.
Nyt aloinkin kysyä kaikenlaisia kokemuksia/matkavinkkejä ym. Mistä löytyy halvimmat ravintolat? Missä kannattaa ehdottomasti käydä? Tietääkö joku hyvän suomenkielisen nettisivuston kyseisestä paikasta?
Kertokaa kokemuksista!
Nizzaan
2
618
Vastaukset
- kirai
kannattaa kierrellä paljon ympäriinsä kaupungilla, koska paikkojen hintaerot ovat valtavia! Olimme siellä siskoni kanssa pari vuotta sitten ja esim.cappucinon hinta vaihteli halvimpana euron verran ja kalleimpana 4euroa! JOten kiskoakin siellä osataan!
Muuten kaupunki oli kyllä todella ihana ja ihmiset mukavia! :) Tuli kyllä viikon aikana Nizzan kadut hyvin tutuiksi ja melko pieneksihän se kapungin keskusta sitten kävi loppujen lopuksi!
Nizzan kadut ovat täynnä ihania katukahviloita, joita kannattaa testata! ja edullisesti ainakin saimme ihan perusruokaa silloin mm.Nizzan rautatieaseman ravintolasta (hyvin pelkistettyä, muttemme me silloin mitään hienouksia etsineetkään.. :P)
Kannaattaa myös matkustaa esim.junalla viereisiin kaupunkeihin, kuten Cannesiin! Me kävimme siskoni kanssa tuolloin lisäksi MOnacossa ja Italian puolella San Remon kaupungissa päiväreissuilla! Ja molemmat olivat kyllä näkemisen arvoisia paikkoja!
Hyvää matkaa teille! - TJ1
Cannes ja Antibes on kivoja, samoin pienemmät kylät ja kaupungit rannikolla. Monaco on turistirysä.
Nizzassa parasta on hengailu rantakadulla ja vanhassa kaupungissa. Kivoja paikkoja on myös sataman ympäristössä. Matisse-museo kukkulalla on ok.
Hintatason vaihtelut on huikeita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 253730
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402722Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532280Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122251Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131749Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191529Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521501- 971389
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621241Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951194