Tämähän ei pitäisi olla mitenkään mahdollista, ainakaan täällä kirjoittelevien asiantuntijoiden mielestä.Täällä on esitetty monet kerrat,että maailmalla on maataloustuotteita kasapäin varastossa kunhan vain niitä saataisiin tuoda EU:hun.Nyt vain halpatuonti päälle, niin saataisiin estettyä pullan hinnannousu talvella.Ei kai nyt pieni kuivuudenpopikanen euroopassa voi aiheuttaa tällaista pelkoa ruoan loppumisesta?Mitä sanovat ne jotka pitävät euroopan ja suomen maataloutta mitättömänä?
Miksi vehnän
hinta nousee voimakkaasti ?
4625
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kuivuus ja helle ovat tehneet pahaa jälkeä monen EU-maan viljelyksille. Paniikkimieliala näyttää leviävän myös viljamarkkinoille, missä tulevan talven hintanoteeraukset ovat ampaisseet hurjaan nousuun.
Keskieuroopan viljasadosta tulee reilusti keskimääräistä kehnompi kuivuuden takia.
Mitenköhän mahtaisi olla, jos suomessa ei olisi omaa tuotantoa?? Voisi hinta olla aika kova tällaisina vuosina. Vai riittäisikö tavaraa ollenkaan, kun sato on jäämässä esim. Saksassa 30% normaalia pienemmäksi, jolloin se ei kata edes heidän omaa kulutusta, vaan jäänee uupumaan n. 15 000 000 tonnia.
Ehkä on hyväkin välillä herätellä meidän päättäjiä, ettei olla liian riippuvaisia tuontiviljasta.
Viljapulahan on PELKÄSTÄÄN hyvä uutinen! Perusarvot kunniaan, sanoi jo... Kristillinen Liittoko se oli?
Ei taida olla pelkoa että suomessa viljan hinta nuosisi, korkeintaa senverran ettei täältä kannata lähtee viemään eurooppaan