Mulla on tässä koneessa Ad-Aware, EasyCleaner, Spybot - Search & Destroy, eScan AntiVirus ja ewido anti-spyware. Ei varmaan oo kovin järkee pitää noin montaa ohjelmaa koneella? Mikä/mitkä kannattais poistaa? Vaikee päättää kun en oo muutenkaan kovin erikoistunut näihin virussysteemihöpötyksiin. Vai mitä vakoiluhömpötyksiä ovatkaan.. Whatever.
Minkä/mitkä poistan?
"Tietokoneasiantuntija...
181254
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
poista 1.ad-aware:syy päivittää nykyisin niin harvoin 2. Spybot - Search & Destroy.pidä easycleaner,escan ja ewido.ewido ajaa noiden poistettujen asiaa tehokkaammin ja on ajan tasalla päivittäin.escan on tehokkain virus/haittaohjelman poistaja,kannattaa pitää jos tulee ongelmia ja sitä käyttää vain tarvittaessa.esycleaner on vain siivousohjelma..kannattaa pitää se ja vain ewidoon käytönaikainen scanneri käyttöön ja automaatti päivitys.
Ad-Aware ja Spybot S&D ovat eittämättä jääneet jälkijunaan. Escan ja ewido ovat nykyaikaa. Ewidon suhteen vaan pitää ottaa huomioon, että se ei käy vanhempiin win versiohin. Lisäisin vielä että, varmuuden vuoksi, Spywareblaster kannattaa pitää kaikilla windows koneilla.
ei tarvii poistaa mitään. Kyllä nekuintenkin jotain joskus löytävät mitä ewido ei. Olen monipuolisuuden kannalla.
Sulta puuttuu kyllä CCLeaner ja SpywareBlaster
http://www.microsoft.com/finland/athome/security/spyware/software/default.mspx
windows defender löytänyt koskaan yhtään mitään.minusta se on aivan turha ohjelma.
http://softex.meganet.lt/news_cats.php?cat_id=17
Mitään ylimääräistä ei ole. Lisäksi mikään noista ei haittaa toista ohjelmaa, joten suosittelen pitämään tuon kokoonpanon.
Windows defender sitten ehkä turhin tässä mainituista. Se ei oikein edes sovi Suomenkieliselle XP:lle
Hosts-tiedosto on puolestaan se, jota suosittelen!
Opas -> http://aaxxeell.googlepages.com/surffaileturvallisestinetissä!hosts-tiedosto!
Microsoft Defender toimii hyvin myös suomenkielisissä käyttiksissä
http://www.microsoft.com/finland/athome/security/spyware/software/default.mspx
voihan se toimiakkin, mutta kun se silti jättää pöpöjä huomaamatta. Ei hyvä.
Toimiihan se sinällään.
- Beta2 kuitenkin on tarkoitettu pääsääntöisesti Eng kielisille eikä sitä tulla julkaisemaan suomenkielisenä ennekuin beta vaihe on ohi.
- Beta ohjelmat muutoinkin ovat ns. keskeneräisiä ohjelmia ja alussa tuo sovellus aiheutti paljon päänvaivaa suomenkielisessä Windowsissa.
Taisi olla silloin suorastaan ihme kun sai sen asennettua.
- Lopuksi, se ei tosiaan paljoa löydä. Työtä tehdään mutta jää nähtäväksi onko siittä windows-järjestelmän pelastajaksi.
eikä ole kovin mairitteleva.
http://www.pcmag.com/article2/0,1895,1926597,00.asp
poistin sen suomenkieliseltä XP:ltä, päivitys tökki. Kielessäkö syy?
Sinänsä hauska kysymys... Pohjaltaan näin voisi sanoa mutta ei se ohjelman kieli se ratkaiseva ole.
Englannin kielinen windows ja suomenkielinen eroaa kuitenkin toisistaan, vertailukohtana voisi käyttää näppäimistöä :)
Me voimme hetkessä mukautua kirjoittamaan englantia ja sitten taas Suomea mutta kun näppäimistössä ei ole ä - ö ym. niin ongelmia syntyy.
Tämä oli VAIN esimerkki ja suoranaista yhteyttä asiaan ei ole :)
miten on mahdollista että Dr.Web cure ohjelma ei
löydä eicar testivirusta ??latasin sen sinun sivulta. ewido ja avg kyllä löysi sen heti .
mitä mieltä itse olet Dr.Web cure ohjelmasta?
Ihan minulle yksityinen kysymyskö? :)
Jospa jokainen keksisi lisää :)
Yksinkertaisesti tiedostosi on mitä todennäköisesti pakattu eicar ja pakattuja ilmainen Dr.web cure ei tarkista.
Aika mahdoton jos minun sivulta tuon latasit? Koska minun sivulla ei Dr. webiä ole, korkeintaan linkki erään toisen sivuille, ihmettelen vaan suuresti mistä saatte tuollasia päähän.
tarkoitinkin ja se pakattu eicar oli purettu toiseen
kansioon.
niin mitä mieltä olet siitä ohjelmasta?
ainakin seuraaville:
Ad-Aware, EasyCleaner, Spybot - Search & Destroy