Mielisin karaten pariin, ei lajista aikaisempaa kokemusta mutta viehättää. Kyselisin nyt Helsingin seuroja/niiden tyylisuuntia tuntevilta objektiivista mielipidettä niiden eroista. Ja selkokielellä että ulkopuolinenkin ymmärtää, jookos.
Peruskursseja on nyt ainakin netist vilkaisun perusteella seuraavissa mestoissa: Renshin-Kan (edustavat shoko-ryu-suuntaa?), Helsinki Shukokai, Shiai Kyokushin ja Genbu-Kai...? Josko joku ystävällinen voisi selventää vähän yksinkertaisesti mestojen/tyylien eroja...?
Olen naispuolinen, mutta fyysisesti kovassa kunnossa, siltä kannalta ei huolestuta, mutta haluaisin päätyä paikkaan, jossa on ehdottoman asiantuntevat opettajat ja painopiste itse karatessa eikä toisten silkassa mäiskimisessä. Siis niinkuin martial art mieluummin kuin kamppailulaji..:)
mutta auttakaa pliis, älkääkä nyt dissatko kun olen tietämätön ja asiantuntematon ja kaikkea muuta (nainenkin vielä...)!
helsingin dojot?
1
531
Vastaukset
- kenttis
Karatessa on kyse mätkimisestä :)
Renshin-kan seuran shokoryu on suomalainen WKF kisamatsiin painottava seura. Kyseinen seura on Suomen menestynein kilpakarateseura. Hyväksi karateksi en tosin WKF "hippamatsia" mainosta.
Shiai kyokushin taas on myöskin suomalainen tyyli, se on kyokushinkai spin off tyyli. Seurassa ilmeisesti treenataan kovaa, käsitekniikoita otettu nyrkkeilystä ja potkut karatesta. Matsi on kait jotain K-1 tyylistä.
Shukokaista en osaa sanoa mitään.
Genbukai on ainakin kokusai shorinjiryu tyylin seura. Seurassa opettaa kyseisen tyylin pääopettaja. Ihan hyvää karatea, matsi tapahtuu panssarit ja kypärät päässä. Aloittelijoita tosin tuskin pistetään matsaamaan heti. Genbukaissa opettaa lienee Suomen pätevin ellei yksi Suomen pätevimmistä opettajista, eli Yuji Matsuoi. Tätä seuraa voisin lämpimästi suositella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4023011SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis682352Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781999Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1161716- 1401572
- 711223
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021039Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li121012Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön268993- 40874