Tarviiko uudehkoo Volvoo massauttaa? Ei taida kovin herkkä olla ruosteelle..?
Ruostuuko Volvo?
suojaanko
132911
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
volvo=romu
...vaan suutaan kateudesta ja toivoa että itsekin saisi joskus Volvon.
Katso http://sealco.kummeli.fi/arch/KI-raportti/ki-raportti05.pdf
Volvon 70-sarja on yksi parhaiten korroosiota kestävä automalli. Ruostesuojausta voisi harkita, kun auton ikä alkaa olla noin 8 v.
tai myöhemmin. Siksi sitä ruostesuojausta kannattaa harkita jo uutena, ei sitten kun autolla on ikää 8 vuotta. Siinä vaiheessa kun pitäisi olla jo toisella kierroksella suojauksen kanssa jos autoa aikoo pitää pidempään.
Näkökohta on tuokin, että jo uutena suojaukseen - ainakin jos kymmeniä vuosia aikoo pitää samaa autoa. Nykyiset muoviset/sinkityt korirakenteet ja näitä täydentävä asianmukainen muu pintakäsittely kestävät jo sinällään varsin kauan. Kohtuullisella alkuperäisen korroosiosuojauksen täydennyksellä aika-ajoin auton alkaessa ikääntymään siinä 8 vuoden paikkeilla, päästään nilkuttamaan auton elinkaaren päähän eli noin 17-22 vuoden kestoikään. Onko tarpeen tavoitella pidempää kestoikää?
http://www.jdpower.co.jp/press/pdf2006/2006GermanyCSI_E.pdf
Täytyy massata.
Massautin oman autoni (V40-01) viime syksynä sen vuoksi, että kun muutin Lapista tänne etelään ja täällä talvella tiet suolataan lähes päivittäin..
Ruostetta ei ole kyllä vielä löydy mistään.
Niin ja rengas äänet vaimeni.
Että nuo rengasäänet pienenee normaali massauksella oikein korvin kuultavasti vai pitääkö suojankaariin laittaa jotain stopnoisea.
Ei tuo V70 -03 kovinkaan hiljanen rengasmelultaan..
Kyllä sen huomaa et rengasmelu pieneni, mutta nyt kuuluu tuulen suhina voimakkaammin.. ennenhän suhinat peitty rengasmeluun.
Moottorin äänet on aina ollut hiljaiset( ).
kyselin samaa asiaa wetteriltä ja sanoi, että pohjaa ei saa mennä massauttaan, olikohan puoleenkymmeneen vuoteen valmistuksesta, tai joku "tehtaan takuu" loppuu, eli volvolla joku "ruostumattomuustakuu"...=) Ja kuulemma siellä on nykyään niin paljo "muovia" pohjassa, ettei oo välttämätöntä...
Tietääkseni Volvot on läpi kotaisin sinkittyjä, joten ruostetta ei pitäisi näkyä?