Siellä sitä on taas melkoinen kasa ruttupyöriä kun katselee vahinkokeskuksen sivuja.... varsinkin Espoossa.
Millaisia tumppuja tuolla tien päällä oikein pötkii tai yrittää pötkiä? Ihan uuden karheita ja isojakin pelejä pistetty nurin ja paskaksi. Luulisi sitä nyt sen verran varovan ettei sellaista mene kaatamaan... Pöllöö väkee kerrassaan.
Millaisia tumppuja tuolla tien päällä oikein pötkii tai yrittää pötkiä? Ihan uuden karheita ja isojakin pelejä pistetty nurin ja paskaksi. Luulisi sitä nyt sen verran varovan ettei sellaista mene kaatamaan... Pöllöö väkee kerrassaan.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Mikäs se vahinkokeskuksen osoite on, niin käydään kattelees...
Ne on niitä iskän ja äiskän ostamia pyöriä kun teinilapsi tahtoo moottoripyörän. Täytyy kyllä sanoa, että kun muistelee -70 lukua, niin kyllä on moottoripyörät kehittyneet huimasti ja paljon turvallisemmiksi tekniikaltaan ja ajo-ominaisuuksiltaan mitä ne silloin olivat. Jos laatu olisi nyt samaa mitä silloin, olisi tullut monta uhria noiden hurjapäiden joukosta. Ihminen tuskin on kehittynyt viisaammaksi tai kolhuja paremmin kestäväksi. Nykypyörä antaa paljon typeryyksiä anteeksi, mutta toiset onnistuvat senkin ulosmittaamaan. Valitettavasti.
Eihän 70-luvulla pyörän kulkeneet kuin jotain 60km/h ja kuutioita oli vähemmän kuin nykyisissä ruohonleikkurissa.
Mutta, nyt kun pyörissä on kuutioita on jopa yli 7000cc ja kilowatteja enemmän kuin traktoreissa, niin on huomattavasti vaikeampaa.
Kyllä sitä tehoja oli silloinkin -70 luvun peleissä. Mutta ei niissä sitten paljoa muuta ollutkaan. Kuin ei myöskään sen ajan ajovarusteissa. Esimerkiksi otettakoon vaikka 2-t 500 cc kawasaki tai sitten sen suurempi versio 750 cc. En muista kumpa se oli, mutta toisessa niissä 150 km tuntinopaudessa ei etupyörän aiheuttama paino tienpintaan ollut kuin alle kilon. Siis suoraan ajettaessa. Ei tarvi olla kummoisillakaan aivoilla varustettu ihminen kun jo käsittää mitä edellä mainittu aiheuttaa pienen epätasaisuuden tai nopean hätäjarrutuksen aikana. Nuo pyörät todellakin lähti lapasesta vaikka et sitä olisi yrittänytkään. Niin, ja kypäräpakkoa ei ollut!
Kyllä romuja maailmaan mahtuu..
Yritä vaan pitää itses pystyssä ja anna muiden mennä niin kuin menevät. Jotkut hakee rajoja ja jotkut ei.
Ja jotkut maksaa sen kaiken ja toisten ei taas enää tarvi. Ja toiset on sellasia että "harrastavat" vaan yhden kauden ja toiset koko elämänsä. Ja nämä pitkään ajavat ovat sitten niitä ikuisia lypsylehmiä vakuutusyhtiöille. Vaan mitäpä asia sen enempää mulle kuuluu. Luonto itse kyllä on aina hoitanut kelvottomat lajit ja yksilöt pois. Mutta kun se vaan on niin, että ihmisyhteisössä on omat lakinsa jotta se yleensä olisi toimiva. Maailma ei ole vain kenenkään oma vaikka niin eräät luulevatkin. Toisaalta, miksi yrittää muuttaa maailmaa, eikö tämä ole jo tarpeeksi huono??
...vain ajan kysymys, milloin kulkuneuvosi on myös AVK:n listoilla. Kaltaisesi möllit nostavat meidän tavallisten liikkujien vakuutusmaksut kalliiksi.
Itse ole kilpaillut nuorena ja tiedän rajani, siksi olen nyt niin kova "jätkä" kadulla, että minulla on varaa ja taitoa ajaa rajoitusten ja sääntöjen mukaisesti muiden rytmin mukaan. Kotona voin esitellä palkintokaapin ja valokuvia kun ystäväni aina silloin tällöin niitä haluavat katsella.
Suosittelen lämpimästi kilpailemista radoilla, siellä se totuus paljastuu hyvin nopeasti.
Sähän kuulostat ihan autoliiton mieheltä?
Auton takaikkunassa on autoliiton tarran vieressä pohjolan 70% bonustarra.. ;)
Just niitä saa varoa oli sitten liikkeellä autolla, pyörällä tai kävellen.. Leikitään niin ennakoivan ajon kurssin suorittanutta että.. turvavälit mitatann kilometreissä, kukaan ei sais mennä ohi, vilkutellaan valoja etc..
Ite oon maksanut pyörän vakuutusmaksuja yhtäjaksoisesti vuodesta -88. Vielä en ole joutunut pyörän vakuutusta käyttämään kuin kerran. Silloin riiviöt raapi yöllä tankkiin kaikenlaisia mieltä ylentäviä tekstejä..
Tähän asti maksetuilla kaskomaksuilla olis ostanut pari uutta pyörää..
Mutta jos lippa tulee, se tulee. Ei maailma mihinkään kaadu vaikka kaverit hiukan kaatuileekin. Niin kauan hyvä, kun eivät loukkaa itseään.
Taidatkin olla niitä miehiä jotka ajelee vaan vuokrapyörillä :)) Tankissa komeilee joku mp vuokraamon mainos :) Paljonko on omavastuu?? Ajeletko sateella?
...siellä selostukset onnettomuuksista,minkä johdosta ko. vehkeet ovat sinne joutuneet..?Lukiko sivuilla "oma moka" niiden pyörien kohdalla..?
Vitunkos teet,jos joku ruttaa kotilollan sun pyöräs,samaan varastoon ne kuskataan.Ite oon lipannu kahdesti,ja kumpikaan ei ollu oma vika.Eka kerta oli rakennustyömaan laiminyönnin takia (kiinnittämätön maalaustelineen suojapressu lensi tuulen mukana ajoradalle ja tietty mun päälleni),ja toisen kerran jonku krapulaisen kotilohomon tönäisemänä.Tosin mopoa ei lunastettu kummallakaan kertaa,rahat pois kuleksimasta ja vehje omassa tallissa nippuun...
mitä vikiset? Ei sun elämänkertas ja konttaamises jaksa kiinnostaa pätkääkään.
On siellä AVK:lla varmasti noita missä syyllinen on toinen osapuoli mutta suurin osa noista on varmasti itse tupeksittu. Sitä on ihan turha yrittää selitellä ja kaunistella mitenkään.
..."mutu"-pohjaiset pohdintas ne vasta vitun kiinnostavuia onkin...Mihin faktatietoon toi:"suurin osa noista on varmasti itse tupeksittu" perustuu..?
Kuten aina ennenkin on todettu,kateus on yksi tämän kansan helmasynneistä.Turhaan sä täällä leuhotat AVK:n kolaripyöristä,moitit niitten kuskeja,kuitenki oot joku kade pikkumulkku joka ei saa eukoltaan lupaa mopon ostoon...
Voit lohduttautua niillä AVK:n kuvilla,ettei "sun prätkäs" tuu ikinä päätymään sinne,tyhjästä on paha nyhjästä.
miten monessa kohtaa selvännäkösi petti. Selityksesi näyttää jopa tuottavan sinulle mielihyvää mutta... uskotko sinä itse keksimääsi kuvaukseen minusta?
Ei ole mitään yhteistä kateudella ja sillä että te tunarit ette saa pysymään pyörienne kumeja maata kohden. Onhan se nyt jo päivän selvää että ei sitä autot ole rutanneet sellaista läjää pyöriä.. tunareita mitä tunareita olette...
Ja kaltaisellesi pikkulohkolle minulla ei ole minkääänlaista kateellista ajatusta... miksi olisi? Keksippä seuraava stoori minusta.... :)
Onhan siellä AVK:lla autojakin, niin ja veneitä...
Se nyt vaan on vakuutusyhtiön homma ostaa kolaroidut ajopelit pois, jos ovat sitä mieltä, että lunastaminen tulee halvemmaksi kuin korjaaminen.
Ja kitinät niistä vakuutusmaksuista pikku hiljaa jonnekin ja syvälle. Jos on liian kallista, niin lopeta laji hyvä mies..
Huh! mitä läppää.... ei saa muijalta lupaa pyörän ostoon, on varmaan itse tinkannut lupaa...
No kun kerran se lupa sulle heltis niin kai sä nyt tiskaat joka päivä, sun paska duunien jälkeen kun oot maksanut eka osamaksut, ennen ku sen sun pyörä on rutussa .....juttujen perusteella oot itse aika tupeksija
sinulla.
Onhan siellä AVK:lla autojakin... ja veneitä ja kelkkoja... ja ... ja ... Se ei tee silti tunaroinnistanne sen suvaittavampaa. Sehän on todellakin kuten sanoit, vakuutusyhtiön homma ostaa kolaroidut pois, mutta edelleen ne motoristit ovat tunaroineet.
Itse en ole kitissyt vakuutusmaksuista... joten lakkaa itse kitisemästä. Kertoo vain järjen määrästä ja asenteesta kun katsoo sitä romuläjää AVK:lla ja sitä missä ajassa se sinne on onnistuttu teutaroimaan.
T I N G A N N U T
paljoa annettavaa jos se jää yhteen kirjaimeen...
On hyvä olla tarkka. Elämän isotkin asiat voivat olla pienestä kiinni.
pelargoonitädeillä jääkin ne isot asiat hahmottamatta kun eivät kerkee niitä näkemään pilkkuja nussiessaan.
246 heppaa kuutioita 1246 ja seiskapuokin paperit. Kyllä lähtee!!!!(siis mun pyörässä)
sitten oikea hinttien kuningatar.
Taitaapi jäädä 200 kaakkia laitumille, kun ajelee Suomen mutkateillä ja jos ei jää käyttämättä, niin taidat kuulua niihin muutamaan henkilöön jotka pystyvät hyödyntämään oikein tuollaiset hevosvoimat ja henkilönä tarkoitan huippu ratakuskeja.
Hyviä ajokilometrejä kaikille tasapuolisesti
Oon kans seurannu varaston mp:ä ja ihmettelen ku joku viel maksaa niistä pyydetyn hinnan,näköjään oli 1400 intikkakin menny 3800e vm.jotain -85 ja ihan pas...ana vehe , kyl täytyy kuumeen olla kova...
Tais olla alkuperäinen pyynti 4500e,ja listoilta on hävinny.