Lainattu toiselta foorumilta:
Meille erittäin rakas koira, nimeltään Usma, varastettiin sunnuntaina 23.7.2006 autosta Askolan kyläkaupan pihalta. Nyt Usma todennäköisesti on päästetty vapaaksi ja sen on havaittu liikkuvan Turun suunnalla Paraisissa ja Paraisten ympäristössä, nähty mm. tien numero 110 varressa.
Usman tuntomerkit:
Rotu: Keskiaasianpaimenkoira
Väri: Valkoinen mustin merkein (käytännössä pääväri valkoinen, päässä, kyljissä ja hännän tyvessä mustaa)
Säkäkorkeus: 66-68 cm
Kuva nähtävissä osoitteessa:
http://users.kymp.net/p502589a/Kotisivut_Usma_seisoo.jpg
Usmalla on mustat luppakorvat, vasemmassa korvassa tunnistetatuointi. Sillä on panta kaulassa ja musta nahkahihna roikkuu perässä.
Varastamisesta on tehty rikosilmoitus.
Kaikki havainnot koirasta joko poliisille tai numeroihin:
040 850 48 03 (mieheni numero) tai 040 414 7276 (oma numero)
Jos näet Usman, toimi seuraavasti:
Luonnossa ollessaan koira villiintyy helposti, se käyttäytyy henkiinjäämisviettiensä mukaan, ja väistää kaikkea, mikä on sille uhka. Näin ollen se väistää myös ihmistä, jos siihen kiinnitetään liikaa huomiota. Jos näet Usman, älä lähde ajamaan sitä takaa vaan mene kyykkyyn, käänny selin koiraan, juttele ystävällisesti mutta kannustavasti ja ilmoita heti havainnostasi asianomaisille.
Kadoksissa oleva koira liikkuu yleensä öisin, etenkin ilta- ja aamuhämärissä. Etenkin näihin aikoihin liikkuessasi pidäthän silmäsi auki. Usein luontoon villiintynyt koira liikkuu vesistöjen lähistöllä, etsii ruokaa roskiksilta, huoltoasemien pihoilta, nakkikioskeilta ja teiden varsilta.
Ole ystävällinen ja ilmoittelethan varkaudesta myös tutuillesi.
Usman löytymiseen johtavasta vihjeestä luvataan palkkio!
varastettu koira!!!
bfdg
5
2423
Vastaukset 5
- ettei vain
koiraa ois jätetty kuumaan autoon?
- luulen.
ikkunat jätetty auki raolleen niin ovat saaneet ovet varkaat helposti auki..
- mrdm
Toivottavasti löydät koirasi mutta en uskoo että se olisi varastettu.
Jos joku olisi varastannut koirasi, ei se päästä sitä vapaaksi joten jotain muuta kysessä tässä asiassa.- Tämäkin voi olla mahdollista
Kyllä se voi olla mahdollista on olemassa sellaisiakin ihmisiä mitkä tekevät mitä vain.
- Iphitus
lopetin kyseisen koiran piikillä. Polttohautaus suoritettu. Viha.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092300Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???26954- 71902
- 103896
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha568830- 82728
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik25624- 64606