varastettu koira!!!

bfdg

Lainattu toiselta foorumilta:

Meille erittäin rakas koira, nimeltään Usma, varastettiin sunnuntaina 23.7.2006 autosta Askolan kyläkaupan pihalta. Nyt Usma todennäköisesti on päästetty vapaaksi ja sen on havaittu liikkuvan Turun suunnalla Paraisissa ja Paraisten ympäristössä, nähty mm. tien numero 110 varressa.

Usman tuntomerkit:
Rotu: Keskiaasianpaimenkoira
Väri: Valkoinen mustin merkein (käytännössä pääväri valkoinen, päässä, kyljissä ja hännän tyvessä mustaa)
Säkäkorkeus: 66-68 cm

Kuva nähtävissä osoitteessa:
http://users.kymp.net/p502589a/Kotisivut_Usma_seisoo.jpg

Usmalla on mustat luppakorvat, vasemmassa korvassa tunnistetatuointi. Sillä on panta kaulassa ja musta nahkahihna roikkuu perässä.

Varastamisesta on tehty rikosilmoitus.

Kaikki havainnot koirasta joko poliisille tai numeroihin:
040 850 48 03 (mieheni numero) tai 040 414 7276 (oma numero)

Jos näet Usman, toimi seuraavasti:
Luonnossa ollessaan koira villiintyy helposti, se käyttäytyy henkiinjäämisviettiensä mukaan, ja väistää kaikkea, mikä on sille uhka. Näin ollen se väistää myös ihmistä, jos siihen kiinnitetään liikaa huomiota. Jos näet Usman, älä lähde ajamaan sitä takaa vaan mene kyykkyyn, käänny selin koiraan, juttele ystävällisesti mutta kannustavasti ja ilmoita heti havainnostasi asianomaisille.

Kadoksissa oleva koira liikkuu yleensä öisin, etenkin ilta- ja aamuhämärissä. Etenkin näihin aikoihin liikkuessasi pidäthän silmäsi auki. Usein luontoon villiintynyt koira liikkuu vesistöjen lähistöllä, etsii ruokaa roskiksilta, huoltoasemien pihoilta, nakkikioskeilta ja teiden varsilta.

Ole ystävällinen ja ilmoittelethan varkaudesta myös tutuillesi.

Usman löytymiseen johtavasta vihjeestä luvataan palkkio!

5

2391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ettei vain

      koiraa ois jätetty kuumaan autoon?

      • luulen.

        ikkunat jätetty auki raolleen niin ovat saaneet ovet varkaat helposti auki..


    • mrdm

      Toivottavasti löydät koirasi mutta en uskoo että se olisi varastettu.

      Jos joku olisi varastannut koirasi, ei se päästä sitä vapaaksi joten jotain muuta kysessä tässä asiassa.

      • Tämäkin voi olla mahdollista

        Kyllä se voi olla mahdollista on olemassa sellaisiakin ihmisiä mitkä tekevät mitä vain.


    • Iphitus

      lopetin kyseisen koiran piikillä. Polttohautaus suoritettu. Viha.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"

      Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä
      Maailman menoa
      64
      2223
    2. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      50
      2184
    3. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      162
      2015
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      17
      1791
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      85
      1141
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      74
      1070
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      292
      961
    8. Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!

      Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T
      Maailman menoa
      320
      899
    9. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      98
      835
    10. Mitä kaikkia vikoja

      On kaivatussasi?
      Ikävä
      56
      807
    Aihe