Lainattu toiselta foorumilta:
Meille erittäin rakas koira, nimeltään Usma, varastettiin sunnuntaina 23.7.2006 autosta Askolan kyläkaupan pihalta. Nyt Usma todennäköisesti on päästetty vapaaksi ja sen on havaittu liikkuvan Turun suunnalla Paraisissa ja Paraisten ympäristössä, nähty mm. tien numero 110 varressa.
Usman tuntomerkit:
Rotu: Keskiaasianpaimenkoira
Väri: Valkoinen mustin merkein (käytännössä pääväri valkoinen, päässä, kyljissä ja hännän tyvessä mustaa)
Säkäkorkeus: 66-68 cm
Kuva nähtävissä osoitteessa:
http://users.kymp.net/p502589a/Kotisivut_Usma_seisoo.jpg
Usmalla on mustat luppakorvat, vasemmassa korvassa tunnistetatuointi. Sillä on panta kaulassa ja musta nahkahihna roikkuu perässä.
Varastamisesta on tehty rikosilmoitus.
Kaikki havainnot koirasta joko poliisille tai numeroihin:
040 850 48 03 (mieheni numero) tai 040 414 7276 (oma numero)
Jos näet Usman, toimi seuraavasti:
Luonnossa ollessaan koira villiintyy helposti, se käyttäytyy henkiinjäämisviettiensä mukaan, ja väistää kaikkea, mikä on sille uhka. Näin ollen se väistää myös ihmistä, jos siihen kiinnitetään liikaa huomiota. Jos näet Usman, älä lähde ajamaan sitä takaa vaan mene kyykkyyn, käänny selin koiraan, juttele ystävällisesti mutta kannustavasti ja ilmoita heti havainnostasi asianomaisille.
Kadoksissa oleva koira liikkuu yleensä öisin, etenkin ilta- ja aamuhämärissä. Etenkin näihin aikoihin liikkuessasi pidäthän silmäsi auki. Usein luontoon villiintynyt koira liikkuu vesistöjen lähistöllä, etsii ruokaa roskiksilta, huoltoasemien pihoilta, nakkikioskeilta ja teiden varsilta.
Ole ystävällinen ja ilmoittelethan varkaudesta myös tutuillesi.
Usman löytymiseen johtavasta vihjeestä luvataan palkkio!
varastettu koira!!!
bfdg
5
2389
Vastaukset
- ettei vain
koiraa ois jätetty kuumaan autoon?
- luulen.
ikkunat jätetty auki raolleen niin ovat saaneet ovet varkaat helposti auki..
- mrdm
Toivottavasti löydät koirasi mutta en uskoo että se olisi varastettu.
Jos joku olisi varastannut koirasi, ei se päästä sitä vapaaksi joten jotain muuta kysessä tässä asiassa.- Tämäkin voi olla mahdollista
Kyllä se voi olla mahdollista on olemassa sellaisiakin ihmisiä mitkä tekevät mitä vain.
- Iphitus
lopetin kyseisen koiran piikillä. Polttohautaus suoritettu. Viha.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk605437Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit5963503SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit842919Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2822744"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –961810Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6571730Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4851424Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti141321Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re231305Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?
Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .183917