kaksoistutkinto; datanomi+lukio

Eskeli

Hei!

Kertokaapas kaksoistutkinnosta, siis lukio datanomi-vaihtoehdosta lähinnä nyt... Sillä kiinnostaisi tietää ja saada lisäinfoo täältä, jos ei muualta, niin kuitenkin!

Ja tällainen kaksoistutkinto -stydeemihän kestää n. 3,5 - 4 vuotta, muistaakseni. Eikä ole oikeastaan väliä onko "ne" koulut joissa suorittaa ko. tutkinnotn niin yhteistyössä, sillä nehän vain, siis vain yhdistytetään kokoon kurssien muodossa... vai?

Terv. Eskeli

3

568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eskeli

      Niin siis...

      Elikkä kaikkee mahdollista tietoa, tunteita opiskelust ym. ym. etc. tätä asiaa ajatellen...!!

      Terv. asiasta kiinnostunut, joka kaipaa tod. asiatietoa ko. asiasta ym. -"asiaa"..

      Kiitos jo etukäteen!

      • sanna

        eli: lukion puolella suoritettava ne aineet mitä kauppiksen puolella ei suorita. esim: matikka,enkku,fyske,kirjanpito ja äikkä.saat jotain tunteja vapaaksi. hirveä pinkka tehtäviä ja muita monisteita ja varsinkin silloin jos olet ollut pois. ONNEE TUTKINNON SUORITTAMISEEN!!!!!!


    • Lepinkäinen

      Itse olen opiskellut datanomiksi oppisopimuksella ja ole ollut tyytyväinen valitsemaani tiehen...

      Rankkaa oli välillä ja stressi oli valtava, mutta en (muutamia jaksoja lukuunottamatta) tarttunut pulloonkaan.. Kaikkihan tietävät ettei alkoholi oikeastaan ongelmia poista vaan pikemminkin niitä lisää ja syventää. Järkyttäviä kohtaloita on varmasti jokaisen lähipiirissä (niin myös minulla, isäni suvun puolelta) En muista alkoholista olleen minulle ikinä aihetta iloon... Mutta onneksi lapsuuteni oli kuitenkin hyvä ja perheeni läheinen ja rakastava.

      Nyt olen kivoissa töissä ihan kivalla palkalla. Saan 1500€/kk ilmaisen kuukausikortin yleisiin kulkuvälineisiin. Palkkakehitykseni on ollut sanoisinko "huimaa" eli 3 vuoden sisällä yli 230 €. Tiedän kyllä että alan olla palkkani suhteen urani huipulla, mutta mitä sitten, olenhan datanomi ja minulla on ammatti. Ja palkkani on varmasti ihan kivasti taitoihini ja koulutustasoon nähden. Työskentelen julkishallinnon puolella.

      Stemppiä kaikille oppisopimusdatanomi kollegoille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2201
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1440
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1406
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1255
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      21
      968
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      174
      872
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      806
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      752
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      746
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      675
    Aihe