Minkä on kannattava osto?

Ostan keskihintaista, laadukasta kameraa. Kuvaan rallia ja koiria paljon, eli liikkuvia kohteita. Mikä on järkevä ostos:

Casio ExlimexZ 750 or 850
Canon Digital Ixus 800 IS (expensive)
Fuji F11 or F10
Olympus µ 700

Mikä näistä on järkevin ostos? Muita ehdotuksia?
5848
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

En tunne kaikkia esittämiäsi. Mutta ovat ilmeisesti niin sanottuja pokkareita,ainakin Olympus µ 700. Niiden laukaisu nopeus ei useinkaan riitä nopeaan kuvakseen. Riippuu tietysti kuinka pitkältä kuvaat kohteitasi. Hintaluokassa 500 - 1000€ >>> alkaa löytyä. Järkevä ostos riippuu budjetista ja todellisesta tarpeesta. Pyydä kokeilla haluamaasi kameraa, jo liikkeen ulkopuolella voi helposti havaita kuinka laite ehtii kuvata ohi vilahtavia autoja.
Liikkuvien kohteiden kuvaaminen vaatii kuitenkin käsittely kokemusta joten kamera ei vielä yksin vältämättä ratkaise sen sopivuutta.

Äänestä

Nuo Fujin mallit ovat varsin nopeita laukaisultaan. Niiden suurin vahvuus on pokkareissa omaa luokkaansa oleva herkkyys, joka mahdollistaa kuvaamisen sellaisessa valaistuksessa jossa muut pikkukamerat tuottavat pelkkää suttua.

Äänestä

http://www.cameras.co.uk/html/shutter-lag-comparisons.cfm
Tuosta osoitteesta yleisimpien kameramerkkien laukaisuviiveet testattuina.

Muuten digipokkareista suosittelen Canon Powershot A620, mahtavat ominaisuudet, huokea hinta, isohko koko ainoa huono puoli. Myös laukaisuviive valmiiksi tarkennettuna n. 0,08sek.
Suosittelen etsimään netistä kiinnostavien kameroiden arvosteluja, niitä löytyy pilvin pimein.

Äänestä
  • Uusi Fuji F30. Paras herkkyys pokkareissa. Myös kohina parhaiten kurissa. Mahdollistaa lyhyet valotusajat ja/tai kuvaamisen heikossa valossa ilman salamaa.

    http://www.dpreview.com/reviews/fujifilmf30/

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ssinuhe kirjoitti:

Ostan keskihintaista, laadukasta kameraa. Kuvaan rallia ja koiria paljon, eli liikkuvia kohteita. Mikä on järkevä ostos:

Casio ExlimexZ 750 or 850
Canon Digital Ixus 800 IS (expensive)
Fuji F11 or F10
Olympus µ 700

Mikä näistä on järkevin ostos? Muita ehdotuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu