yli 60-vuotiaana äidiksi

nikssa

Kun täällä kaikki haukkuvat nuoria äitejä huonoiksi..niin mitä mieltä olette siitä kun Englannissa eräs pariskunta sai ensimmäisen lapsensa yli 60-vuotiaina (äiti on 62 ja isä muistaakseni 60). Ovatko he huonoja vanhempia? He eivät ehkä edes ehdi nähdä kun lapsi valmistuu koulusta? Kuka sitten hoitaa lapsen kun molemmat vanhemmat ovat kuolleet? He ovat 70-80-vuotiaita kun lapsi on teini-iässä. Kuka sen ikäisenä jaksaa teiniä hoitaa/vahtia?
Minun mielestä mielummin lapset nuorena, kuin eläkkeellä.

11

943

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyttååå

      no noilla ihmisillä on vastuullisuus KAUKANA! en myöskään tajua sitä että minkä takia niitä lapsii on järkee hankkii 15 vuotiaana, mutta kyllä toi yli 60 menee liian pitkälle!!

    • aina pitää....

      verrata ääripäästä toiseen?

      • Anonyymi00011

        SDPn puheenjohtajan vaimo pyöräytti lapsen 58 vuotiaana

        Ei tiedetä kuinka tuo oli mahdollista, onko sosialistien käsissä jokin muusta sairaanhoidosta eriytetty osasto sosialistien synnytykseen.
        Biologisestihan tuo synnytys oli mahdoton!


    • ...

      ...enempää tutustua näiden ihmisten taustoihin, ennen kuin jutun kirjoitit? Kannattaa, heistä on kirjoitettu monia artikkeleita erilaisiin lehtiin. Saattaisit sinäkin alkaa toivomaan, että he olisivat juuri sinun vanhempasi kun olet enemmän asiaan tutustunut...

      • kyllä

        Olen lukenut kyseisistä vanhemmista muutaman jutun..enkä todellakaa toivo´olevani heidän lapsensa! Eikös se ollut niin että äidillä oli edellisestä avioliitosta kolme(?) AIKUISTA lasta ja nyt uuden miehen kanssa ei onnistunutkaan ja sitten saatiin hedelmöityshoitoja ja kaikkea...ihmettelen vaan että miten sen ikäiselle annetaan enää mitää hoitoja
        vastuutonta minun mielestä...kuka hoitaa lapsen 15 vuoden kuluttua kun vanhemmat kuolleet...sysätään vanhemmille sisaruksille?


      • 1977
        kyllä kirjoitti:

        Olen lukenut kyseisistä vanhemmista muutaman jutun..enkä todellakaa toivo´olevani heidän lapsensa! Eikös se ollut niin että äidillä oli edellisestä avioliitosta kolme(?) AIKUISTA lasta ja nyt uuden miehen kanssa ei onnistunutkaan ja sitten saatiin hedelmöityshoitoja ja kaikkea...ihmettelen vaan että miten sen ikäiselle annetaan enää mitää hoitoja
        vastuutonta minun mielestä...kuka hoitaa lapsen 15 vuoden kuluttua kun vanhemmat kuolleet...sysätään vanhemmille sisaruksille?

        Toivotaan kuitenkin, että nuokin vanhemmat elävät sen minkä keskivertoisesti muutkin Britit nykyään elävät, eli lapsi on jo täysi-ikäinen ja jo omillaan elävä kun jää täysin orvoksi.

        Olen vain jonkun jutun lukenut ja hömppä lehdestä senkin, mutta ymmärsin ainakin sen lehden jutusta, että tulevat olemaan ihan pitkäikäistä väkeä, sillä olivat normaalimitoissa ja harrastivat ulkoilua ja liikuntaa muutenkin. Britit kun ei muuten ole kauhean normaalissa painorajoissa pyörivää väkeä, mutta niiden elinikä muuten on samaa luokkaa kuin meidän suomalaisten, jotka ovat hoikempi kansa. Eli eiköhän noiden mahdollisuus menehtyä lapsen ollessa alaikäinen ole samaa luokkaa kun kenen tahansa meistä, kun kuollaan tapaturmaisesti.

        Vai muistanko väärin; oliko ne edes Brittejä?


    • rajaa

      ylä- että alapäässä pitäis olla. Ei se välttämättä huonoksi tee ihmistä kummassakaan suunnassa. Ei liian nuorena, eikä mummo/vaari iässä.

    • ...

      Miks pitää aina pois sulkea toinen vaihtoehto.. elikkäs joko saa lapsen pentuna tai sitten mummona? Tai joko on rahaa tai sit on rakkautta?! Taas näitä teini mammojen itsepuolustusta!

    • totta XD

      Joo seiskassa luki tää juttu elikkäs sen on pakko olla ihan totta!!!!!!!!!

    • suomiäippä

      samaa mieltä

    • Anonyymi00010

      Onko nykyään enemmän näitä 60- vuotiaita äitejä, maailmalla taitaa olla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1530
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      96
      736
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      536
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      536
    7. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      518
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    Aihe