kuinka käy työmarkkinatuelle sairaspäivinä? siltä ajalta minulla on siis lääkärintodistus. sairaspäiviä kertyi 5. katkeaako työmarkkinatuki noilta päiviltä? kannattaako noita päiviä edes kirjoittaa siihen työtöntyötön-lappuun,jos saa harjoittelupaikassa soviteltua asiat niin,että tekee extratunteja korvatakseen poissaolot. vai saako kela kuitenkin tietoonsa tuon sairaslomani?
TYÖHARJOITTELU+KIPEÄ
tietämätön-
61269
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
harjoittelupaikasta, ja jokaisessa ollut ok että olen ollut pois LÄÄKÄRINTODISTUKSELLA jos flunssaa tmv. ei pitkäaikaista (vert. jalka kipsissä...)on ollut.
Ja toki ei ole edes toditusta tarvittu, jos olen ollut kovin kipeänä päivä töissä, vaan ovat sanoneet että lähde kotiin ja eivät ole kyselleet todistuksia jos seuraavat pari päivää olen ollut kotona kipeänä...
Paperiin olen kirjoittanut vain sen työharjoittelussa. Totta puhuen, ketään ei kiinnosta...;)
Jossain työministeriön ohjeissa oli ettei työmarkkinatuki katkea ennen kun rupeaa saamaan sairaspäivärahaa. Eli tuo sairastumispäivä 9 päivää; kaikki päivät, myös pyhät lasketaan.
Itse sain sovittua omasta sairaslomasta kun näytin lapun työnantajalle. Ei ilmoittanut mihinkään enkä itsekään. Turha sotku muutamien päivien takia olisi tullut. Eihän työharjoittelussa työnantaja häviä mitään rahallisesti vaikka olisit poissa. Muuthan sen rahan sulle maksaa. Kunnon palkkatöissä asia aivan toinen.
tarkistin asian kelalta itse,työmarkkinatuki jatkuu niiltä päiviltä aivan normaalisti.jos sairaspäiviä olisi yli 10,niin sitten katkeaa vai olikohan että muuttuu sairaspäivärahaksi. anyway,huoli poissa, että jäisin 5ltä päivältä ilman rahaa!
Itse olin aikoinaan viikon sairaalassa ollessani työelämävalmennuksessa. Kelan lappuun kirjoitin kiltisti "sairas", korvaus tuli täytenä ja 8 euron kulukorvaus sairaala päiviltäkin. Todistus piti tietenkin näyttää töissä ja työvoimatoimistossa.
vaikka vastaanki muutama kuukaus myöhemmin ku toi alkuperäne kirjoitta on kirjottanut tekstisä niin ihan pakko kirjottaa oma kommenttinsa vaikkei kukaa näitä varmaa enää lue...eli että yks hailee vaikka olisit viikon poissa ja ei oo todistusta jos oot työharjottelussa..ilmotat vaan ku oot ekaa päivää poissa ni samana aamuna että oot poissa kun olet kipeänä...jos ne jotain kyselee myöhemmin ja valittaa että ei oo lääkärintodistusta niin sanot että "jaa pitääkö semmonenki olla"..ei siitä mitää tule..sitte kelan lappuu kirjotat että oot ollu työharjottelussa..ite teen monesti tollei ja aina menee läpi..