En ole käynyt rippikoulua (enkä kyllä haluaisikaan), sulhanen on rippikoulunsa sen sijaan käynyt. Kysymys kuuluu, voidaanko meidät vihkiä kirkossa minun rippikoulukäymättömyydestäni huolimatta? Toinen kysymys on, että kuinka ehdotonta on sormusten vaihtaminen vihkimisen yhteydessä - eli voiko vihkimisen suorittaa ilman, että vihkiparilla on sormuksia?
Tyhmä
5
990
Vastaukset
- Flikka
Sormukset on vihkiäisissä ihan symbolinen (joskin perinteinen) juttu, joten ne eivät ole välttämättömät. Silloin sorusvala vaan jää pois vihkikaavasta. Sormuksen sijaan voi halutessaan käyttää, jotain muuta "tunnusta" (kaulaketju, ranneketju jne).
Mielestäni vihkimisen edellytyksenä on konfirmaatio, mutta tästä en ole aivan varma. Asia selviää, kun soitat kotikuntasi kirkkoherran virastoon. Vinkiksi aikuisena rippikoulun voi käydä yksityisesti. Silloin luet itsenäisesti raamatusta ja katekismuksesta tiettyjä tekstejä, käyt juttelemassa papin ja mahdollisesti muidenkin seurakunnan työntekijöiden kanssa ja käyt seurakunnan tilaisuuksissa.
Jos teitä ei voida vihkiä kirkossa, voitte maistraatissa käynnin jälkeen saada aviliitollenne kirkollisen siunauksen. Siunauksen kaava on aikalailla vihkikaavan näköinen.- aikoinaan
on sanottu, että jos et rippikoulua käy niin et pääse naimisiin...
- .........
aikoinaan kirjoitti:
on sanottu, että jos et rippikoulua käy niin et pääse naimisiin...
Jopa on informatiivinen vastaus.
- sepor otso
Ev.lut.-kirkossa kirkollisen vihkimisen edellytyksenä on, että molemmat vihittävät ovat rippikoulun käyneitä seurakunnan jäseniä.
Jos et ole käynyt rippikoulua, et voi saada kirkollista vihkimistä.
Avioliittonne voidaan siviilivihkimisen jälkeen siunata. Kyseessä ei kuitenkaan ole mikään "sekundavihkiminen", esim. mitään lupauksia ei kysellä (vihkimiskysymyksethän on jo tehty jo).- Charles
"Avioliittonne voidaan siviilivihkimisen jälkeen siunata. Kyseessä ei kuitenkaan ole mikään "sekundavihkiminen", esim. mitään lupauksia ei kysellä "
Lupauksia ei kysellä oikeassakaan vihkimisessä. Kysymyshän on: "Tahdotko...". Samaan tyyliin kysytään siunauksessa: "Tahdotko osoittaa rakkautta ja kunnioitusta solmimassasi avioliitossa?" (Lainaus ei sanatarkka, mutta kysymyssana, tahdotko, on sama kuin vihkimisessä.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841686Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2711584Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2851343Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691282- 57905
- 66874
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66863- 46861
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40841Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48818