Työllisyys on parantunut koko ajan ja asunnonostohalut ovat ihmisillä kovat (katso tutkimuksia). Oma arvioni on, että asuntojen hinnat jämähtävät paikoilleen. Pientä laskua saattaa tulla, mutta ei vielä mitään suurta romahdusta pitkään aikaan.
Täältä löytyy kateellisia panettelijoita, jotka harmittelevat kun joutuvat maksamaan korkeaa vuokraa vuokra-asunnoissa.
Täältä löytyy kateellisia panettelijoita, jotka harmittelevat kun joutuvat maksamaan korkeaa vuokraa vuokra-asunnoissa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tule seuraavaan 20 vuoteen on väestönkasvu ja jatkuva muutto pk-seudulle.
Kun kysyntää alueella riittää, niin hinnat eivät laske.
On arvioitu v 2030 pk-seudulla asuvan 400t ihmistä enemmän , kuin nyt.
Joten miettikää sitä.
Hintarommaus voi tapahtua muulla Suomessa, mutta ei täällä.
Olet ostanut asunnon 2005-2006 ja nyt hiukan pelottaa tuleva hintojenlasku?
olet Kari. joka möi 2003. Nyt taitaa olla paskat housussa?
Minä myin asuntoni maaliskuussa 2006 ja uusi ostettiin 2kk myöhemmin. Eli se siitä sinun arvailustasi. Tekemästäsi aloituksesta oli vain niin helppo huomata että pieni huoli hinnoista kaivertaa mieltä.
Tuhnut ja pelokkaat tuulipuvut ovat aivan yhtä tampioita. Jos ostaa asunnon kannattaa se ostaa niin isolla turvamarginaalilla ettei tarvii pieniä säikkyä.
Jos hinnat tippuu niin sitten tippuu. Paras aika ostaa asunto on silloin kun sitä tarvitsee. Kun hinnat ovat korkeammalla on korot matalalla ja päinvastoin. Eli korkojen kanssa maksaa kuitenkin saman summan. Lopputulos pitemmällä aikavälillä teoriassa sama.
Minulla on osa lainasta kiinteällä korolla mikä on nyt sama kuin 12kk euribor marginaali. Loput lainasta 3kk euriborissa. Tällä osuudella voin kikkailla eli maksaa nopeammin tai hitaammin, riippuen miten korot kehittyy tai jos haluaa ostaa jotain muuta kivaa.
Olen samaa mieltä siitä että yksittäisen ihmisen ei kannata kovin paljon yrittää kikkailla ostoajankohdalla koska kukaan ei tiedä oikeaa ajoitusta kuten olemme jo vuodesta 2003 tällläkin palstalla nähneet.
Kannattaa kuitenkin muistaa sellainen pointti että ne jotka ostaneet nyt "kalliilla" ja korko sidottu kokonaisuudessaan vaihtuvaan korkoon ovat samalla tavalla mukana korkorallissa kuin ne jotka ostavat MAHDOLLISESTI halvemmalla ja korkeammalla korolla muutaman vuoden kuluttua. Lainat otetaan kumminkin helposti 15-20 vuodeksi eikä laina ekoina vuosina lyhene kuin nimeksi.
nimittäin emme osta sillä väliraha omasta velattomasta isompaan kohtuuton ja samalla alkaa saada hyvää tuottoa jopa talletuksille sekä väliraha vaikuttaa olevan pienenemässä. Joten juuri nyt on todella vähän perusteluja vaihtaa asuntoa. Mielummin vaikka vuokralle kun ostamaan ylihintaista asuntoa joka ei vastaa laatuodotuksia suhteessa sijoitettavaan pääomaan millään indikaattorilla arvioituna tällä hetkellä.