Onnistuuko kylpyhuoneessa yksittäisten kaakeleiden irrotus ja vaihto? Ja mitä tapahtuu vesieristykselle? Ilmeisesti jollain erikoisterällä varustetulla poralla tämä olisi mahdollista. Onko kenelläkään kokemusta aiheesta?
En haluaisi laittaa koko kylppäriä uusiksi, mutta noin 6-8 kaakelia pitäisi vaihtaa. Edellinen asukas oli porannut niihin ja kiinnittänyt jotain telineitä yms. Nyt tilalla rumat silikoniklöntit.
En haluaisi laittaa koko kylppäriä uusiksi, mutta noin 6-8 kaakelia pitäisi vaihtaa. Edellinen asukas oli porannut niihin ja kiinnittänyt jotain telineitä yms. Nyt tilalla rumat silikoniklöntit.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ei onnistunut saunarempan yhteydessä. Rakennusvalvoja ei antanut lupaa muutaman kaakelin vaihdolle juuri vesieristeiden rikkoutumisen pelossa.
kaivattaisiin.
Onko laatat seinässä, vai onko niitä myös lattiassa? Kuinka kaukana on lähin suihkupiste?
Kuinka korkealla lattiasta on alin laatta?
Kyllä yksittäisiä laattoja voi uusia. Poraa tavallisella kiviporalla pintaa rikki ja varovasti koputtelee laatan murusiksi.
Vesieristettä ei saa rikkoa. Laatan irrottamisen jälkeen alusta puhdistetaan ja "paikataan" alkuperäisellä vesieristeellä laatan kokoinen pala entisen päälle. Kuivumisen jälkeen laatta kiinnitetään ja saumataan.
Rikkoutuneet kaakelit ovat seinässä, noin metrin korkeudella tai vähän yli. Niissä on siis porauksen seurauksena reiät, kaakelit eivät ole haljenneet. Pari rikkonaista laattaa on myös suihkussa. Kaikki reiät on paikattu silikonilla. Lattialaatat ovat ehjiä, saumaus on hieman kulunut, mutta ei vielä kokonaan. Mielestäni voisi olla muutenkin hyvä irrottaa ne poratut laatat ja tarkistaa, että vesieristykselle ei ole tapahtunut mitään.
P.s. Kiitos vastauksesta! :)