olis tarkotus vaihtaa kaverin fiat bravoon moottoriöljyt(vm-99 ja kone 1.2:nen).tarkotus olis laittaa mobil 1 5W 50-öljyä mutta ohjekirjassa puhuttiin jotain 10W 30:istä?eli käykö toi 5W 50?kiitos jo etukäteen vastauksista
mitä öljyä bravoon?
tktktk
7936
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Esim. Teboil Diamond 5w-40 on laadukas kohtuuhintainen täyssynteettinen...ollos käyttänyt kaikissa fiateissa sitä ja hyvin pelaa.
Sen verran että nuo ohjekirjasten öljysuositukset nyt ovat yleensä osin aika nimellisiä eikä niitä tarvitse tämmöisten perus moottoreiden osalta niin tarkkaan noudattaa...tuo diamond ja esim.mobil 1 vastaava on hyvää tavaraa ja talvikäynnistykset on ainakin itselläni onnistunut ongelmitta.
kiitos.arvelinkin että noi ohjekirjan suositukset ei niin vakavasti otettavia ole,mutta ajattelin varmistaa
Kyllä ohjeet on tarkoitettu noudatettaviksi,
oli ne isin ohjeita lapsilleen tai
tai auton valmistajan ohjeita, jotta auto kestäisi kauan.
Älä luule tietäväsi mikä öljy on hyvää,
kun et osaisi edes autoa valmistaa.
Mistä olet nuo viisaudet saanut.
----Lukemat ja hinta mielyttää, mutta ei laatu-------miksi ostaa sellaisen maan teknologia, kun muutkaan tuotteet eivät saa sinua syttymään.
Myynti perustuu tuohon hintaan, tuskimpa laatuun.
Minulla tuo Teboil Diamond 5w-40 oli huonoa,
auto alkoi "selvästi kolisemaan" noin 2-3 t km ajon jälkeen käynnistyksen ensimmäisen minuutin aikana.
Mutta kun vaihdoin toiset öljyt, muilla öljyillä sama tapahtui 15-20 tkm paikkeilla.
Vai oletko tyyppiä,
että ajattelet itse turvavyön käytöstäkin,
ilmankin on pärjännyt.
No huh huh...kylläpä ollaan saatu taas viisastelija tänne palstalle...saahan sitä jokainen laittaa vaikka vettä koneeseen jos itsestä siltä tuntuu...annoin vain vinkiksi kysyjälle tämän, koska edellinen brava kävi ja kukkui täydellisesti diamondilla ja samoin on tehnyt uusi puntoni jolla on nyt menty parikymppiä ongelmitta noilla öljyillä. En puhunutkaan että tuo olisi välttämättä joka koneelle sopivaa...esim. volkkarit ym. saattavat vaatia jos valmistajan puolesta takuun johdosta näitä ihme longlife ym. öljyjä. Eri motorit vaativat eri öljyjä ja itselläni on pelannut Fiat ilman kolinoita tuolla öljyllä, joten ihmettelenpä jos muut samalla koneella olevat Fiatit ei toimisi
Kuuman pään suuremmasta viskositeettiluvusta ei Suomen olosuhteissa ole Bravan/on mitään hyötyä.
Sen sijaan se on talvipakkasilla pelkästään negatiinen asia. 5W40, tai itse olen käyttänyt ympärivuotisena 0w40. Kone on paremmassa vedossa kuin uutena (120 tkm takana).
Mä olen käyttänyt Castrolin 0w-40 läpi vuoden. No problem. Suodattimena alkuperäistä, koska se on vain Motonetissä pari euroa kalliimpi, kuin tarvikesuodatin.