Miten vaihdan saabbiini katkojan kärjet? Kyseessä ole 80-luvun alkupulelta oleva 99/900.
Katkojan kärjet?
Tumpelo
3738
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Saab 90? katkojan kärjet pitäis vaihtaa mutta miten?
1. Irrota VJ:n kansi
2. Vedä pyörijä pois
3. Irrota jakajan akselin laakerilevy (pari ruuvia)
4. Irrota kärkien johto ja avaa kiinnitysruuvi
5. Asenna uudet kärjet ja liikauta autoa vaihde päällä, kunnes kärjet ovat täysin auki
6. Avaa kärkien ruuvia ja säädä kärkiväli liuskamitalla arvoon 0,4mm ja kiristä ruuvi. Jos löytyy kosketuskulmamittari, niin kulman pitäisi olla on 47-53 ast.
7. Laita osat takaisin
8. Sytytysennakko olisi hyvä tarkistaa (20 ast. eykk / 2000rpm alipainesäätimen letku tukittuna)
Ota pala karkeaa hiomapaperia ja taita se kaksinkerroin ja nylpytä kärkien kontaktipinnan välissä ees taas sopivalla tahdilla.Auttaa jos ei laahainnokka ole kovin kulunut.
Jos et ole laittanut vaseliininnökärettä kerran vuodessa laahainnokan ja akselin väliin, nokka kuluu, jolloin auto sammuu aluksi valoissa ja lopuksi ei käynnisty ollenkaan.Tällöin on kärjet syytä vaihtaa. Lainaa kirjastosta korjausopas, se on oikein sopiva apuväline huoltohommissa.