AUDI A8 / S8

Etsin Audi A8 4,2 vm 96-98 saksata tai ruotsista ja a8:n myyntilistoilla on usein A8:n perässä S8-pkt tai malli A8S8. Miten ko. versio poikkeaa normaali A8:sta (tiedän että oikea S8 malli on pontevampi menemään) mutta mitä sekasikiö merkitsee. Ja miten setä autoverottaja kohtelee ko. mallia. Onko muuten ruotsin ja saksan tuoniauton vero sama?

kyselee kartanon vanhaisäntä
61540
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

on vaihdettu S8:n peilit,vanteet,merkit ja maski...
A8 = S8.

Äänestä

S-kasissa on tehokkaampi moottori, jossa siis 340 tai 360 hepoa (vuosi?) mallista riippuen.
(Ihka uudessahan on 450hp mutta se on asia erikseen:)

Vaikka vastaavassa A-kasissakin on 4.2 litrainen kone niin tehot on kuristettu 299hp.

Tehon lisäksi ainoa merkittävä ero on alustan jäykkyydessä, mikä siis on ässässä kovempi.

Korissa on yleensä myös pieniä eroja esim leveydessä ja etu/takamaskeissa mutta nämä ovat verrattain huomaamattomia juttuja.

Joskus nuo ässät tosiaan ilmoitetaan juuri mainitsemallasi tavalla tyyliin A8 S8. Esimerkiksi rekisteriotteessa lukee yleensä edellämainitulla tavalla ja tämä saa ihmiset
kirjoittamaan niin myös myynti-ilmoitukseen.

Joskus on tosin myös tapauksia, jossa myydään A-kasia S-kasina tai jopa S-kutosta RS-kutosena.

Tällöin omistaja eli myyjä on yleensä muokannut A-sarjan autoa enemmän sporttiseksi mutta äärimmäisen harvoin niin paljon, että se oikeasti vastaisi ässää. Kannattaa aina katsoa myynti-ilmoituksessa olevaa moottorin tehoa. Siitä on helppo päätellä mikä auto on kyseessä.

Äänestä
  • "Korissa on yleensä myös pieniä eroja esim leveydessä ja etu/takamaskeissa mutta nämä ovat verrattain huomaamattomia juttuja. "

    Mun mielestä ainoat ulkonäölliset erot ovat madallus (sai tavalliseenkin kasiin), mattakromiset peilit sekä vähän erilainen etumaski.

    Äänestä

  • A8-mies kirjoitti:

    "Korissa on yleensä myös pieniä eroja esim leveydessä ja etu/takamaskeissa mutta nämä ovat verrattain huomaamattomia juttuja. "

    Mun mielestä ainoat ulkonäölliset erot ovat madallus (sai tavalliseenkin kasiin), mattakromiset peilit sekä vähän erilainen etumaski.

    "Mun mielestä ainoat ulkonäölliset erot ovat madallus (sai tavalliseenkin kasiin), mattakromiset peilit sekä vähän erilainen etumaski."

    Näin tosiaan taitaa olla.

    Tuo vähän vaihtelee mallista riippuen. Esimerkiksi S6/RS6 malleissa on leveämpi kori sekä jälkimmäisessä on vielä huomattavan erilaiset maskit kuin vastaavassa A-kuutosessa.

    Äänestä

Eroa on mainittu koneteho JA ->
- 20mm madallettu alusta
- Recaron penkit
- harmaat mittarinpohjat
- kromipeilit

Normaaliin A8 sai Sport pack nimistä varustepakettia johon kuului nuo ym paitsi peilit ja mittarinpohjat.

Omanikin on tuolla packillä ja pitää olla aika harrastaja jos erot on selvillä. Aivan S8.sta menee 99.9% ihmisistä.

Kolmen vuoden omistuksen jälkeen myynnissä -> [email protected]

Äänestä
  • olla alumiinia ne peilien taustat ja mihin unohdit
    S8:n erilaisen etumaskin ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ripa kirjoitti:

Etsin Audi A8 4,2 vm 96-98 saksata tai ruotsista ja a8:n myyntilistoilla on usein A8:n perässä S8-pkt tai malli A8S8. Miten ko. versio poikkeaa normaali A8:sta (tiedän että oikea S8 malli on pontevampi menemään) mutta mitä sekasikiö merkitsee. Ja miten setä autoverottaja kohtelee ko. mallia. Onko muuten ruotsin ja saksan tuoniauton vero sama?

kyselee kartanon vanhaisäntä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu